• $17,8872
  • €18,2838
  • 1021.04
  • 2750.49
29 Temmuz 2012 Pazar

30 yıldır hep aramızda

Hülya Avşar'sız bir magazin düşünebiliyor musunuz? 30 yıldır magazin dünyamıza kimler gelip gitti ama o hep zirvede kalmayı başardı. Aşkları, evliliği, polemikleri o kadar çok konuşulunca Avşar Kızı'nın sinema ve sanat yönü hep ihmal edildi. Popüler kültürün, en bilinen ismi olmaktan hiç şikayet etmedi. Her yaptığı olay bizlere haber oldu. Büyük resimde, o Türkiye'nin son 30 yılının en çok konuşulan magazin figürü. Şimdi Altın Portakal Film Festival'inde jüri başkanlığı yapacak. Bu verimli topraklardan sanki her yıl Bertolucci'ler, Belmondo'lar, Coppola'lar, Sophia Loren'ler çıkıyor! Bu yüzden mi Avşar Kızı'nın jüri başkanlığı yapması her gün tartışılıyor. Ekip arkadaşlarımla birlikte Hülya Avşar'a bir magazin figürü olarak değil, sinema oyuncusu gözüyle bakıp bir derleme yaptık. Okuduktan sonra siz karar verin Hülya Avşar'ın Altın Portakal'da jüri başkanı olup olamayacağına!

Edinburg'ta yağmurlu 4 gün
Geçen hafta Türk Hava Yolları'nın Edinburg hat açılışı için İskoçya'daydım. İstanbul'da sıcaklığın 40 dereceyi gösterdiği günlerde, birden 16 derece olan şehre gitmek ilk başta bana bir şok etkisi yarattı. Dört gün boyunca aralıklarla yağan yağmur da olunca, çok eğlenceli bir gezi oldu diyebilirim. Uçuşumuz yaklaşık 4 buçuk saat sürdü. Havaalanına indiğimizde yeni hat açıldığı için bir karşılama töreni yapıldı. Kısa bir pasaport kontrolü sonrası hemen eski şehir denilen bölgeye hareket ettik.
İskoçya'nın başkenti Edinburg diğer Avrupa başkentlerinden çok farklı. Adeta tarihle içice olan şehir ilk bakışta sizi etkiliyor. Ekip olarak şehrin tam merkezindeki Missoni Otel'e yerleştik. Otel lokasyon olarak neredeyse her yere yürüme mesafesinde. Old Town denilen yerde gezilecek birçok tarihi mekan var. İskoçya Ulusal Müzesi, St. Giles Klisesi, Edinburg Halk Kütüphanesi, Parlamento Binası ve muhteşem Edinburg Kalesi bunlardan bazıları. Yanınızdan fotoğraf makinenizi ayırmayın derim.
Edinburg kafeleriyle ünlü bir yer. Neredeyse adım attığınız her yerde bir kafeye rastlıyorsunuz. Her birinin de ayrı bir hikayesi var. Yanınızda iyi bir rehber varsa mutlaka anlatacaktır size. Elephant House bunlardan biri. Hary Potter'ın ilk satırları bu kafede yazılmış. Edinburg dünyaca ünlü birçok yazarın doğduğu ve yaşadığı yer olmasıyla da dikkate değer bir yer. Sherlock Holmes'un yazarı Sir Arthur Conan Doyle ve müthiş bir çocuk klasiği olan Hazine Adası'nın yazarı Robert Louis Stevenson'da Edinburg'lu. Mel Gibson'un Cesur Yürek filminin bazı sahneleri Edinburg Kalesi'nde, Dan Brown'ın Da Vinci'nin Şifreleri filminin ilk sahnesi Rosslyn Şapel'inde çekilmiş. Farklı bir tarihe ev sahipliği yapan bu şehri mutlaka gidin gezin derim.
Haftaya görüşmek üzere.

twitter.com/bariskocaoglu66

<p>TRT1'in 3 bölümü geride bırakan dizisi Mükemmel Eşleşme'nin Darıca'daki setinde, dizinin başrolle

Mükemmel Eşleşme'nin Meral'i Goncagül Sunar: “Komedi oyuncusu benim için iyi oyuncudur”

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor

Toplu balık ölümlerinin nedeni belli oldu! Kızılırmak'ta endişelendiren görüntü