• $9,5214
  • €11,0622
  • 549.849
  • 1519.25
21 Aralık 2010 Salı

Kibrin artsın!

Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum, tavandan tabana AK Partililer müthiş bir özgüven ve hatta kibir söylemiyle malul olmaya başladılar.

Yandaş gazetelerin üslubuna göre, 'CHP başarısız ve sürekli çuvallıyor...'
AK Partili siyasetçilere göre ise, hatalardan münezzeh, başarıdan başarıya koşan bir AK Parti var.

Bu ve benzeri söylemler, gelip, 'Tek seçenek AK Parti' ve 'AK Parti'yi beğenmeseniz de iktidar alternatifi yok, sıkıntı çekmemek için bize oy vereceksiniz,' önermelerine bağlanıyor.

Halkın karşısına geçip, tek iktidar seçeneği olduğunu söylemek ise, neresinden baksanız sorunlu bir mesaj.

Bir kere, seçmeni 'başka seçenek yok'  diyerek, iktidar partisi ile inatlaşmaya, başka seçenek olduğunu ispat etmeye ve yoksa bile üretmeye kışkırtıyorsunuz.
İkincisi ise, kendi seçmeninize, artık yenecek bir siyasal rakip olmadığı mesajını veriyorsunuz ki bu; siyasal mücadele, bundan sonra parti içinde olacaktır, anlamını da içeriyor.

Bu üslubun gölgesinde...
AK Partili yazarlar ve siyasetçiler tarafından sürekli küçümsenen, eleştirilen CHP'nin ise; oylarını artırmak için yeni bir şey yapmasına bile gerek yok.

Tek ve biricik iktidar adayı olduklarını düşünen ve bunu seslendiren AK Parti propagandistlerine, alçak sesle 'KİBRİN ARTSIN' demeleri bile yeterli.
AK Parti yöneticilerinin farkına varmadığı, CHP oylarını artıran dinamiklerden birinin ve belki de en önemlisinin kendi partilerinin ve yandaş medyalarının içinde üretildiği.


Yandaş Medya rahatsızsa, Kılıçdaroğlu doğru yolda demektir

YandaŞ Medya, Kemal Kılıçdaroğlu ağzıyla kuş tutsa beğenmiyor. Olan biteni anlayıp da beğenmese, söyleyecek bir şey yok.

Ama hayata ve olaylara sadece AK Parti gözlüğüyle baktığı, bakabildiği ve ayrıca donanımı sadece buna yeterli olduğu için, örneğin Kılıçdaroğlu'nun yaptığı kurultay konuşmasının sembolik anlamlarını kavrayabilmiş değiller.

O konuşmadaki 'Lozan' vurgusu, okunan Hasan Hüseyin Korkmazgil şiiri gibi kodların sol seçmen tabanındaki tesirini hesaplayamıyorlar.

Evet doğru, CHP stratejik aklı, henüz yeni kavramlar üretmiyor; duygudan uzak, projeci çözümler üzerinden siyaset yapıyor ama...

Şimdiye kadar yaşanan sürecin CHP'nin derlenme ve yeni liderliğinin kuramsallaşma süreci olduğu göz önünde bulundurulursa...

Bu sınavı başarıyla geçen ve sırf bu sınavı geçti diye oyunu artırabilen CHP'nin yeni kavramlar ve siyaset üretmeye başladığı zamanki etkisini tahmin etmek hiç de zor olmaz.
Kalan zaman, halka yeni siyasi mesajların verilebilmesi için yeterli bir zaman.

AK Parti'den CHP'ye katılımlar olur mu?
CHP Kurultayı çalışmaya başladığı dakikalarda Ankara kulislerinde bazı AK Partililerin seçimler öncesi partilerinden ayrılacağı konuşuluyordu.

İddialara göre, bir daha aday gösterilmeyeceğini anlayan birkaç milletvekili ve hatta bir bakan seçimlerden hemen önce CHP'ye katılacakmış.

CHP'nin ise, AK Parti'den kendisine doğru bir oy kaymasını sembolik olarak göstermek için böyle bir geçişe kapılarını açabileceği söyleniyor.

Eğer bu iddia doğruysa, zannederim CHP liderliği bu talepleri büyük dikkatle inceleyecektir.

Çünkü sırf taban düzlemindeki oy akışını medyada görünür kılmak için, AK Parti'nin tasfiye ettiği siyasetçileri içermenin faturası, getirisinden muhakkak surette büyük olur.
Halkın bu tarz siyasetçilere teveccühü olsaydı, zaten bu teveccühü onlar AK Parti'deyken gösterirler ve AK Parti de onlardan vazgeçemezdi.

<p> </p>

CHP-HDP ortaklığı... Çatlak kapıda mı?

Türkiye'ye has uçak! Motoru dursa bile uçuyor

Çorum'da anne ile kızı aynı üniversitede eğitim görüyor

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu