• $17,9331
  • €18,4099
  • 1039.38
  • 2864.25
12 Kasım 2015 Perşembe

50 milyonluk Kösem!

İtiraf etmeliyim Muhteşem Yüzyıl dizisi bittiğinden beri pek fazla dizi izlemiyorum. O dönem Halit Ergenç’in oyunculuğu, Meryem Uzerli’nin diziye kattığı başarı çok da konuşulmuştu. Reyting rekorları kırdı. Açıkçası dizi bittikten sonra başka bir yapımı izlemek istemedim. ‘Muhteşem Yüzyıl’ dizisinin son bölümünde yayımlanan ‘Kösem’ videosu en az benim kadar izleyiciyi de heyecanlandırdı. Ardı ardına haberler yapıldı. İlk günden itibaren Kösem’in Beren Saat olacağı konuşuldu. Yapım şirketi haberler karşısında sessizliğini korurken ilk olarak Safiye Sultan’ın Hülya Avşar olacağını duyurdu.

AVŞAR MUHTEŞEM

Ben Kösem’in, Muhteşem Yüzyıl kadar ilgi görmeyeceğini ve iyi çekilemeyeceğini düşünüyordum. Ama yanlış düşünüyormuşum. İD İletişim’in daveti üzerine dizinin ilk 35 dakikasını izlemem için çok az sayıda gazeteciyle beraber Soho’ya gittim. İyi ki de gitmişim. Kösem tamamen beklentimin üzerinde çıktı. Yapımcı Timur Savcı gösterim öncesi konuşmasında diziyle ilgili bilgiler verdi. Onun da heyecanı yüzünden okunuyordu. Kısa bir konuşma sonrası diziye geçildi. Bir kere Sakız Adası’ndaki çekimler müthiş. Dizinin görkemi daha o sahnelerde başlıyor. Kösem rolü için seçilmiş Yunanlı oyuncu Anastasia Tsilimpiou çok yakışmış ve doğal oynamış. Çekimlerin Hollywood dizilerinden hiçbir farkı yok. Sultan Ahmed rolü için seçilen Ekin Koç diziye tam oturmuş. Safiye Sultan yani Hülya Avşar iyi ki dizide var. Avşar Kızı dizide oyunculuğunu konuşturuyor. Tahta çıkma sahnelerinde Osmanlı’da yaşanan kardeş katli görüntüleri tepki çeker mi bilemem ama sahneler çok iyi anlatılmış. Timur Savcı bize bir de sürpriz yaptı, ikinci bölümden de kısa sahneler izletti. Sultan Ahmed’in 5 yaşındaki kardeşi Sultan Mustafa’nın katline karar vermesi ve hücredeki o sahneleri izleyin derim. Ben gözlerim dolarak izledim. Sonuç olarak adı gibi muhteşem bir iş çekmişler.

Yeni Meryem!

Çıkışta Timur Savcı’yla konuştum. Yunanlı oyuncu Anastasia’yı sordum. O da Meryem Uzerli gibi rezidansa yerleştirilmiş. Yanında devamlı oyuncu koçu ve Türkçe hocası duruyormuş. Savcı, oyuncusundan çok memnun. Yılların verdiği tecrübeyle oyuncu seçimine verdiği önemden bahsetti. Laf arasında Meryem’i sordum, o da gülerek ‘Ben yeni oyuncumu buldum’ dedi.

YÜKSEK BÜTÇE

Dizi için Hadımköy’de özel bir plato kurulmuş. Şu ana kadar dört bölüm çekilmiş. Savcı’ya kaç para harcandığını sordum. 50 milyon lira olduğunu söyledi. Bunun içinde bölüm maliyetleri ve hazırlığa harcanan paralar da var.

Netflix’le dünyada!

Netflix dünyanın en büyük online film ve dizi servisi. Bu sistem uygun fiyatıyla birçok ülkede korsan DVD sistemini bile bitirmiş. Timur Savcı konuşmasında özel bir bilgiyi de paylaştı. Hali hazırda dünyanın birçok ülkesinde gösterilen Muhteşem Yüzyıl ve Suskunlar dizisi için netflix’le anlaşma yapılmış. Bu sistem sayesinde Polonya, Rusya, Meksika ve Türkiye haricinde dünyanın her yerinde İngilizce olarak iki dizide izlenebilecek.

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

İbrahim Kendirci panikledi: Annemden saklıyordum!

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?