• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
10 Eylül 2011 Cumartesi

Elle '123' ile el ele

Aysun Öz Kaşi
Aysun Öz Kaşi
YAZARIN SAYFASI

Marmara İletişim'de öğrenciyim. 15 sene öncesinden bahsediyorum. Her sabah Rumeli Caddesi'nden koşarak derse yetişmeye çalışıyor, öğleden sonra da sallana sallana vitrinlere bakarak dönüyorum.  Elle mağazasının vitrini dikkatimi çekiyor. Marka İzmir'de olmadığı için de yeni yeni tanışıyorum. Elle'de bana hitap eden harika babet ve postallar var.
Elle markasının bende bıraktığı iz, bir Türk markası olmasına karşın Batılı duruşu ve farklılığı olmuştur.
1977 yılında Türk kadınını dünya modasıyla buluşturmak amacıyla Gedikpaşa'daki küçük atölyesinde ilk ayakkabısını üreten Elle, bugün de aynı amaçla koleksiyonlar oluşturmaya devam ediyor. Bu kez ünlü müzik grubu '123' ile koleksiyon tanıtıyor ki işte tam benim markayla tanıştığım yaşlara hitap ediyor. 
Gençlerin kendilerini yansıtan giyim stillerinin peşinde olduğunu fark eden Elle Ayakkabı Tasarım Yöneticisi Suna Akar bu gençleri hedef alarak 123 Grubu ile bir çalışma yapmış.
Bu koleksiyonla gençlere ulaşmak istediğiniz aşikar ancak neden 123, diye sorduğumda Akar şöyle yanıt veriyor: 'ELLE ilk günden beri yeniliklerin peşinde olan bir marka. 123 grubu da henüz çok yeni olmasına rağmen Avrupa'da çok önemli festivallere davet edilmiş çok başarılı bir grup. 123 de tıpkı ELLE gibi Türkiye'nin Batılı yüzünü çok iyi ifade ediyor. '
123 üyeleri Berkecan Özcan, Dilara Sakpınar, Feryin Kaya ve Burak Irmak 20'li yaşlarında, dinamik ve kendi tarzlarından taviz vermeyen insanlar. Elle de 123 üyelerinin tarzlarını ön planda tutan onların stillerinden ilham alınan bir koleksiyon hazırlamış. Kadın modellerinde, Dilara'nın da tarzını yansıtan renkli bağcıklı postallar, püsküllü Oxford ayakkabılar ve çiçekli yünden çizme ve çantalar öne çıkmış. Erkekler için de; hem çok rahat hem de grubun erkek üyelerinin rahat tarzlarını yansıtan spor ayakkabılar ve postallardan oluşan çok kullanışlı bir koleksiyon çıkmış ortaya.

Hollywood yıldızlarının çantacısı 'Emre New York' Rana-Berna Canok defilesinde
İFW'nin son günü olan bugün gerçekleşecek en dikkat çekici defilelerden biri, İstanbul Moda Haftası'nın kuralları gereği iki karmadan sonra ilk solo defilesini yapan Rana-Berna Canok defilesi. Neden mi? Paris Hilton, Jessica Simpson, Robert De Niro, Beyonce, Carmen Electra, Britney Spears, Kevin Klein, Oprah Winfrey, Kathleen Kennedy ve Jennifer Lopez gibi ünlü yıldızların koluna markası 'Emre New York'un çantalarını taktıran, tasarımcısı Emre Ertürk ile işbirliği gerçekleştirmeleri. Ertürk ile çocukluk arkadaşı olan Rana-Berna Canok Kardeşler, sanatçı kişiliklerini yansıttıkları 2012 yaz koleksiyonlarını Emre New York'un tasarım detaylı çantalarıyla podyumda yürütecekler.
ÇOCUKLUK ARKADAŞLARI
İşbirliğinin ilginç olan yanı, New York'ta yaşayan Ertürk'le Canok Kardeşlerin birbirlerinden habersiz aynı form ve renklerde birbirine çok yakın koleksiyonlar hazırlamaları. Canoklar'ın elbiseleri Ertürk'ün çantalarıyla 'cuk' oturmuş. Ertürk'ün çantalarını görür görmez 'Bizim koleksiyonu ne kadar tamamlıyor' cümlesiyle söze başlayan sohbetleri 'Beraber defile yapalım' cümlesiyle bitmiş.
Amerika'da tanınmış bir marka olmayı başaran Ertürk de arkadaşlarına yardım etmekten büyük keyif aldığını zira bu tip işbirlikleriyle Türk modasının ve Türk tasarımcılarının dünyada adını duyurabileceğini söylüyor.
Rana-Berna Canok bu kez bizi şaşırtıyor. Tasarımlarında alıştığımız sade renklerinin dışına çıkarak morlar, yeşiller, pembelerle 2012 yazını karşılıyorlar. Aynı şekilde Emre New York'un da çantaları göz alıcı renkleriyle karşımızda olacak. Defile öncesi İFW fuar alanında küçük bir parçası sergilenen koleksiyona bir göz attım da, gerçekten etkileyici bir birliktelik olmuş. O elbiseleri giymek ve çantaları da takmak istedim. Bu arada bugün 14.30'da Tepebaşı'ndaki İFW çadırında gerçekleşecek defile için tasarımcıların hazırladığı sürprizler de var.

Fashion's Night Out zamanı geldi
Geçtiğimiz yıl ilki yapılan Fashion's Night Out (FNO) alışveriş gecesini hatırlıyorsunuzdur. Unutmaya imkan yok! Nişantaşı ve İstinyePark dolup taşmıştı. Fotoğrafçıların, stylistlerin, tasarımcıların, modellerin, oyuncuların ve cemiyet hayatından ünlü isimlerin katılımı ile 6 saat içerisinde 50 milyon USD ciroya ulaşılmıştı. Bu yıl 15 Eylül akşamı Nişantaşı, İstinyePark ve Bağdat Caddesi'nde farklı etkinlik, indirim ve ikramlarla kalabalık ama eğlenceli bir FNO bizi bekliyor.

<p>HDP Esenyurt ilçe binasında asılı, terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın afiş ve posterleri

HDP binasına baskın

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Haftanın yalanları

En kötü yıl gerçekten 2020 mi? Bilim insanları, 536 yılına işaret ediyor