• $15,9052
  • €16,8407
  • 942.702
  • 2378.69
22 Ekim 2011 Cumartesi

Çamlıhemşin'de bir moda çekimi

Gittikçe demokratikleşen modanın Türkiye'deki en önemli temsilcilerinden biri LC Waikiki... Ülkenin dört bir yanına yayılmış 70 ilde 355 mağazasında her yaşa, her tarza, her bedene göre uygun fiyatlarla bir ürün bulmak mümkün .
'Herkes için moda'yı kendine ilke edinen marka, kış sezonu çekimlerini de yurtdışında yapmak yerine Rize'nin muhteşem doğasına teslim oldu. Bir haftadan fazla süren çekimlerde 30 kişilik bir ekip, Çamlıhemşin'de yılın en sakin günlerini yaşayan Fırtına Deresi'nin yanı başında gerçekleştirdi çekimlerini. Sanki bir film platosundaymışçasına şahane doğa manzarasında yapılan çekimlerin son iki gününe ben de tanıklık ettim.
Son iki gün olmasına rağmen ekip hala enerjisini ve motivasyonunu yitirmemişti. Oysa bir hafta gibi uzun süren çekimlerin son günlerinde artık herkes 'bitse de gitsek' diye mırıldanır durur. Ancak Çamlıhemşin, Ayder Yaylası gibi doğa harikası olan bu mekanlar, ekibin enerjisini yüksekte tutmaya yetmiş. Herkes hep bir ağızdan 'Ot Yesem Yaylalarda' türküsünü söylüyordu ki, İstanbul'a döndükten sonra benim de uzun süre dilime takıldı bu ezgi. Ancak herkesin birleştiği bir başka nokta, burada zamanın çok ama çok yavaş aktığıydı. Çekimlerden sonra sohbet, muhabbet, çaylar, yemekler... Gün öyle uzun ki...Gece erken yatılıyor, sabah erken kalkılıyor. Ve güzel bir kahvaltının ardından 'Ot Yesem Yaylalarda' türküsüyle yine yaylaların yolu tutuluyor.
Çekimler sırasında yağmur hatta kar yağmış. Ardından gelen küçük selde yol bile kapanmış. Ama ortaya etkileyici fotoğraflar çıkmış. Fotoğraflarla ilgili şunu da itiraf etmeliyim ki, doğa, tasarımlardan rol çalıyor. 18 kız 18 erkek kombinin fotoğraflandığı çekimlerde iki İspanyol, bir Alman ve bir de Türk manken objektif karşısına geçmişti.
Marka kimliğini ve çekim tarzını sürekli kılan LC Waikiki, çekimlerde yer alan mankenler konusunda da aynı tutarlılığı gösteriyor zira hiçbiriyle ilk kez çalışmıyor. Bu da beraberinde, nerede görseniz 'bu LC Waikiki çekimidir' dedirten fotoğrafları getiriyor. Marka yıllardır saç-makyajdan fotoğrafçıya kadar aynı isimlerle çalışıyor. Bu tip moda çekimlerinde kombinleri genelde profesyonel styling ekipleri yapar ancak LC Waikiki, çekimlerinin styling'ini de koleksiyonun yaratıcısı tasarımcılara bırakıyor. Çünkü ürünleri kimsenin onlardan daha iyi anlatamayacağına inanıyor.
Bu arada teenage grubunun tasarımcılarıyla da tanışma fırsatım oldu, Rize'de. Aslında en zor yaş grubu onlarınki. Ne büyükler ne küçük, 12-16 yaş. Genç kız grubu tasarım yöneticisi Jelena Salai, kızların trendleri çok yakından takip ettiğini, annelerinden de çok etkilendiklerini ifade ediyor. Daha önce farklı ülkelerde çalışan tasarımcı, hiçbir toplumda çocuklara bu kadar önem verildiğini görmediğini söylemeden geçemiyor. Genç erkek tasarım koordinatörü Siyel Aşkın ise içlerinde büyük bir isyan olan bu yaş erkek çocukların daha çok ilgi duydukları alanlara göre giyindiğini açıklıyor. Erkek çocuklar ise kesinlikle annelerinin aldıklarını giymiyor.

Bora Aksu'dan zamansız tasarımlar
BORA Aksu tutkunlarına güzel bir haber. Londra'da yaşayıp, Londra Moda Haftası'nda harikalar yaratan Bora Aksu Armaggan markası için yeni bir koleksiyon hazırladı. Aksu bu koleksiyonda, her an değişen ve tüketilen modayı değil, kuşaktan kuşağa aktarılan moda anlayışını yansıtıyor. Armaggan'ın atölyelerinde Turkish Cultural Foundation (TCF) bünyesindeki Doğal Boya Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DATU) denetiminde üretilen özel kumaşların tercih  edildiği koleksiyonda, temadan da anlaşıldığı gibi zamansız kesimler kullanılıyor ancak güncel tasarımlarla.   El tezgahlarında enine dokunan özel kumaşlarla üretilen ve vücuda göre şekillenen koleksiyondaki dar dokuma ceketler, kalın dokuma paltolar, özel baskılı ipek bluz ve dökümlü elbiseler kimi zaman bir iğne oyası, kimi zaman bir kuşakla geleneksel ancak çağdaş çizgilerle bezenmiş.

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister