• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
10 Nisan 2021 Cumartesi

Anadolu'dan izler sergisi

Tarih boyunca Anadolu'da iz bırakmış uygarlıkların birikimlerine ev sahipliği yapan Anadolu Medeniyetler Müzesi 100 yaşında.

1921 yılından bu yana kapıları açık olan müze 1997'de Avrupa Müze Forumu'nca 68 aday arasından birinci seçilerek 'Yılın Müzesi' ilan edilmişti.

Başkent Ankara'nın önemli sanat kurumundan biri olan müzede 'Anadolu Uygarlıklarından İzler' başlıklı bir sergi açıldı.


100. yıl kutlamaları çerçevesinde açılan sergide 54 sanatçının resim, seramik ve heykel çalışmalarına yer veriliyor.

Serginin en önemli özelliği, sanatçıların, müzede yer alan ve Anadolu'nun geçmiş zenginliklerini gözler önüne seren eserlerden ilhamla çalışmalarını tamamlamış olması...

Kültürel mirasımızdan esinlenen sanatçıların çağdaş yorumlarıyla ürettikleri eserleri görmek için 20 Nisan'a kadar vakit var.

PROF. GENÇ'İN ESERLERİ EMİN ELLERDE

Osmanlı İmparatorluğu'nun devlet ve iktisat yapısıyla alakalı önemli çalışmalara imza atan tarihçi Prof. Dr. Mehmet Genç aynı zamanda çok sayıda öğrenci yetiştirmiş bir bilim insanıydı.

Geçen ay ebedi yolculuğuna uğurlanan Genç'in şahsi kütüphanesi ve araştırma dosyaları, ailesi tarafından Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi'ne bağışlandı.

Vefatından önce de hocamızın en büyük dileği kütüphanesinin dağılmaması ve 60 yıl emek verdiği araştırma dosyalarının ehli tarafından çalışılmasıydı.

Bu bağışla birlikte emanet ehline ulaşmış oldu.

Merhum Mehmet Genç'in araştırma dosyaları Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi tarafından dijitalleştirilerek, araştırmacıların istifadesine sunulacak.

'THE ARTİST' KIRMIZI HALI'DA

24 TV'de her cumartesi günü 17:20'de (tekrarı pazar 12:30'da) ekrana gelen Kırmızı Halı programı, dünya sinemasından aktüel haberleri izleyicilerle buluşturuyor.

Aynı zamanda film önerilerine de yer verilen programın bu haftaki 'Kült Filmler' bölümünde, 1920'lerin sonunda, sessiz filmler devrini kapatıp sesli filmlere geçiş yapan sektörde bir aktörün başına gelenleri konu alan 'The Artist' filmi analiz ediliyor.

The Artist En İyi Film, En İyi Yönetmen Oscar'ı dahil pek çok ödülün sahibi...

Yönetmen koltuğunda Michel Hazanavicius'ın oturduğu 2011 yapımı Fransız filminde Jean Dujardin ve Bérénice Bejo başrolleri paylaşıyor.

İyi seyirler.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak