• $13,403
  • €15,273
  • 793.018
  • 2042.08
30 Aralık 2021 Perşembe

2021'den kalanlar

2021 yılı da rüzgar gibi geçti, daha öncekiler gibi.

Kültür sanat ajandasından neler hatırımızda kaldı?

Büyük velileri, alimleri, şairleri andığımız, hatırladığımız bir yıl oldu her şeyden evvel.

Türkçemizin ve medeniyetimizin temel taşlarından Yunus Emre'yi vefatının 700. yılında andık mesela... Sonra Hacı Bektaş Veli, Ahi Evran ve İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy da gündemimizdeydi.

Yunus Emre, Hacı Bektaş Veli ve Ahi Evran aynı zamanda UNECSO nezdinde anma ve kutlama yıldönümleri arasına alındı.

Yine eş zamanlı olarak Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle 2021 Yunus Emre, Hacı Bektaş Veli, Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı olarak ilan edildi.

Anadolu'yu mayalayan bu isimler, yıl boyunca çeşitli faaliyetlerle yurt içinde ve dışında yad edildi, pek çok edebiyat dergisi tarafından özel sayılarla anıldılar.

Kovid salgınıyla 2020'de ara verilen kültür sanat etkinlikleri yeniden yüz yüze yapıldı. Sinema salonları seyircisine, tiyatrolar alkış seslerine kavuştu.

Atatürk Kültür Merkezi, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası binaları kültür sanat hayatımıza yeni yüzleriyle kazandırıldı.

Türkiye'nin en kapsamlı resim koleksiyonuna sahip Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Resim ve Heykel Müzesi, 9 yıl sonra kapılarını yeni yerinde açtı.

Orta Asya'dan Orta Doğu'ya, Balkanlardan Afrika'ya pek çok ülkede, pek çok başkentte Türk Filmleri Haftaları başta olmak üzere çok sayıda sanat etkinliği düzenlendi.

Benim için 2021 yılının son etkinliği ise Hukukçular Derneği tarafından düzenlenen bir söyleşi programıydı. Avukatlardan oluşan dinleyicilere dilimizin döndüğünce kültür sanat atlasımızdan satırbaşları sunduk. Sanatın, sinemanın, teknolojinin güncel hayatımıza etkilerini, değişen alışkanlıklarımızı konuştuk.

Avukatlık, tıpkı doktorluk gibi zor, yıpratıcı bir meslek, çünkü öznesi insan ve insanla uğraşmak sabır ister.

Bu yüzden olsa gerek, doktorlar arasında sanata gönül vermiş pek çok ünlü isim tanırız. Çünkü sanat, fırtınalı zamanlarda sığınılacak sakin bir limandır ve bu limanda hukukçular dahil herkese yer vardır elbet.

2021 parantezini kapatırken, gelecek senenin Mevlid'in yazarı Süleyman Çelebi ve büyük halk ozanı Aşık Veysel yılı olarak kutlanacak olması 2022 yılının ilk müjdeleri.

Daha 15'inde terör örgütü tarafından şehit edilen Eren Bülbül'ün hayatını konu alan 'Kesişme: İyi ki Varsın Eren' filminin de 1 Ocak itibariyle gösterime gireceğini hatırlatalım.

1 Ocak aynı zamanda Eren Bülbül'ün doğum günü.

Film Türkiye'de 350 sinemada, yurt dışında ise Almanya, Avusturya, Fransa, Belçika, İngiltere, Azerbaycan, Norveç ve Danimarka'da aynı anda vizyona girecek.

<p>Ezgi Aşık <span style='font-size: 1.6rem;'>soruyor, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr.

Rusya-Ukrayna gerginliği nereye evrilir?

Cam parçalarından evlilik teklifi! Herkes onu konuşuyor

Bu deliğin altında bakın ne var! Gözlerinize inanamayacaksınız

Sarımsağı böyle tüketenler dikkat! Bu hatayı sakın yapmayın