• $13,5148
  • €15,2518
  • 802.604
  • 1945.07
26 Ağustos 2011 Cuma

Hiç bu kadar aciz olmamışlardı!

İlişki ve iş yönetiminde en tehlikeli durumlardan biri hiç şüphesiz müphemiyet (belirsizlik) yaratmaktır. Futbol dünyasının içine girdiği kaotik ve belirsiz ortamda bakın son algılamalar ne durumdadır:
1. Federasyon beceriksizdir.
2. Fenerbahçe mağdur edilmiştir.
3. Hiç hak etmediği halde şans Trabzonspor'a gülmüştür.
4. Digiturk'e para kazandırmak için lig gereksiz yere uzatılmış ve play-off sistemi getirilmeye çalışılmıştır.
5. Mahkeme süreci uzadığı için yasalar karşısında henüz masum olarak kabul edilen içerideki şike suçluları haksız yere yatmaktadırlar.

Gerçek nedir? Aslında yukarıda saydıklarımızın tamamen tersi olabilir. Ancak hiç önemli değildir. Olayın kahramanları ilişki ve iletişim süreçlerini adam gibi yönetemedikleri için futbola oradan buradan bulaşmış, ilgileri bilgilerinin önünde, kendilerine laf düşsün diye tepinen ne kadar 'futbol kurusu' varsa ortalığa dökülmekte, algılama kaosuna duman basmaktadır. Yukarıda saydığımız beş organizasyonun beşi de iletişim özürlü bir tutum izlemektedirler. Futbol dünyası kamuoyu karşısında hiç bu kadar acz içinde olmamıştı. Çok yakında algılamaların yönetilemeyeceği bir noktaya yaklaşmaktayız.

Koşaner krizi yönetilmeli
Emekli Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner'in motivasyon için yaptığı iddia edilen bir konuşmasının gizlice kaydedilip internete sızdırılması karşısında üç görüş belirmiş durumda:

1. Genelkurmayı dinlemeleri çok vahim... Derhal bu işi yapanların bulunup cezalandırılmaları gerekir.

2.
Işık Koşaner'in yaptığı örnek bir davranıştır. Silahlı Kuvvetler'in özeleştiri yapma refleksini geliştirmesi çok doğrudur.

3. Silahlı Kuvvetler beceriksizliğini birinci elden dile getirmiştir. Terörle mücadelede polisin devreye alınması çok doğru bir karardır.

Bu ve benzeri görüşler üzerine akıl yarıştırıp didişmek kadar yanlış bir şey olamaz. Sorulması gereken soru şudur: Ortada bir kriz var mıdır, yok mudur?
Cevap: Vardır!..
Peki, kriz kimin krizidir?..
Sayın emekli Orgeneral Işık Koşaner'in, Genelkurmay Başkanlığı'nın, Başbakanlık'ın...
Işık Koşaner'in olayı, sadece Işık Paşa'nın, sadece Silahlı Kuvvetler'in krizi olarak görmek ülkenin toplu halde kendi ayağına ateş etmesine eş değerdir. Bu dönemde, avını yerken zevkten gözleri yaşaran hayvan misali 'timsah gözyaşları' dökenlerin, o yaşlar bir gün bir yerlerini acıtabilir. Bu gözyaşlarına izin vermemek için yukarıdaki üç muhatabın birden ve teker teker kriz iletişimi gereklerini hayata geçirmeleri şarttır.

Suyunu çıkarmasak olmaz!
Somali'ye giden sanatçılar meselesi tartışılacaktı. Biliyorduk. Ancak bu konunun da suyunun çıkarılacağını aklımıza bile getirmeden tartışmanın başladığı ilk gün yazdığımız yazıda siyasetin popüler kültür taşıyıcılarının desteğinden beslendiğini ifade etmiştik... Geniş kitlelerin sevgisine mazhar olmuş sanatçıların ideal mesaj taşıyıcıları olarak devreye girdiklerini belirtip şöyle demiştik:
 'Devleti temsil eden sanatçılar başkadır, halkı temsil edenler başka... ABD'nin en önemli ödüllerinden birinin, bizde İbrahim Tatlıses'e tekabül eden Bruce Springsteen'e verilmesinin ve yine örneğin, yıllarca tek kanallı devlet televizyonundan ulusa yeni yıl mesajı sunma görevinin rahmetli Zeki Müren tarafından icra edilmesinin nedeni budur...' Dün Ahmet Hakan kardeşimiz 'Bir sanatçı neden iktidara yakın olmak ister, biri beni aydınlatsın lütfen' demiş. Tekrar altını çizmek isterim: Siyaset, popüler kültürü bir ifade biçimi olarak kullanır. Bazı popüler kültür starlarının bir siyasi partiye yakın durmaları o siyasi partiyle değil onun uygulamalarıyla mutabık olduklarını gösterir.

<p>İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uzmanı  Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı araç içinde

Yolda kalan sürücüler araç içinde ne yapmalı?

256 yaşında ölen adamın sırrı açıklandı!

Rusya'nın en korkutucu köyü! Kimse gitmeye cesaret edemiyor

Akbabalar evcil köpeklerin peşine düştü! Korku dolu anlar