• $15,949
  • €16,9027
  • 946.275
  • 2372.35
1 Ekim 2011 Cumartesi

İlk 'yerli anayasa' için...

Bugün Meclis açılıyor. Yeni dönemde beklentiler elbette haziran seçimlerinden sonra şekillenen siyasi tablonun, ülkenin tüm kesimlerini kucaklayan, 'ortak ruhi şekillenmeye' de, gelecek tasarımına da en uygun yerli ve sivil anayasanın oluşturulması hedefine yoğunlaşıyor.
Seçilmişlerimiz, yeni anayasanın oluşumunun ülkenin gelecek tasarımıyla iç içe bir mesele olduğunun ne kadar bilincinde olurlarsa o kadar 'katılımcı' bir çalışma içinde olacaklarının bilincindedirler, diye umut ediyoruz.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın 'yazılı kanun' vurgusunu hatırlamakta yarar var. Yeni anayasa çalışmalarında 'yazılı olmayan' ama kamu vicdanında yerini alan ve yakın tarihimizde sık sık karşımıza çıkıp da, büyük çelişkilere neden olan olayları listeleyip, geriye doğru taramak gerekiyor. Herhalde büyük tartışmalara neden olan Hatip Dicle, Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal'ın Meclis'e girememeleri, milletvekili seçiliyor olmanın tahliye için yeterli olamayışı gibi 'yazılı olan'dan kaynaklandığı ifade edilen büyük sorunların tekrar önümüze çıkmaması için elden gelenden fazlası yapılacaktır.
Yeni anayasanın zorunlu ve de zorlu geçeceği anlaşılan hazırlık çalışmaları sırasında önerilerin, tıpkı bir ürün ya da hizmet gibi  'satın alınabilmeleri' için hedef kitlelerin 'ikna edilme' süreçlerinin doğru yönetilmesinde siyasilere büyük görevler düşüyor. Bu dönemde 'büyük fikirlere' ve 'gelecek tasarımına' hizmet edecek köklü önerilere ve de 'iyi dinleyen siyasetçiler'e ihtiyacımız olacak.
AK Parti heyetinin MHP'den sonra CHP'ye yaptığı yeni anayasa ziyaretinde 'uzlaşma'nın sağlanmış olması umut verici bir başlangıç.
Kurulacak Uzlaşma Komisyonu'na üye vereceklerini belirten CHP Grup Başkan Vekili Akif Hamzaçebi'nin 'Yapılacak çalışmalar milletin görüşünü yansıtan, milletin en fazla mutabakatla üzerinde mutabık kaldığı konular olmalıdır' yolundaki temennisine katılmamak mümkün mü?

'Meselesi olan'lar için özel bir iletişim programı... 
Yolu iletişimden geçen herkes bu programla ilgilenmeli. 'İletişim'in ülkemizdeki profesyonel temsilcilerinin derslerinden yararlanmak için özel bir fırsat bu program.
Uluslararası İletişim Danışmanlığı Birliği ICCO'nun Türkiye temsilcisi İDA'nın (İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği) eğitim programlarına her ne kadar meslek dairesi içinde kalanların, PR sektörü, kurumsal iletişim departmanları ve medya çalışanlarının katılacağı planlanmış olsa da 'meselesi olan' herkesin kendisini iletişimin temel konularıyla sınaması gerektiğine inanırım.
Dersler 3 Ekim'de başlıyor. Her dönemi 6 hafta sürecek ve haftada 2'şer saatten 3 dersin verileceği 17 derslik bir programdan söz ediyoruz. Sektörün başarılı dergisi Marketing Türkiye dergisinin de destek verdiği eğitimler Bersay İletişim Enstitüsü Konferans Salonu'nda gerçekleşecek. 18.30-20.30 saatleri arasındaki dersler, ekim-kasım, aralık-ocak, şubat-mart, nisan-mayıs aylarını kapsayan 4 eğitim döneminden oluşuyor. Program hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler İDA'nın web sitesine göz atabilir. (www.ida.org.tr)
Dersleri verecek olan ve bir araya getirilmeleri hiç de kolay olmayan iletişim hoca ve profesyonelleri şöyle: Figen İsbir (Excel), Prof. Dr. Ali Murat Vural (Bersay İletişim Enstitüsü), Elvan Oktar (ERA Research Consultancy), Barika Göncü (BG İletişim), Dr. Zehra Güngör (StagePR), Cengiz Turhan (Grup 7), Atilla Aksoy (Works), Salim Kadıbeşegil (Orsa), Necla Zarakol (Zarakol), Işıl Arıdağ (Ünite), Soydan Canbaz (Excel), Serdar Kuzuloğlu (Radikal), Nur Başnur (NPR), Nihal Şirin (Danışman), Prof. Dr. Acar Baltaş (Baltaş&Baltaş), Bülent Güven (BPM LOOK), Günseli Özen Ocakoğlu (Marketing Türkiye), Şule Yücebıyık (Kurumsal İletişimciler Derneği), Prof. Dr. Halil Nalçaoğlu (İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı)

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak