• $9,2367
  • €10,7343
  • 525.055
  • 1409.56
26 Temmuz 2019 Cuma

Zeki Müren'i hangi şarkı için sorguladılar

Yaz geldi, tatilde ne okuyacağım diye düşünürken İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden arkadaşım Burak Artuner’in bana gönderdiği yeni kitabı ‘Leman Hanım’ın Mavi Cadillac’ı adlı romanı ilaç gibi geldi. 1960’ların başında bir armatörün, kızı Leman’a hediye ettiği Cadillac’ın günümüze kadar gelen hikâyesi, eski ve yeni sahiplerinin etrafında yaşanan olaylar farklı bir dünyaya götürüyor sizi. Film tadındaki bu romanı size ayrıntılı olarak anlatmayacağım fakat bir magazinci olarak, 1960’ların eğlence kültürünü de anlatan bölümler özellikle dikkatimi çekti. Romanın kahramanları Adnan ve Leman, Zeki Müren’i dinlemeye gidiyorlar bir gece. Birbirlerine âşık olmaya başladıklarını hissettiklerinde, sahnede dinledikleri isim Zeki Müren!

Orada yazar, titiz bir araştırma sonucu ulaştığı gerçek bir olayı da kahramanlar aracılığıyla aktarıyor ve böylece Zeki Müren’in, Adnan Menderes’i idam eden darbeciler tarafından gözaltına alınıp sorgulandığını öğreniyoruz... Bir solukta okuduğum romanın, en beğendiğim bölümlerinden birindeki diyalogları sizlerle paylaşmak istedim: “(...) Menderes’in idamından sonra Zeki Müren, radyodaki programında daha önce söylemediği ‘Yeşil ördek gibi daldım göllere / Sen düşürdün beni dilden dillere / Başım alıp gidem gurbet ellere / Ne sen beni unut ne de ben seni’ nakaratını söylüyor. Askerler hemen, ‘Sen bunu Menderes’i kastederek mi söyledin’ diye sorguluyorlar… ‘Birkaç saatlik bir sorgu... Araya birileri giriyor, sonra serbest bırakıyorlar. (...)” Yaşanmış olaylarla günün koşullarını aktaran kitap, olay örgüsüyle okuyucularını geçmişte yolculuğa götürüyor. Ben okurken bir an olsun elimden bırakmak istemedim. Hal böyle olunca kitaplığınızda bu eserin de yer almasını tavsiye etmek isterim.

1 YIL BEKLEDİK 1GÜNDE BİTTİ

Herkes anlamıştır neden bahsettiğimi. Netflix’in fenomen dizisi “La Casa De Papel” tabii ki. 3. sezonu yayımlandığı gün, büyük ihtimalle yine tüm dünyada izlenme rekoru kırdı. Ama bu kez bölümler kimseyi kesmedi. Herkes beklemeden tüm sezonu, aynı gün bitirdi. Yine muhteşem bir iş yapmışlar. Heyecan hiç eksik değildi. Karakterler, senaryo, kurgu, teknik çekim her şey o kadarıyla düşünülmüş ki, dünyada başka bir örneği yok gerçekten. Şimdiden 4. sezon ne zaman gelecek diye bekliyor herkes. Keşke 3-4-5’inci sezonları aynı anda girseydi ekrana. Bizi seyirci olarak tek sezon tatmin etmedi ama üzgünüm 4. sezon en az 6 ay sonra gelir.

NE ÇEKTİLER KOCALARINDAN

Ne çekti bizim ünlülerimiz eşlerinden! Düşününce sadece Kibariye değil eşinin borçlarıyla boğuşan. Aklıma o kadar çok isim geliyor ki, Özlem Yıldız, son dönemde Demet Akalın… Ama Kibariye bambaşka. Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük sanatçılarından. Tırnaklarıyla kazıyarak, Allah vergisi bir sesle geldi bu günlere. Kazandığı parayı % 100 hakeden nadir sanatçılardan. İlk eşi Tünay Ürek onu dolandırdı. Annesinin haykırışları “Şofeer şofer” hâlâ herkes tarafından bilinir. Sonra 2. eşi Ali Küçükbalçık... Son iki senedir çıkan borç haberleri dur durak bilmiyor. Yine 10 milyon TL’lik borç için evini satmış Kibariye, doğruysa. Vah Kibariye kolay mı yaptın sen bu varlığı. Bence seni kim yönlendiriyorsa yanlış yapıyor. Bu borçları sen kapatırsan sürekli, bitmez bu borçlar.

YouTuber’lar ünlülere meydan okuyor!

Fenomen bir çocuk çıktı ortalığı karıştırdı. Adı Reynmen… Tüm ünlüler olamaz dese de gösterilen verilere göre Reynmen, YouTube’da rekora koşuyor. Kim doğru söylüyor, kim yalan söylüyor bilemiyorum ama bir gerçek var ki bu YouTuber gençler, ünlülere büyük meydan okuyor. Bir kere YouTube’a çok hakimler ve dünyanın en önemli platformunda büyük hayran kitlelerine, kendi videoları, şarkıları, klipleriyle direkt ulaşıyorlar. Kimine göre kolay yoldan, emeksiz para kazanıyorlar, kimine göre yaratıcılar. Zaman gösterecek hangisinin haklı olduğunu. Emin olun bu çocuklar teknolojiyi çok iyi kullanıyorlar ve maalesef bu dijital dünya, şu anda her şeyin önünde. Yani öyle ya da böyle bu çocuklar yeniçağda bu sistemi böyle yönetiyorlar. O yüzden bugünün şöhretleri bir şekilde onları takip etmez ve kendini yenilemezse kaybedecekler gibi görünüyor.

Reklam ayrılığı diyorlar buna!

Özcan Deniz ve Feyza Aktan 1 ay oldu boşanalı. Ama gelin görün ki; Bodrum’da el ele görüntülendiler, boşanmadan sonra. Çocuklarıyla tatile devam ediyorlar. Haklı olarak bu kadar hızlı boşanıp, bu kadar hızlı barışılınca reklam ayrılığı diyor herkes. Düşünüyorsun; madem ayrı yapamıyordunuz neden boşandınız diye? 1 ay boşanmanız konuşuldu mu konuşuldu. Şimdi de barışma konuşuluyor. Özcan Deniz akıllıdır, sessiz sedasız hep gündemde bir şekilde kalmayı başarıyor. Ama sanırım bu sefer Özcan Deniz, hem çocuğundan hem de Feyza Aktan’dan kopamıyor. Aksi olsaydı Özcan bu el ele görüntüyü vermezdi.

<p>Cebindeki 15 bin lirayı düşürdü. O  parayı saniyeler sonra yoldan geçen bir kadın buldu, parayı a

Yolda para buldu, alıp gitti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de Din Eğitimi Sempozyumu'na katılarak konuşma yaptı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ekim 2021)

Kumanda görünümlü tabanca, polisi yaraladı