• $13,5872
  • €15,3023
  • 793.013
  • 1951.17
9 Ocak 2011 Pazar

Kartal'ın başını fauller yedi!

Beşiktaş, savunmayı güçlü tutarken, yardımlaşmalarda, özellikle double-team'de çok başarılıydı. Bu da Efesli oyuncuların şut isabetlerinin düşmesine neden oldu. Beşiktaş'ın hücumları, savunmasından çok daha mükemmeldi. Gerek hızlı hücumda, gerek set oyununda, Efes savunmasını, kolayca delerek, pota altından sayı ürettiler. Cevher, Ogilvy, hatta kısa boyuna rağmen Bekir bile, hücumda potadan dönen Beşiktaş şutlarında, sürekli hücum ribaunduna daldı. İlk yarıdaki toplam 24 ribaundun, 10'u hücum ribaundu idi. Bu ribaundların, bir kısmı basket olarak değerlendirilince, Beşiktaş 15. dakikada 25-38 ile13 farka ulaştı. Bu anlarda Efes, çember altı savunmasındaki gedikleri, bir türlü kapatamadı. Cevher ve Ogilvy'nin başarısı netdi. Her ikisi de o ana kadar 14'er sayıya imza atarak, Efes'i sindirmişti.


IVERSON NOSTALJİSİ
Beşiktaş'ın bu başarısında, Efes'in gardı Rakocevic'i savunmada sürekli rahatsız edip, oyundaki verimini düşük tutan Mustafa'nın da katkısı vardı ve başarılı oyunuyla Bekir'in de önemli katkısı vardı. Efes'in 3. periyotta farkı düşürme çabaları kısa sürdü. Sahneye Iverson çıktı. Seti iyi yönetmesi, asist ve skor üretimi ile Kartal'a nefes aldırdı. Iverson'a burada bir paragraf açmak istiyorum; 'Rüzgar gibi geçtiği!' eski şaşalı günlerinden, hala çok uzak gözükse de, Türkiye'ye ayak bastığından bu yana, gerek savunma, gerekse hücumda yapamadıklarını anımsayınca, dünkü çalışkanlığı ve yaptıkları ile (5/7 ikilik, 1/3 üçlük, 4/5 serbest atış, 8 asist 17 sayı) bizi çok şaşırttı. Daha bir zevkle seyrettik.

KARTAL'A YAZIK OLDU
Nachbar ve Kerem Gönlüm'ün sürekli basket üretmesi, Kerem Tunçeri'nin, 2 dakika kala üçlük ve ardından mükemmel bir asistle Gönlüm'ü çember altından baskete itmesi son dakikada skoru 73-73 yaptı. Bitime  34 saniye kala, maçın yıldızlarından Cevher'in iki serbest atışı da kaçırması, Beşiktaş'ı normal sürede galibiyetten etti. Uzatmanın son 2.34 saniyesinde Nachbar iki serbest atışı da sayıya çevirerek, Efes'i 85-83 kazandırdı. Yeni Koç Ergin Ataman yönetiminde, çok iyi savaşan Kartal'a yazık oldu! Son dakikalarda Ogilvy ve Mustafa 5 faulle çıktı. Cevher ile Bekir 4, Ignerski 3 faulle, savunmadan düştü. Bu da, maç boyu çok iyi savaşan Kartal'ı ağır yaralayınca, bir zafer uçtu-gitti. Galibiyet yarışını, son saniyeye kadar zorlayan Efes için söylenecek tek şey var:

'Ne de olsa, finallerin takımı.'

<p> </p>

İBB karla mücadelede neden sınıfta kaldı?

Çay tiryakilerine kötü haber! Öyle bir zararı var ki...

Bizi böyle kandırıyorlarmış! Tüm hileleri ortaya çıktı

Çıngıraklı yılanın kuyruğunda bakın ne var!