• $13,4974
  • €15,3233
  • 796.639
  • 2011.16
21 Aralık 2021 Salı

Beyoğlu'nun arka sokakları

Beyoğlu'nun arka sokakları, İstanbul'a geldiğim yıllarda (1985), benim için uzak durulması, kıyısından bile geçilmemesi gereken izbe, tehlikeli yerlerdi.

Böyle tembihlenmiştik.

Artık nasıl tesirli bir 'tembih' idiyse bugün bile bendeki etkisi sürer...

Ailelerimizin, büyüklerimizin ısrarla bizi uzak tutmak istediği 'Beyoğlu'nun arka sokaklarını 'tehlikeli' kılan neydi?

Barlar, pavyonlar, batakhaneler mi?

Batakhaneleri vardı Beyoğlu'nun evet...

Manukyan'ı Türkiye'nin vergi rekortmeni yapan genelevleri oradaydı; Zürafa Sokak, Alageyik Sokak ve Kadem Sokak'ta 37 genelevi vardı Manukyan'ın.

21 yıl önce kapanan bu sokaklar ve içindeki binalar şimdi birer izbe...

Kapısız penceresiz metruk binalar, vizite ücretlerini yazan tabelalar, odalar, odalar...

Odalarda kalmış eşyalar, yer yatakları, desenli minderler, anne-çocuk posterleri, futbol takımları posterleri, eski tip telefonlar, yüksek topuklu kadın ayakkabıları, çamaşır leğenleri, duvar resimleri ve etrafa saçılmış bir sürü ıvır zıvır...

İç burkan görüntüler, yaşanmış hikayelerden arta kalan bir hiçlik...

Bu sokaklar şu anki halleriyle de olsa bir görsel hafıza olarak muhakkak filme alınmalı...

Sinemacılar, belgeselciler bu iş için elini çabuk tutsa iyi olur zira çok yakında bu sokakların çehresi değişecek, eski umumhanelerin olduğu sokaklar birer kültür mekanı olacak.

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, yeni projelerinden bahsetmek üzere bir grup gazeteciyle Zürafa Sokak'ta bir araya geldi ve yapacakları dönüşümü yerinde anlattı.

Hemen söyleyelim ki bu 'dönüşüm' teklifi, (bu sokaklardaki özel mülklerin kültür ve sanat merkezli yeni bir fonksiyonla hizmete sunulması hususu) eski genelev patroniçesinin varisleri tarafından bir mektupla Beyoğlu Belediye Başkanlığı'na iletilmiş.

Belediye de bu teklifi değerlendirmek üzere harekete geçmiş.

Başkan Yıldız, Alageyik, Zürafa ve Kadem Sokak'ın düzenlenmiş halleriyle Beyoğlu Kültür Yolu rotasına dahil olacağını, buraların artık kültür-sanat etkinliklerine ev sahipliği yapacağını söylüyor.

Bunun için gererkli kurullar oluşturulduktan sonra 'Neler yapılabilir' sorusunun cevabı aranacak, üstelik buradaki mülklerin yenilenme, restorasyon çalışmalarının giderleri de yine mülk sahipleri tarafından karşılanacak.

Yani bir zamanların batakhane sahipleri artık (gelecekte) buraları kültür sanat mekanları olarak işletecek.

Geçmişin izleri... Tekrar edelim; odalarda kalmış eşyalar, yer yatakları, desenli minderler, anne-çocuk posterleri, futbol takımları posterleri, ev telefonları, yüksek topuklu kadın ayakkabıları, çamaşır leğenleri, duvar resimleri ve etrafa saçılmış bir sürü ıvır zıvır, anlatılmamış hikayeleriyle birlikte kaybolup giderken... Beyoğlu'nun arka sokakları değişirken, yağmalanmış bu mekanlar (şimdiki haliyle bile) bir arşiv çalışması olarak filme alınmalı.

<p>Çok şanslı biri olduğunu söyleyen Bülent  Serttaş, 'sahnelerden çok para kazanıyor ve kazandırıyo

Gayrimenkul zengini Bülent Serttaş'ın duası: Rabbim çok para verme!

İstanbul'da bordo-mavi fırtına!

Beyaz örtü her yeri sardı! İşte Türkiye'den kar manzaraları

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı