• $31,3879
  • €34,0706
  • 2100.98
  • 9097.15
30 Aralık 2023 Cumartesi

Babamın yüzü İslam'dır

'Düşünün ki babanızla yan yana yürüyorsunuz. Babanız birden yere düştü ve yüzü çamura bulandı. Bu durumda ne yaparsınız? Babanızı ayağa kaldırır ve gömleğinizle, mendilinizle onun yüzünü temizlemeye çalışırsınız. İşte ben de bu filmle babamın yüzüne bulaştırılan çamuru temizlemeye çalıştım; çünkü babamın yüzü İslam'dır.'

Fransa'da yaşayan Tunus asıllı yönetmen Nacer Khemir (Naser Hemir), 2005 yılında çektiği, tasavvufi hikâyelerle bezeli 'Bâb Aziz' filmini seyirciye takdim ederken bu kıssayı anlatıyor.

Bu sene Necip Fazıl Ödülleri Uluslararası Kültür Sanat Ödülü'ne layık görülen sanatçının bu kıssayı anlatmadaki maksadı, Batı kamuoyunda, bilinçli ve kasıtlı olarak, Müslümanları terörle ilişkilendirme çabalarına bir tepkidir

Bu bağlamda, düşüncelerini çeşitli platformlarda dile getiren Khemir, bir yönetmen olarak tavrını sinema eserleriyle de ortaya koyuyor. Hem de küresel güçlerin (sinema dâhil) her alanda, farklı sesleri boğma çabasına rağmen.

Kendi ifadesiyle, tıpkı sabırlı bir dokuma ustası gibi, İslam medeniyetinin o devasa halısına, her eseriyle yeni bir ilmek atma gayreti güden sanatçı, bu duruşunu sinema eserlerine yansıtmadaki başarısı vesilesiyle ödüle layık görüldü.

Ödül dolayısıyla sarf ettiği 'kendimi eve dönmüş gibi hissettim' cümlesi, sanatçının gönlündeki bir özlemi dile getiriyordu:

Şöyle diyor Khemir: Sanat hayatım boyunca yönettiğim filmler ve yazdığım kitaplar birçok ödüle layık görüldü; fakat bu ödüllerin neredeyse hepsi yabancı ülkeler tarafından verildi. Eserlerimi bu ödüllere layık görenler, daha çok estetik ve görsel kaliteyi göz önünde bulundurdular. Aslında takdir ettikleri eserin formuydu; bu durumda eserin ruhu görmezden gelinmiş oluyor. İlk kez, kendi kültür coğrafyamın gönlünden koparak gelen bir ödül alacağım. Bu ödül, sanki uzun süredir sürgün edildiğim topraklardan beni geri çağıran bir seda gibi, garipliğin acı tadını ağzımdan silen bir su gibi. Benim için, Necip Fazıl Ödülü eserlerimin ruhuna verilen bir ödüldür.

Nacer Khemir'den bu cümleleri duyunca, Necip Fazıl ödüllerinin bir penceresinin de yurt dışına açılmış olmasının ne denli isabetli olduğunu bir kez daha idrak etmiş oldum.

Küçük bir adım, bir eylem, başkası için bir büyük hediyeye, nimete, muştuya, 'garipliğin acı tadını silen suya' dönüşebiliyor.

Nacer Khemir'le başladım ama bu akşam, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da teşrifleriyle, Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek Necip Fazıl Ödülleri Töreni'nde başka isimlere de ödül takdim edilecek.

Şiirde Ali Günvar, hikaye-romanda Selahattin Yusuf, ilk eserlerde Sema Bayar, Rıdvan Tulum, fikir-araştırmada Prof. Ayhan Çitil, çocuk edebiyatında Figen Yaman Coşar, görsel sanatlarda Selahattin Sancaklı, mimaride Samsun Üniversitesi Tasarım, Mimarlık ve Şehir Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Mi'mar Mimarlık, müzikte Büşra Kayıkçı ve saygıda Prof. Hüsrev Hatemi ödül takdim edilecek isimler...

Bu sene Necip Fazıl Ödülleri 10. yaşını kutluyor. Her yıl 6 dalda verilen ödüller, 10. yıla mahsusen 10 dalda belirlenmiş oldu.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da önemli kalemlerin kendi pencerelerinden Üstadı anlattıkları Necip Fazıl Özel Eki de hazır.

40 sayfalık özel ilave, Akşam Gazetesi ile birlikte bugün ücretsiz olarak okurlara ve törene katılan konuklara hediye edilecek.

Necip Fazıl'ın manevi mirası bizi bir kez daha buluşturuyor.

Sağlık, barış ve huzur içinde nice senelere...

<p>Çevresinde kaçak kazı yapılarak çukurların bırakıldığı 196 yıllık su bendinin uğradığı tahribat h

196 yıllık mirası böyle talan ettiler

BİM'de bu Salı neler var? BİM 5 Mart 2024 aktüel ürünler kataloğu

Tanzanya'da 3 Mart Dünya Yaban Hayatı Günü

Kriz sürüyor... Yasa dışı geçişler böyle görüntülendi