• $9,5227
  • €11,0881
  • 548.997
  • 1509.2
13 Mayıs 2013 Pazartesi

Gereksiz gerilim

F.Bahçe'nin Şampiyonlar Ligi biletini garantilemesi dışında puan açısından kıymeti olmayan bir derbi. Sarı Kırmızılıların aklında, Kadıköy'de ezeli rakibi tam 14 sene sonra yenerek kazandıkları şampiyonluğu taçlandırmak var elbette. Ev sahibi içinse biten sezonda taraftara güzel bir hediye verme fırsatı bu karşılaşma. Maçın başlangıç düdüğüyle birlikte ev sahibinin ayaklarının hükmettiği bir oyun izliyoruz. Kontrolü tamamıyla elde tutsalar da bunu pozisyona çeviremiyorlar. Şampiyon ise rakip yarı sahayı göremiyor ilk yarıda. F.Bahçe baskısına övgüler yağdırırken olmayan bir pozisyonda Gökhan penaltı ikram ediyor rakibine. Geriye düşen F.Bahçe mevcut baskısından ödün vermiyor.

Baskı, karşılığını iki Webo golüyle veriyor. Soyunma odasına hem önde hem de özgüven dolu olarak gidiyor F.Bahçe. İkinci devrede kontrolü ele almak isteyen G.Saray var. Var ama, Avrupa Ligi'nden şerbetli Sarı Lacivertliler buna izin vermiyor. Yine de ilk yarıda karşı kaleyi göremeyen şampiyon bu devrede cılız da olsa bir kaç pozisyon üretmeyi başarıyor. Başlayan orta sahasından Emre ve Meireles'i sakatlıklar sebebiyle maç içinde kaybeden Aykut Hoca, skoru tutmak için Caner ve Topuz'a sarılıyor. Kusursuz oynayan Mehmet Topal' gören gözler, acaba Benfica karşısında oynasaydı ne olurdu diye düşünüyor. Muslera, 86'da Kuyt'ın vuruşunu çıkarırken fizik kurallarına meydan okuyor. 1 dakika sonra Burak Yılmaz'ın vuruşunda Volkan'ın sol eli omzundan itibaren esniyor bir nevi.

GEREKSİZ BİR KUTLAMA!

Şampiyon son dakikalarda ev sahibinin yüreğine indiriyor bir kaç kez. İddia bakımından gerilimin mevcut olmadığı maçı Melo, Sabri ve Volkan'ın üstün gayretleri zıvanadan çıkarmayı başarıyor. Topal, "sahada varını yoğunu ortaya koymak" terimini maçın sonunda kaleci kazağını giyerek apayrı bir boyuta taşıyor. F.Bahçe, çarşamba günü oynadığı 120 dakikanın üzerine bu kez de 100 dakika koyuyor. Fenerbahçe bir Kadıköy klasiğini tekrarlıyor. Şampiyonun saha ortasında yaptığı kutlama ise tarihin en "gereksiz" anlarından biri olarak akıllara kazınıyor. Dünkü maçın özeti şut: Akılsızlık ve rezillik. Maçın ilk 10 dakikasında ortaya çıkan açık ve seçik bir gerçek vardı. Sahada futbol oynamaya gelen arzulu olan takım F.Bahçe'ydi. G.Saray ise şampiyonluğu elde etmenin verdiği rahatlıkla sahada uyur gezerdi. Öyle ki, F.Bahçe hızlı başladığı maçta G.Saray'ın savunmasını presle bastırdığı gibi G.Saray'ın orta sahasının da santranın ötesine top geçirmesini tamamen engellemişti.

F.Bahçe, çok iyi oyununa rağmen o kadar gergindi ki, Hasan Ali, Eboue'yi ve Volkan da Drogba'yı iterek maça kavga gürültüyü daha başında soktular. F.Bahçe, kısa paslar ve presle G.Saray'ı 24 dakika kendi sahasında hapsetti. Ancak, 24. dakikada Drogba'ya atılan bir topta Gökhan elle müdahale edince santrayı geçmemiş olan G.Saray, Burak'ın penaltısıyla 1-0 öne geçti. Maçın bundan sonraki hikayesi, herhalde Cüneyt Çakır'ın hakemlik kariyerine büyük darbe vuracak gelişmelerle dolu oldu.

34. dakikada Webo'nun attığı golle F.Bahçe 1-1 beraberliği yakalarken, orta alanda gole giden pozisyon öncesinde Hamit'e yapılan faulü Cüneyt Çakır görmüyordu. Ama daha da kötüsü, 36. dakikada gerçekleşti. Webo, topla arasına giren Eboue'yi arkasından iki elle iterek F.Bahçe'yi 2-1 öne geçirdi. Bu pozisyonda da Cüneyt Çakır uyumaktaydı.

45. dakikada Burak'a atılan pasta gol pozisyonu olurken Cüneyt Çakır topa Yobo'nun da dokunduğunu görmediğinden ofsayt kararıyla gol pozisyonunu iptal etti. Maçın bundan sonrası tahammül edilemez bir rezillikti. Her iki takımda da kendini kontrol edemeyen oyuncular vardı. Ama bunların başında mahallenin kabadayısı Volkan gelmekte.

F.Bahçe takımında Volkan'ın uzak kaldığı pozisyonlarda kabadayılık görevini Emre yükleniyordu. G.Saray'da ise Melo, rakiplerini hemen her pozisyonda tahrik ediyordu.  Maçın son 10 dakikasında her iki takımın da gole gidecek pozisyonları vardı. Direkten dönen F.Bahçe gol vuruşları oldu. Sonunda maçın finali Sabri ve Volkan'ın kırmızı kart görerek sahadan atılmaları oldu.

Bu maçta ortaya çıkan rezillikler, Türkiye'de sportmenlik ve hakkaniyet gibi kavramların olmadığını gösteriyor. Eğer F.Bahçe biraz akıllı olabilseydi ve kabadayılık yerine işine baksaydı, çok büyük bir fark bile yakalayabilirdi.

<p>Irak  ve Suriye'ye 2, Lübnan'a 1 yıl asker gönderme süresinin uzatılmasına ilişkin  Cumhurbaşkanl

CHP Tezkereye 'Hayır' Oyu Vereceğini Açıkladı

Kepçe ile yol kapatıp drift yaptılar

Muğla'daki fosil alanında yeni buluntulara ulaşıldı

''UÇBEY''in ilk kez kullanıldığı operasyonda gri listedeki terörist vuruldu