• $13,6179
  • €15,2646
  • 794.267
  • 1968.21
28 Kasım 2021 Pazar

33 ülke 130 film

Yunus Emre Enstitüsü (YEE), Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün desteğiyle, 2017'den bu yana 33 ülkede düzenlemiş.

Floransa'dan Petersburg'a, Kudüs'ten Viyana'ya, Toronto'dan Köln'e uzanan etkinliklerde 4 yılda 130 film, 300 seansta 120 bin sinemasevere ulaşmış, ayrıca, söyleşiler, yönetmen buluşmaları, atölye çalışmaları ve sergiler düzenlenmiş.

Sadece içinde bulunduğumuz kasım ayında bile Zagreb, Budapeşte, Moskova, Fas, İtalya ve Arnavutluk Türk filmlerinin uğrak noktalarıydı.

Hemen bu pazartesi başlayacak olan Varşova Türk Filmleri Haftası da YEE'nün bir etkinliği...

Son dönem Türk sinemasından 16 filmin seyirci karşısına çıkacağı Varşova'daki etkinliğin onur konuğu Nuri Bilge Ceylan olacak ve haftanın açılışı da yine Ceylan'ın 'Ahlat Ağacı' filmiyle yapılacak. Ceylan ayrıca buraca bir ustalık sınıfı söyleşisi de gerçekleştirerek sinema tutkunlarına tecrübelerini aktaracak.

Çağımızın en etkin iletişim araçlarından biri olan sinemanın ülke tanıtımına olan katkıları malum; turizmden çeşitli ihracat kalemlerine kadar bir çarpan etki söz konusu.

Bunun yanında filmlerin toplumlar arası kültür köprüsü işlevi gördüğünü de hesaba katacak olursak, etkinliklerin 'yumuşak güç' olarak ülkelerin artı hanesine yazıldığını kaydedelim.

Bundan 20 yıl evvelini düşünüyorum da sinemamızın, bacakları romatizmalı bir adam gibi, yurt dışına çıkacak dermanı, kapasitesi bile yoktu.

Şimdi ise ilgili kurumların desteği sayesinde gidilmedik coğrafya bırakılmıyor.

SUÇ VE CEZA FİLMLERİ

Sinema adına haftanın bir diğer önemli etkinliği ise 11. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali...

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Şişli Belediyesinin katkılarıyla düzenlenen festival, Nazım Hikmet Kültür Evi'nde gerçekleştirilen açılış töreniyle başladı.

Bu tematik festivalin hem film gösterimleri hem de akademik program ayağı var.

Gösterimler, Türk ve dünya sinemasından seçilmiş, ana temaları adalet olan filmlerden oluşuyor.

Festival filmleri Kadıköy Sineması ve Beyoğlu Atlas 1948 Sinemaları'nda

gösteriliyor.

Etkinlik kapsamındaki "Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması"nda 10 film yarışıyor.

Festivalin akademik programı ise İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde düzenleniyor.

"Herkes İçin Çevre Adaleti" teması ile bu yıl katılımcılar, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde uzaktan ve yüz yüze 18 oturum eşliğinde ağırlanacak.

Dün başlayan akademik program, 2 Aralık'a kadar İstanbul Üniversitesi merkez bina doktora salonunda yüz yüze ve uzaktan katılımla hibrit yöntemiyle gerçekleştirilecek.

<p> </p>

İBB karla mücadelede neden sınıfta kaldı?

Ezilen yüzük usta ellerde bakın ne hale geldi

Japonların geliştirdiği gizli silahlar! İşte özellikleri

Dışarıdan bakıldığında garaj gibi görünüyor ama...