• $9,4291
  • €10,9473
  • 546.004
  • 1506.67
5 Mart 2012 Pazartesi

'Madem aşk mukadder' nerede?...

Sinema çalıştayı vardı. Cumartesi akşamı TİM Gösteri Merkezi'ndeki 37 kişilik Yaylı Çalgılar Orkestrası eşliğindeki 'İncesaz Konseri'ni izleyemedik. Bilmeyenler için söyleyelim, Ayhan Sicimoğlu'nun deyişiyle 'İncesaz'ın ve solistleri Dilek Hanımefendi'nin hastasıyızdır'... Bizi de götürmek için ısrar eden dostlarımdan dinlerken ve
YouTube'dan izlerken grubun eskimeden yenilenmeyi başarmış olmasını görmek esenlik vericiydi.
Salon tıklım tıklım doluymuş. Hem de TİM... Seyirci, şarkılı, tangolu, operetli, türkülü nezih bir müzik ortamında hem coşmuş hem dinlenmiş. Ruhları coşmuş, kulakları dinlenmiş... Grubun mimarlarından Cengiz Onural'ın 'Şarabi'siyle açılmış konser. Eren Sanrı ve Berrak Yedek'in dansları tam anlamıyla bir yenilikmiş. 'Üsküdar'a gideriken'e sıra geldiğinde tüm seyirciler hep bir ağızdan katılmış solistlere. Solist Dilek Türkan bu kez yalnız değilmiş. Bora Ebeoğlu ile aynı sahneyi paylaşmışlar.  Arkadaşların ısrarla yazmamı istedikleri eleştiriye gelince... 'Firar' adlı şarkıyı repertuvar listesinde göremeyince fena halde bozulmuşlar. Cengiz Onural'ın sözü ve bestesiyle, 'mademki yeminimiz var, madem aşk mukadder' diyen nakaratı dinleyemedikleri, mırıldanamadıkları için dertlenmişler. Benden yazması...
İyi ki varsınız İncesaz! TİM Konseri'nin tamamının ya video ya da ses kaydını bekleyeceğiz. Bu arada bunu kaçırdık ama kaybımızı kalbimize gömüp bir sonraki konsere mutlaka geleceğiz.

Yeni bir 'Love Boat' lazım
32 kişinin hayatını kaybettiği İtalya'daki gemi kazası, 'cruise turizmi'ni olumsuz etkilemiş ve sektör bu kazanın ardından yüzde 40'a ulaşan rezervasyon iptalleriyle karşı karşıya kalmış. Hasar belli. Demek ki kriz de belli. Hasarın tespiti, krizin boyutunu da net olarak gösterir. Ne kadar hasar, o kadar kriz.
Psikolojik faktörlerin toplamı yüzde 40'lık rezervasyon iptaline neden olmuş ise, sadece 95 milyon doları aşan bir kaza bedelini ödemek durumunda olan Carnival şirketi değil, tüm sektör, şapkayı çıkarıp önlerine koyacak demektir. Bizim gazetenin Pazar ekinde Esin Gedik'in haberine göre bu konu Bodrum, Marmaris, Kuşadası gibi turizm merkezlerini de yakından ilgilendiriyormuş.
Kazayı yapan Costa Concordia gemisinin bağlı olduğu şirket Carnival, maddi anlamda gördüğü zararın yanında çok daha büyük bir meseleyi tetiklemiş: Sektörün güvenirliliği... Cruise seyahatini pazarlayan acentelerin hisse performansları da bu durumdan etkilenmiş. Kısaca işin aldığı boyut, zücaciyeci dükkanına giren filin yarattığı tahribatı çağrıştırıyor. Sektörün kanaat önderleri, ilgili şirketlerin yöneticileri kriz yönetimi uygulamasının kaçıncı aşamasındadırlar bilemeyiz ama bu tür krizlerden 'fırsat' yaratılamayacağı gerçeğinden yola çıkarak, uzun vadeli ve kesintisiz bir iletişim planını devreye almalarında yarar olduğunu söylemekle yetinelim.
Sektörün 1977-1986 yılları arasında yayımlanan 'Aşk Gemisi' (Love Boat) dizisinin yansımalarını ve etkisini hatırlamalarında yarar var. Şu sıra sağlam starlarla çekilmiş yeni bir 'Love Boat' algılamayı bambaşka bir yöne çevirebilir ve yaraları sarıp, İtalyan kaptanın riskli duygusal hareketlerinin acı sonuçlarını bir nebze olsun unutturabilir.
Hollywood'un algılamayı yönlendirme konusundaki başarısını -ki şu sıra bizimkiler de bu alanda hiç de fena işler çıkarmıyorlar- hiç küçümsememek gerekir...

<p>Gençler nöbet tutuyor. Sürücüleri  uyarıyorlar. İstanbul Arnavutköy'de uçuran kasis sürücülere zo

Arnavutköy'de uçuran kasis

Mersin Uluslararası Limanı'nda 60 kilo 950 gram kokain ele geçirildi

Hayvancılıktan sağladıkları gelirle 35 ülke gezdiler

Japonya'da Prenses Mako ile Komuro Kei evlendi