• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
25 Ocak 2022 Salı

Ahmet Kekeç'ten üç yeni roman

Gazi Mustafa Kemal'den İran Şahı Rıza Pehlevi'ye, Bulgar Kralı Ferdinand'dan meşhur polisiye romanları yazarı Agatha Christie'ye kadar pek çok ünlü ismi misafir etmiş olan tarihi Pera Palas Oteli'nin giriş kattaki meşhur salonu, geçen hafta TBMM Başkanı Mustafa Şentop'u ağırladı.

Beyoğlu Belediyesi tarafından 2016 yılında başlatılan ve yılda bir iki kez düzenlenen Beyoğlu Sohbetleri'nin konuğuydu Prof. Dr. Mustafa Şentop.

Beyoğlu Sohbetleri, Beyoğlu'nun kozmopolit yapısına uygun olarak farklı çevrelerden insanları, siyasetçileri, akademisyenleri, dini cemaat liderlerini, sanatçıları, gazetecileri, farklı ülke konsoloslarını bir araya getirip, alternatif ve entelektüel bir sohbet halkası oluşturma gayesiyle başlatılmış.

Sohbetlerin ilki Numan Kurtulmuş'un katılımıyla gerçekleşmiş.

Son iki yıldır salgın nedeniyle düzenlenemeyen Beyoğlu Sohbetleri'nin bu yıl içindeki ilk buluşmasında Mustafa Şentop, yine akademisyenlerin, sanatçıların, dini liderlerin, gazeteci ve sanatçıların, konsolosların olduğu kalabalık bir topluluğa hitap etti.

Sohbet öncesi Türk sanat müziği solisti Mine Geçili mini bir konser vererek kulakların pasını sildi.

Sohbeti yöneten Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Şentop ile olan sohbeti de müzikle başlattı ve TBMM Başkanı'na en sevdiği klasik müzik makamını sordu.

Şentop'un cevabı 'Hüzzam'dı.

Müzikten siyasete, güncel meselelerden şehir kültürüne geniş bir yelpazede gerçekleşen ve üç saat süren etkinliğe katılan konuklar, yemek esnasında, birbirleriyle sohbet edip hasret giderme imkanı da buldu.

Hemen yanımda oturan genç meslektaşım Mehmet Hakan Kekeç, çiçeği burnunda Aktüel Tarih Dergisi'nin Genel Yayın Yönetmenliğini yürütüyor. Uzunca bir hazırlık sürecinin ardından bu ay raflardaki yerini alan Aktüel Tarih,194 sayfalık dolu dolu bir tarih mecmuası olmuş.

Kuşe kağıda basılı aylık dergi, ilk sayısında, tarihte büyük kahramanların, gazilerin, dervişlerin, alimlerin ve devlet adamlarının yetiştiği 13. yüzyıla götürüyor okurlarını.

13. yüzyıl, tarihin seyrini değiştiren çeşitli hadiselerin aynı havzalarda cereyan ettiği, Anadolu'da Selçuklu Devleti'nin yıkılışına, Osmanlı Beyliği'nin kuruluşuna denk gelen bir dönem. Dolayısıyla Anadolu için önemli ve uzun bir yüzyıl.

Çok sayıda tarihçinin makale ve görüşleriyle katkı verdiği derginin ilk sayısında, ele alınan konuların birbiriyle temasına, ilintisine azami derecede özen gösterilmiş.

Hamasetten ve söylencelerden arındırılmış metinlerle bir tarih okumasının yapıldığı dergi, tarihe ciddiyetle ve öğrenme arzusuyla yaklaşacak okur için doyurucu bir beslenme aracı olmaya aday görünüyor.

Laf aramızda, merhum Ahmet Kekeç, oğlu Mehmet Hakan Kekeç'i, editörlüğünü yaptığım Star gazetesinin kültür sanat sayfasına 'teslim' ettiğinde, 'eti senin kemiği benim' demişti.

Hakan'ın geldiği yer belliydi, kitapların arasından, edebiyatla ve fikir çilesiyle yoğrulmuş bir 'baba'nın yanından geliyordu.

Zaten hazır bir kumaş vardı elimizde ve kısa sürede önemli işlere imza attı.

Şimdi onun yayın yönetmenliğini yaptığı Aktüel Tarih'in sayfalarına göz gezdirirken (çorbada tuzumuz olmasa da), kültür sanat sayfalarında, haber başlıklarında, spotlarda buluşmuşluğumuz var diyorum.

Müthiş haberi ise sona sakladım: Ahmet Kekeç'ten üç yeni roman geliyor.

Hakan'dan öğrendiğim kadarıyla, Ahmet Kekeç'in bilgisayarındaki dosyalardan bitmiş halde çıkan ve yayınlanacağı günü bekleyen romanlardan birinin konusu 28 Şubat darbe süreciyle ilgili...

Diğer ikisi sürpriz olsun...

Bir sonraki Beyoğlu Sohbetleri'nde buluşmak üzere...

<p>Ankara ile İstanbul arasında ulaşımı sağlayan D-100 kara yolunun Bolu Dağı kesiminde sis etkili o

Bolu Dağı'nda yoğun sis! Görüş mesafesi düştü

Dikkat: Bu otomobiller 350 bin TL ile 450 bin TL arası! Kaçıran adeta pişman oluyor

Gaziantep sise büründü

ŞOK 9 Aralık kataloğu: 2359 TL'ye airfyer, 7299 TL'ye dik süpürge fırsatı!