• $16,3243
  • €17,4077
  • 974.215
  • 2394.22
18 Şubat 2011 Cuma

Şüyuu vukuundan beterdir

Yukarıdaki sözün anlamı şu: Herhangi bir konu hakkındaki söylentiler gerçeği tam olarak da yansıtmayabilir. Ancak ortaya çıkan dedikodunun tahribatı yani yaratacağı hasar, olayın gerçekleşmesinden daha da büyük olabilir.
Dün gazetelerde Lara Logan'ın başına gelenleri okuduğumda bir an için irkildim. Lara Logan CBS'in muhabiri. Lara Logan Kahire'de Tahrir Meydanı'ndan izlenimlerini aktarmak için bulunuyor. Bu arada onlarca kişi tarafından 20-30 dakika boyunca cinsel tacize uğruyor.
Dünkü gazetelerde Lara Logan'ın fotoğrafları da var. Sarışın güzel. Bir içim su. Arka planda Lara Logan'ın orasını burasını elleyerek tatmin olmaya çalışmış 'insansı'lar da kadraja girmiş.

***
Şimdi Türkiye'de birtakım 'okumuş insansıların' bu fotoğrafa bakıp 'Kardeşim kız da bu kadar çekici olmasaydı, sen böyle fıstık gibi olursan tabii ki bir ton adam sana saldırır'  dediklerini düşünmekten kendimi alamadım.
Sonra bir an aklıma Türkiye'nin doğu illerinden birinde görülmüş olan bir davanın söylentileri geldi. Bir hayat kadını tecavüze uğramıştı. Tecavüz eden beraat etmek üzereydi. Gerekçe de şuydu: 'Hayat kadınına yönelik tecavüz, tecavüz sayılmaz.' Pek çok aklı başında insanı dehşete uğratan bu gerekçeyle dekolte giyinen ya da çekici olan bir kadının tacize, tecavüze uğramasını hadisenin doğal sonucu olarak gören zihniyet arasında ne fark olabilir ki?

***
Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Orhan Çeker'in 'dekolte tahrik eder, tacizi tetikler' türünden sözlerine karşı gerek itibarı yerlebir olan üniversitenin rektörü, gerekse de YÖK Başkanı tepkilerini dile getirdiler, özür dilediler. Soruşturma başlatacaklarını söylediler. Hatta belki de 'soruşturmanın selameti bakımından' açığa dahi alma ihtimalleri olabilir.
Normal bir kriz olsa bu alınan önlemler kriz iletişiminin gereklerini fazlasıyla karşılıyor olabilirdi. Oysa başka bir hassas durum söz konusu.
Hani kimse kimsenin nasıl giyindiğine karışmayacaktı ya... AK Parti'nin marka vaadi buydu ya... Herkes inandığı, istediği gibi yaşayacaktı ya... İşte sarsılan bu marka vaadidir, bir üniversite hocasına duyulan bireysel güven değil. İkinci hassas durum ise şu sorunun arkasında gizli olarak varlığını sürdürmektedir: 'Bu hoca bu cesareti nereden buluyor?'

***
Her ağaç kovuğu gördüğünde içten içe cinsel dürtüleri ayağa kalkan birtakım 'tuhaf fikirli insansılar' her zaman olmuştur. Ancak bunlar bu tuhaflıklarını her zaman içlerine atmak ve dışarıya vuramamak durumunda olmuşlardır. Bölüm Başkanı'nın son açıklaması ve hala 'Söylediklerimin arkasındayım' diye ısrarcı olması, sadece öküz altında buzağı arayanlara değil bizim gibi 'sıradan insanları' tedirgin etmeye yetmiştir.
'Bunlar bu cesareti nereden buluyor zannediyorsunuz?' sorusu giderek haklılık kazanmakta, güvenilir bir zemine oturmaya başlamaktadır. İşte AK Parti'nin dikkat etmesi gereken nokta da budur. 'Bir kişinin hezeyanı' diye görmezlikten gelinecek bir durum yoktur ortada. Tam tersine belki de biraz abartılarak kurumsal bir tavır alınmalıdır. Hiçbir zaman unutmamak gerekir ki yüzde 58 sadece Orhan Çeker'in oylarıyla oluşmamıştır.

<p>Son dönemlerde teknoloji dünyasına damgasını vuran gelişme, ofise dönüş kararını protesto eden Ap

Çeviri yapabilen gözlük tanıtıldı | TeknoZone #26

Doktor gözlerine inanamadı! Kolundaki şişliğin içinden bakın ne çıktı?

Yüksek manevra kabiliyetli yangın söndürme uçakları İzmir'e geldi

NATO'nun en güçlü ülkeleri hangileri? Türkiye kaçıncı sırada