• $16,2314
  • €17,3858
  • 967.618
  • 2438.84
6 Mart 2021 Cumartesi

Azerbaycan Fellowship'te

Geçen yılın mart ayıydı...

Kovid-19 salgınından dolayı her alanda olduğu gibi kültür sanat etkinlikleri de bir bir iptal edilmekteydi.

Uluslararası film festivalleri, kitap fuarları ve daha niceleri...

Kovid-19 kısıtlamalarının henüz başlamadığı o dönemde, İstanbul dünyanın pek çok yerinden yayıncıları ağırlamıştı.

3 Mart'ta başlayıp 5 Mart 2020'de sonra eren İstanbul Publishing Fellowship (Uluslararası İstanbul Yayımcı Profesyonel Buluşmaları) 63 ülkeden 200'den fazla yayıncıyı şehrimizde ağırlamıştı.

Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği (TBYM) tarafından düzenlenen etkinliğin gayesi İstanbul'u uluslar arası telif merkezi haline getirmek...

Bu yıl 6 yaşına basan İstanbul Publishing Fellowship'te Türkçe'den yabancı dillere, yabancı dillerden Türkçe'ye çeviri için harıl harıl anlaşmalar yapılıp, imzalar atılıyor.

Dünyadan ve Türkiye'den çok sayıda yayınevi yöneticisi, editör, telif ajansı yetkilisi, yayıncı meslek birlikleri ile STK temsilcileri İstanbul'da ağırlanıyor.

Bu yıl 9-11 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek olan İstanbul Publishing Fellowship'te bir yenilik var; o da 'Odak ülke' uygulaması...

İlk kez yapılacak "odak ülke" teması kapsamında, Türkçenin ne denli köklü bir dil olduğunu tanıtmak ve uluslararası bir ilgi uyandırmak amacıyla Azerbaycan yayımcılığı konu edilecek.

Başka yenilikler de var...

Bu yıl ilk kez verilecek İstanbul Telif Ödülleri'nin yanı sıra pandemi sürecinde yayımcılığın seyri de masaya yatırılacak.

Karma bir şekilde yapılması kararlaştırılan organizasyonda, hem çevrim içi görüşmeler gerçekleştirilecek hem de sınırlı sayıda katılımcı ile sağlık koşullarının sağlandığı fiziki görüşmeler planlanacak.

Bu yılki organizasyona, 170'i yabancı 130'u yerli olmak üzere 300 yayımcı katılacak.

Şu var; Avrupa'dan Asya'ya, Afrika'dan Ortadoğu'da dünyanın tam ortasında yer alan İstanbul'un kültürel markasını yükseltecek her etkinlik kıymetli...

Yayıncıların buluşması hayırlara vesile olsun...

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kampanya, İtalyanca dilinden Türkçe'mize geçerek dilimize  zengi

KAMPANYA KELİMESİ NASIL TELAFFUZ EDİLİR?

pirinç tanelerini sanat eserine dönüştürüyor! Görenler şaşkınlığını gizleyemiyor

İOS 16 ne zaman geliyor? İşte iPhone'lara gelmesi beklenen yeni özellikler

Çanakkale denizinden çıkarıldı! 1614 adet temizlendi