• $28,9587
  • €31,2452
  • 1891.08
  • 7978.82
11 Temmuz 2023 Salı

Ama daha yıkmadık!

Akşam gazetesi gündeme taşıdı:

'Kütahya'nın sembol eserlerinden Çinili Cami'ye yıkım kararı çıktı.'

Haber özetle şuydu:

Merhum ressam Ahmet Yakupoğlu'nun inşa ettiği, sanat değeri yüksek, Çinili Cami için, 'temel kayması' nedeniyle yıkım kararı verildi.

Geçmişte, çeşitli üniversitelerin bilim kurullarının 'güçlendirme yapılabilir' raporuna rağmen caminin yıkılacak olması sanat dünyasında üzüntüye neden oldu.

Konunun gündeme gelmesi üzerine Kütahya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu açıklama yaptı.

Açıklamada, gelinen noktada, hiçbir koruma önleminin işe yaramayacağı, dolayısıyla caminin 'kaldırılmasına', yani yıkılmasına karar verildiği belirtiliyordu.

Bununla beraber, çıkmadık candan umut kesilmez misali, açıklamanın son cümlesi (bozuk Türkçe ile de olsa) şöyle bitiyordu: 'Cami şu anda yıkılmamıştır. Bilgisi olmayanlar dâhil bu olmak üzere, herkesin bilgi ve bilim üretip ortaya koyacağı çözümü uygulayacağımızı kamuoyuna duyururuz.'

'Ama daha yıkmadık ki' tadında bir açıklama...

Cami ibadete kapatılalı beş yıl geçmiş.

Zamanın insafsız yıpratması devreye girmiş ve durum daha kötüleşmiş.

Bazı raporlarda belirtildiği üzere zamanında 'güçlendirme' yapılarak cami kurtarılabilseydi, bugün bu meseleyi konuşmazdık.

Zira, ODTÜ tarafından Eylül 2020'de hazırlanan raporda, 'Caminin Kütahya için sembolik önemde olması hususları göz önüne alınarak caminin güçlendirilerek kullanıma açılması daha uygun olarak değerlendirilmiştir' görüşüne yer verilmiş.

2021 yılında Dumlupınar Üniversitesi'nde yapılan bir toplantıda da mesele enine boyuna ele alınmış ve Vali Ali Çelik ile Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, herkesi memnun edecek bir sonuca çok yaklaşıldığını ve bilimsel raporlar doğrultusunda caminin güçlendirilerek Mart 2023'te ibadete açılacağını dile getirmişler.

Söz konusu açıklamalar üniversitenin internet sitesinde mevcut.

Ancak, tüm bu açıklamalara rağmen, aradan geçen zaman içinde, değil caminin ibadete açılması, yıkılmasına karar veriliyor.

Testi kırılmadan önlem alınamaz mıydı?

<p>D-650 kara yolu Mekece Mahallesi mevkii Adapazarı istikametinde meydana gelen kazada, N.S. idares

Sakarya'da feci kaza: 2 yaralı

Ustasından çay tarifi! Meğer yıllardır yanlış demliyormuşuz…

HADO sporu, ilgi odağı haline geldi! Artırılmış gerçeklik oyunu

Samsun'da UMKE bölge tatbikatı yapıldı! Film sahnelerini aratmayan görüntüler ortaya çıktı