• $13,3502
  • €15,0638
  • 763.212
  • 1809.65
28 Mayıs 2020 Perşembe

10 dakika ayırabilir misiniz?

Kur’ân Mekke’de indi, Mısır’da okundu, İstanbul’da yazıldı…

Ecdadımızdan bize tevarüs eden bu sözün hakkını verircesine Osmanlı hattatları yüzyıllar boyunca hüsn-i hattın (güzel yazının) şahikalarını vücuda getirdiler.

Hüsn-i hat özellikle 15. İla 20. Yüzyıl arasında Hafız Osman, Ahmet Karahisari, Mustafa Rakım, İsmail Müfdi, Kazasker Mustafa İzzet Efendi, Sami Efendi, Nazif Bey, Ömer Vasfi Efendi gibi büyük Osmanlı hattatlarının sanatsal dehalarıyla daha da güzelleşti.

Büyük bir mana arayışını yansıtan harfler sadece gönülleri değil, estetik anlayışları da zenginleştirdi.

Müslüman sanatkarlar, Allah’ın evi olarak görülen camileri süslemek ve kutsal kitabın ayetlerini en güzel üslupla yazmak için, hayranlık uyandıran sanat eserleri meydana getirdiler.

Dini gelenekleri de dikkate alarak figüratif resimden uzak duran Müslüman sanatçılar, buna karşın muhteşem kompozisyonlarla soyut sanatın başyapıtlarını oluşturdular.

Öyle ki çağdaş resim sanatının bugün ulaştığı (plastik) aşamasına İslam hat sanatının çok daha önce ulaştığı söylenir.

Cumhuriyet’in ilk evrelerinde uygulanan birtakım yasaklar dolayısıyla kesintiye uğratılmak istenen hat sanatı ve hattatlar zor dönemlerden geçti.

Günümüze ise hat sanatı insanlığın somut olmayan kültürel mirası olma yolunda ilerliyor.

Bu amaca hizmetle Kültür ve Turizm Bakanlığı hüsn-i hat’ın ulusal ve uluslararası farkındalığını artırmak üzere bir tanıtım filmi hazırladı.

Yüzlerce yıllık hat sanatının ve malzemelerinin anlatıldığı filmde, klasik kitap sanatçısı Uğur Derman ile hattatlar Hasan Çelebi ve Fuat Başar’ın anlatımlarına da yer veriliyor.

Türkçe ve İngilizce olarak iki ayrı dilde hazırlanan film yaklaşık 10 dakika sürüyor.

Yüzyıllardır büyük hattatların ellerinde insanda hayranlık uyandıran bir sanat olarak varlığını sürdüren bu incelikler dünyası hakkında bilgi edinmek için ayıracak 10 dakikanız varsa, Bakanlığın YouTube kanalından ve https://aregem.ktb.gov.tr/TR-261904/hat-sanati--art-of-hat.html linkinden filme ulaşabilirsiniz.

<p>Bu hafta GTA 5'in çevrim içi modundaki özel sunuculara yerleştirilen aşı merkezleri ve oyun içeri

GTA 5'te aşı kuyrukları oluştu | TeknoZone #11

Yunus polislerinin zorlu eğitiminden kareler

Misafirlerini kendi tasarladığı 'dönen ev'de ağırlıyor

Çöpe gidecek malzemeleri dönüştürüp dünyaya pazarlıyor