• $15,8401
  • €16,7469
  • 927.328
  • 2394.83
3 Temmuz 2011 Pazar

Kadınların altın günü

Kadın Basketbol Milli Takımımız, altın madalyayı boynuna takarsa Londra 2012
Olimpiyatları'na da doğrudan katılacak. Maçı ntvspor ve NTV naklen yayınlıyor
Dünya Potası'nın zirvesinde yer alan 2007 Avrupa Şampiyonu Rusya, 2009'daki son şampiyonada, finalde Fransa'ya kaybederek, ikincilikle yetinmişti. Bu şampiyonada ise finale kadar 8 maçtan 6'sını kazanarak geldi.
İlk tur, A Grubu'nda Türkiye'yi 80-65'yenen Rusya, burada tek mağlubiyeti 76-64 ile Litvanya karşısında aldı. 4 takımlı grubu 5 puanla, Litvanya'nın ardında 2. sırada tamamladı. Türkiye ise grubunda 2 mağlubiyet ve 1 galibiyetle ancak 3. olabilmişti.
Rusya 2. turda, 2 galibiyet 1 mağlubiyet ile E Grubu'nun 3'üncüsü oldu. Türkiye 2. turda Rusya ile aynı gruptaydı ve 3'te 2 yaparak, 4. sıradan çeyrek finale çıktı. Çeyrek finalde, turnuvanın tek namağlubu Karadağ'ı 56-44'lük müthiş bir savunmayla eledik. Rusya da Letonya'yı 83-72 ile bitirdi! Yarı finalde biz, son şampiyon Fransa'yı uzatmada 68-62, Ruslar da, Çekler'i 85-53 yenerek, finale yükseldi.
İlk turda Rusya'ya 15 farkla yenilen Türkiye'nin, şampiyonlukta şansı var mı?
Olmaz mı?.. O maçtan, bu yana 'Köprünün altından, çok sular geçti!'

BİZİM PERİLER OLDU CANAVAR
'Bizim Periler!' oldu 'Canavar!'...
Her geçen maç, daha bir oturan ve rakibi kıskaca alarak boğan savunmada, gedikler iyice kapandı. Adeta duvarlaştık! Saldırgan ve yardımlaşmalı savunma, rakibe boş şut alanı bırakmıyor. Bu da, rakibi düşük skorda tutuyor. İşte; Ruslar'a karşı savunma silahımızı, çok iyi kullanır ve düşük skorda tutarsak, şampiyonluk asla hayal değil.
Danilochkina ve Stepanova en skorer oyuncuları. Arteshina, Korstin, Sapova, Abrosimova ve Kuzina da, skora yüksek destek veriyor. Bu skorerlerin en büyük handikapları ise baskı yedikçe, çok da top kaybı yapabiliyorlar.

YORULMAK KESİNLİKLE YASAK!
'Sevimli Canavarlarımız!'ın en iyi yaptığı da; 'Bıkmadan-yorulmadan öldürücü baskı...' Zaten; bugün... Yorulmak yasak!' Asla pes etmek yok! Ölümüne, bıktırıcı baskı yaparak, onları yormaktan başka çare yok. Bu baskı onlara, tıpkı Karadağlılar ve Fransızlar gibi top kaybı yaptıracaktır. Bizim kısalar zıpkın gibi!.. Top çalarak, fast-break'ten çok sayı atacaklardır.
Her türlü sporda, fiziki gücü ön planda tutan Ruslar'ı yormak zor ama imkansız değil. 2009'da Ruslar'ı finalde deviren Fransa'yı nasıl bitirdiyseniz, Ruslar'ı da bitirebilirsiniz. Moral kondisyonunuzu, tamamen kazanma üzerine inşa ederseniz, bu size doping olarak döner. Kaslarınıza ekstra enerji enjekte eder. Gördüğüm kadarıyla fizik gücünüz mükemmel seviyede. İşte bu yüzden diyorum; savaşarak, savunmada bitireceksiniz diye. Zaten güçlü savunma, hücumu acayip tetikler. Kazanacağınız kadar atar, zafere varırsınız.
Özellikle son iki maçta, 'Savaş planları!'na bayıldığım 'Komutan Ceyhun'un sözünden çıkmayın yeter. Kupayı, altınları alarak, Avrupa Şampiyonu unvanıyla dönersiniz. Bu millet de sizi bağrına basar! Sizi Taksim'de kupayla tur atarken hayal ediyorum...

<p> </p>

Türkiye'nin dev eserleri neden karalanıyor?

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama