• $7,4271
  • €9,0222
  • 446.598
  • 1569.35
12 Eylül 2011 Pazartesi

İğneyi kendinize batırın!

Üzülmek bir yana, kahroluyor insan! 'Final ve Olimpiyat vizesi, hatta şampiyonluk' için Litvanya'ya gitmiştik. Kadro, bunu başaracak güçte idi. Başaramadık... Avrupa'da ilk sekizin dışında kaldık. O zaman bunun  adı, 'başarısızlık'tır.
Ersan'ın son saniye şutu girip de, tek sayı farkla kazansaydık, çeyrek finale çıkacak ve belki de, finale kadar uzanacaktık. Hatta belki, 'şampiyon' bile olacaktık. O zaman da, 'çok başarılıyız' diyecektik. İşte, spor böyle bir şeydir. İyi sonuç alırsan adı 'başarı' kötü sonuç alırsan 'başarısızlık' tır. Biz kötü sonuç aldık ve 'başarısız olduk.'
Dünkü maçta, 'basketbolun doğrularını' ilk iki periyotta yapamadığımız için, biraz da olsa fark yedik. Sonra o birazcık farkın, altından kalkamadık. Son iki periyotta, 'doğruları' yaptıkça, maça ortak olduk. Son saniyelerdeki, bir çok fırsatı değerlendiremeyip, çeyrek final kapısından, eve dönüyorsun. 'Adalet mi bu!' diyemem.
BOŞ ÜSTÜNE BOŞ ATTIK
Bu şampiyonada, başımıza iş açan 'üç sayı ve serbest atış' yüzdemizdi. Dün de, bu yüzden devrildik. Basketbol adaletinde, doğru hücum edip, 'pota altından başarılı olmak' varken ve boş üstüne boş atarken, ısrarla 'üç sayı denemek yok!'
Koçumuz Orhun Ene molalarda, bu üç sayı bonkörlüğü için, oyunculara ne ikazda bulunuyordu? Merak ediyorum. Maç sonu istatistiği, 'en doğruyu' söyler. Sırp maçından sonra da, net olarak görüyoruz: Üç sayı yüzdemiz 3/17 isabet oranıyla, sadece yüzde 17.6 ve üstüne de, 16/29'luk isabet oranıyla, kaçırdığımız 13 serbest atış... Bu kadar kaçırma lüksümüz yok, oysa!.. Sadece ikisi sayı olup, 11'i kaçsa bile, maçı kazanıyorsun. Zaten, olan oldu. Birey olarak, her birini insan ve oyuncu olarak çok sevdiğim ve beğendiğim 'devlerin' bu maçları yeniden izlemesini tavsiye ederim. İzlerken de, üç sayıs ve serbest atış yüzdelerine bakıp, 'İğneyi önce kendilerine batırmalarını!' tavsiye ederim.

<p>Futbolda sıcak gelişmeleri ve merak edilen başlıkları Akşam Gazetesi Spor Editörü Tamer Ayeri, yo

Muslera'nın dönüşü Galatasaray'a ne katar?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Kızılırmak buz tuttu

ABD'de güvenlik önlemleri arttırıldı! Askerler sokaklara indi