• $8,6866
  • €10,2017
  • 489.726
  • 1398.06
8 Temmuz 2021 Perşembe

Ali Koç ve Vakt-i Fener

Ali Koç bir koltuğa kaç karpuz sığdırıyor?

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı ve her biri finansal dev olan başka başka şirketlerin yönetim kurulu başkanı...

Kapı ardındaki Ali Koç nasıldır bilemem, ancak 'saha'daki Ali Koç, insanlarla arasına mesafe koymayan, şakalaşan, arkadaş gibi davranan bir kimse.

Hatta, bir muhabirin şapkasından hareketle, geçmişe dalıp, yatılı okuldayken giymek zorunda kaldıkları silindir şapkaya olan nefretini anlatacak kadar içten; duygularıyla yaşayan biri.

Biz gazeteciler, loş bir odada Fenerbahçe için hazırlanan filmi izlerken sessizce salona girip, bir köşede, ayakta filmin bitmesini bekleyecek kadar nazik, sonra da sandalyeye yarı bağdaş kurup oturacak kadar doğal; kasıntı hiç değil.

Kendisiyle iki kez bir arada bulunduk.

İlki Ekim 2016'da Koç sponsorluğunda Türk ve İslam Eserleri Müzesi Koleksiyonu'ndan her biri biricik olan 60 nadide eserin ABD'de sergilenmesi vesilesiyleydi.

Koç, burada bir itirafta bulunmuş ve şöyle demişti: İyi eğitim almış biri olduğumu söyleyebilirim ancak bu sergi için hazırlıklara başlayana kadar bu hazineden bihaberdim.

Önceki gün gerçekleşen buluşmamız ise Fenerbahçe spor kulübünün 114 yıllık tarihini anlatan bir sanat projesiyle ilgiliydi.

Buluşma yerimiz bu kez Fenerbahçe'deki stadyum.

İstanbul trafiğine güvenemediğimden Bakırköy-Kadıköy arasını 1,5 saat olarak hesaplayıp erkenden yola çıktım ancak boşuna kuruntu yapmışım!

Meğer ben unutmuşum, İstanbul, o eski İstanbul değilmiş.

CHP Genel Başkanı her ne kadar 'AKP bu ülkeye hiçbir hizmet yapmadı' dese de Avrasya Tüneli sayesinde (Marmaray'ı da kullanabilirdim) 15-20 dakika içinde kendimi Anadolu yakasında, Fenerbahçe'deki stadyumda buluverdim.

Toplantıda bu kez spor muhabirleri değil, daha çok sanat yazarları vardı.

Sebebi ise, Fenerbahçe Spor Kulübü'nün 114 yıllık tarihini anlatan 'Vakt-i Fener' adlı kolaj/sanat/pano çalışması idi.

Kulübün 1907 yılından günümüze gelen tarihini, kronolojik sırayla anlatan bu pano, (biz sanat yazarları tablo dememeyi tercih ettik) sanatçı Burak Karavit tarafından bir yılda tamamlanmış.

228 cm eninde, 116 cm yüksekliğindeki 'Vakt-i Fener', Ali Koç'un deyimiyle, 1907'de Kadıköy'e dikilen fidanın, dallarını dünyaya açan asırlık bir çınar oluşunu görsel bir hikâye ile anlatıyor.

Nasıl ki Yılmaz Özdil, bir Atatürk kitabı hazırlayıp (Gazi'nin doğum tarihinden hareketle) 1881 adet basarak (tanesi 2 bin 500 TL'den) peynir ekmek gibi sattıysa, Vakt-i Fener için de benzeri bir rakamlandırma sistemi tercih edilmiş.

Fenerbahçe'nin kuruluş tarihine gönderme yapılarak, 1907 adet hazırlanan pano, koleksiyonerleri bekliyor.

'Hemen koşup bir tane de ben alayım' diyorsanız, pamuk eller cebe; tanesi 5 bin Euro...

Eser, emek ürünü...

Sanatçı Burak Karavit, Fenerbahçe Spor Kulübü arşivinden almış olduğu 1 milyon 676 bin fotoğraftan 880 adedini seçerek eski siyah beyaz ve yıpranmış fotoğrafları dijital ortamda tek tek restore edip renklendirmiş; farklı dijital teknikler kullanarak, somut, büyük ebatlı bir eser meydana getirmiş.

Pano'nun tam ortasına yerleştirilen Fenerbahçe ambleminin özelliği ise soldan sağa geçiş esnasında Atatürk portresinin beliriyor olması.

Peki ya 5 bin Euro'luk bu tablonun internet ortamında sahtesi satılırsa...

Merak etmeyin, önlemi alınmış; her bir tablonun içerisine, farklı şifrelendirilmiş kodlar gizlenerek, alıcıya özel hale getirilmiş. Bu koda ait bir de sertifika ve orijinallik belgesi hazırlanmış.

Futbol kulüpleri yeni gelir kapıları ararken, konunun sanata kadar gelmiş olması ilginç bir gelişme tabi...

Ali Koç, önümüzdeki dönem, dijital stratejilerine ağırlık vereceklerini söyledi.

YouTube üzerinden bugüne kadar 5-6 milyon TL gelir elde ettiklerini ancak bunun 25 milyon TL'ye çıkması için çalışacaklarını ifade etti ve ekledi: Sıkı bir çalışmayla buradan birkaç 100 milyon liralık gelir sağlama imkânımız var.

Kadın futbol takımı üzerine çalıştıklarını da haber veren Koç, bu yılki loca fiyatlarının 50-160 bin Euro arasında olacağını da belirtti.

Gözlemci yönüyle sosyal meseleleri de radarında tutan Ali Koç'tan altını çizdiğim bir not ile noktalayalım: Bugünkü jenerasyon pek çok şeyi yapıyor ama hiçbir şeyin derinine inmiyor.

Bu da gençlerin kulağına küpe olsun.

<p>Birleşmiş Milletler 76'ıncı Genel Kurulu Zirvesi'ne katılmak için ABD'ye giden Başkan Recep Tayyi

Erdoğan ABD'de Türklere seslendi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (20 Eylül 2021)

Geleceğin öne çıkacak ve yok olacak meslekleri

Evinde tadilat yaparken buldu! Gözlerine inanamadı