• $32,5034
  • €34,8808
  • 2485.33
  • 9530.47
14 Mart 2024 Perşembe

800 yılın kitabı

Müslüman âlimlerin bilim dünyasına katkılarını gözler önüne seren, her satırı araştırmaya, birikime dayalı bir şaheser... İslam dünyasına 'komplekslerinizden arının, değerlerinizin farkına varın, medeniyetinizle övünün' diye sesleniyor.

Uzun yıllar Alman üniversitelerinde ders veren, bilimler tarihi alanında dünyanın sayılı âlimlerinden biri olan Prof. Dr. Fuat Sezgin'in 17 ciltlik dev eseri; "Arap-İslam Bilimler Tarihi" nihayet tastamam olarak Almancadan Türkçeye çevrildi.

Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı tarafından yayımlanan eser, Müslümanların bilim dünyasına öncülük ettiği 8-16. yüzyıla dair temel başvuru kaynağı olma özelliği taşıyor.

Eserin Türk okurlarına ulaştırılması hem ülkemiz hem de vakıf adına muazzam bir iştir.

Sahabe Ebu Hureyre'den rivayet olunduğuna göre, Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur:

"İnsanoğlu öldüğü zaman, bütün amellerinin sevabı da sona erer. Şu üç şey bundan müstesnadır: Sadaka-i câriye, istifade edilen ilim, kendisine dua eden hayırlı evlat."

Fuat Sezgin, eserlerinden istifade edilen bir âlim olarak bugün yaşasaydı 100. yaşını kutlayacak, doğum günü armağanı olarak, 17 ciltlik göz nurunun Türkçeye çevrildiğini görecekti.

Mekânı cennet olsun.

<p>Beyoğlu'nda çalıştığı bir mekandan ayrılarak başka mekanda işe başladığı için eski patronlarının

İstanbul'da işi bırakan DJ'ye silahlı saldırı kamerada

Geri sayım başladı! Türkiye Mars yolculuğu simülatörünü devreye aldı

İspanyol Donanması'nın amfibi uçak gemisi ESPS Juan Carlos I! İstanbul'dan ayrıldı

Endonezya'daki Ruang Yanardağı patladı! Binlerce kişi tahliye edilecek