• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
10 Ağustos 2018 Cuma

Tükenmişlik değil şımarıklık sendromu

Yeniçağın hastalığı “Tükenmişlik Sendromu” oldu! Bu hastalığa ben şımarıklık sendromu diyorum. Her insanın hayatında kötü dönemler olabilir. Hiç kimsenin hayatı dört dörtlük değil. Hayat her zaman aynı çizgide devam etmez, etmiyor da.

Devam etmeyecek ki, sen büyüyeceksin, öğreneceksin, gelişeceksin, hata yapa yapa yapmamayı öğreneceksin. İlk Meryem Uzerli’yle öğrendiğimiz bu sendromu, ünlüler dünyasında sık sık görmeye devam ediyoruz. Ama işin acı tarafı bu kadar genç yaşta, bu sendromu yaşayan ünlülerimizin hayatlarına baktığımızda, ne dertler var sizin ki dert mi demek geliyor insanın içinden. Bu doyumsuzluk, para, şan, şöhret yetmeyince manevi açlık yaşıyorlar diye düşünüyor insan.

Her şeyleri fazlasıyla olan insanlar bu depresyonlara girince, hayata tutunmak için çok ağır bedeller ödeyen insanlara karşı büyük bir haksızlık yapıyorlarmış gibi geliyor bana.

Tükenmişlik sendromu nasıl olur biliyor musunuz, ailene vakit ayıramazsın, çalışmaktan kafanı kaldıramazsın, ay sonunu nasıl getireceğini bilemezsin, hayatında belki en son tatili ailenle maddi imkanların olanak vermediği için 10 sene önce yapmışsındır, evladını kaybetmişsindir, evlat acısı yaşamışsındır, dermanı olmayan hastalıklarla savaş vermişsindir, yani bunlardan en az birini bile yaşamamışsan, hayatta şükretmen gereken çok şey var demektir.

BEYAZ SHOW’UN BiTiŞi

Yıllardır kendini tekrarlayan, yenilemeyen, Beyaz ve Beyaz Show’un nihayet bittiğine emin olduk. Beyaz Show’un devam etmesi bu saatten sonra Beyaz’a zarar verecekti. Çünkü reytingler zaten durumun vahimliğini birkaç yıldır gösteriyordu. Belki bir ara, bir nefes iyi gelecekti ama Beyaz inatla o arayı da vermedi. Şimdi ‘O Ses Türkiye’de karşımıza ya jüri ya da sunucu olarak çıkacak. ‘O Ses Beyaz’a, ‘Beyaz O Ses’e iyi gelecek mi? Onu da zaman gösterecek. Kanal D’den sonra Beyaz sanırım Tv8’de uzun yıllar devam eder.

Esas sorun Çin Seddi’nde!

‘Çin Seddi nerededir?’ sorusuna ‘Kim Milyoner Olmak İster?’ yarışmasına katılan kızcağız 2 joker hakkını kullanıp cevap vermeye çalışınca gündeme bomba gibi düştü. Yarışmada seyircilerin %49’u da doğru cevabı veremeyince kız emin olamadı.

Sonra birileri başladı dalga geçmeye, Türkiye’nin gündemi Çin Seddi ve bu yarışmacı oldu. Sonra her daim eğitim sistemine laf atmak için bekleyen kitle eğitim sistemini suçlu buldu.

Ne yazık ki, kimse kendini suçlamaz bizde.

Bu kızcağızın yaptığı gibi... Bu kadar konuşulmanın üzerine paylaştığı video da, güzel ülkemin Einstein kılıklı güzel insanları diye başlıyor söze. O da bizi suçluyor. Anlamadığınız şey, okulda bu bilgileri ilköğretim yılında mutlaka öğretirler, buna da öğrenim denir ama siz bu bilgilere kapalıysanız, isterseniz dünyanın en iyi üniversitesini bitirin, bu soruyu düşünür, cevap veremezsiniz. Problem eğitim sisteminde değil, kişidedir.

Zaten Çin Seddi’nin nerede değil, yapılma nedenini bilse soruya da tereddütsüz cevap verebilirdi. Bu ülkede okuyan, çalışan, tarihini bilen, ülkesine faydalı işler yapan bir sürü mezun ve öğrenci hangi eğitim sistemi içinde başarılara imza attı ve atmaya devam ediyor, bir düşünmek lazım.

Eğitim verilir, almak isteyen alır, almayan da kendi hayatını içinde artılarını eksilerini görür. Yani eğitim insanın içinde başlar, bu eğitim sisteminin suçu değil, senin suçundur.

<p>Sosyal medyada viral olmuş haftanın en eğlenceli videolarını 'GÖRMELİSİN'!<br></p>

En Zor Çocuk Oyununu 'Görmelisin'!

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!