• $16,5262
  • €17,5687
  • 969.925
  • 2529.26
12 Haziran 2012 Salı

Şahane Kartallar

Bir basketbol hastası olarak, bu final serisinde bize, böyle muhteşem bir 'Basket Pastası!' sundukları için her iki takımın, koçu ve oyuncularına, 'Harikasınız! Ellerinize sağlık' diyorum. Serinin en dengeli ve heyecanlı maçında yerimizde duramadık! Kartallar şahaneydi. Candan kutluyorum. Efes de, şampiyon kadar iyi oynadı. Aynen kutluyorum. Maça gelince...
Lafayette'i Arroyo'ya, Kerem Tunçeri'yi Hawkins'e, Vujacic'i de Mehmet Yağmur'a yapıştıran Efes Koçu Zouros, Beşiktaş'ın en etkili tarafı olan gardlarını hataya zorlayarak geçirdi, ilk dakikaları. Bu taktik, tutunca, ilk 3 dakikada Beşiktaş, top kayıpları ve boş şutlarla katkılı hücumlarından sayı çıkaramadı.
İlk periyotta, Efes, Kerem Gönlüm ile hücumda pota altını iyi kullanırken, Beşiktaş, Mehmet ve Arroyo ile dış isabetler yaparak, dengeyi korudu. 2. periyodun başında, Beşiktaş, Serhat'ı iyi seyreden Kerem Tunçeri'ye yapıştırıp, hem bu oyuncunun skor yollarını kesmeyi hem de Efes'in set düzenini harap etmeyi planlasa da, 'Tunçeri tınlamadı!', iyi oyununu sürdürdü. Beşiktaş da mükemmel tutturduğu 'Üçlük Ritmi!' ile skor liderliğini asla bırakmadı. Her 2 takımın da istatistiği, şut açısından ilk devrede iyi gitti. Kötü giden işler de vardı. Bu serinin 'Ribaunt Canavarı Kartal!' 12-15 geride kaldı. Ancak Efes de top kayıplarında 7-4 ile rakibinden 3 fazla yaptı. Maç da böylece kafa kafaya gitti.

YORGUN SAVAŞÇILAR
Hawkins'in 3. periyodun hemen başında faulünü 3'lemesi, Beşiktaş açısından iyi olmadı. Ataman'ın bu en zor oyunda, rotasyon lüksü yoktu ve Hawkins'i oyunda tuttu. Kerem Gönlüm de 2 dakika sonra 4'leyince, rotasyon avantajını değerlendirip, Kerem'i bence çekti. Efes, dengede giden oyunda, 'Pota altı canavarı!'ndan oldu. Son 4 dakikada Kerem Gönlüm, Ermal ve Batista gibi uzunları 4'leyen Efes, dezavantajı alsa da maçın dengesi değişmedi.
Şampiyon son saniyelerde belli oldu. Şahane takımı yaratan 'Şahane Koç Ergin Ataman'ı da kutluyorum. Bence Efes, şampiyonluğu kaçırsa da, yeni sezon için 'Koçunu buldu.' Kendi takımı olmayan ve üzerine 'Ölü toprağı serpilmiş gibi mücadele eden' bir kadroyu alıp, Lafayette, Cenk, Doğuş, Ermal ve Vujacic'i, özellikle de, Kerem Gönlüm'e, sorumluluk ve hayat veren bir koçtan daha iyisi mi olur.
Obradovic bile bunu en fazla bu kadar başarabilirdi. Bravo Ilias Zouros'a. Onu çok beğendim. Ergin Ataman kadar başarılı oldu, bence.

<span style='font-size: 1.6rem;'>Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan, temasında darbe, direniş ve özgü

On5Sıfır7 Film Haftası'nın basın toplantısı gerçekleşti

Gökten buz kültesi düştü! Çoban 'bomba patladığını zannetti

Lise öğrencileri 40 günde yaptı! Tek şarjla 70 kilometre yol yapabiliyor

35 ton etil alkol ele geçirildi! Ankara'da sahte içki baskını