• $8,3016
  • €10,0857
  • 490.082
  • 1444.87
18 Mart 2011 Cuma

Asla pes etmeyeceğiz

Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Erol Ünal Karabıyık, Japonya'nın kara günü olan 11 Mart'ta, bir 'karagün dostu' olarak Japon Voleybol Birliği Başkanı Masao Tachiki'ye geçmiş olsun mesajı göndermiş. Bizim voleybol federasyonumuzun internet sitesi, Masao Tachiki'den gelen teşekkür mesajını yayımladı. Bir iletişim dersi olarak kayıtlara geçmesi için Japon spor adamından gelen cevap metninin tamamını yayımlamak isterim:

 'Sayın Başkan, Sevgili Dostlar,
Nazik mesajınız, iyilik temennileriniz ve yardım önerileriniz için teşekkür ederim.  Japonya'nın Tohoku-Kanto bölgesi bu kez benzeri görülmemiş bir felakete uğradı, tüm ülke yıkım hissinin etkisi altında bunalmış durumdadır.
 Hayal dahi edilemeyecek kadar geniş alanlarda sayısız trajediler yaşandığını, üstelik felaketin gerçek boyutlarını henüz bilemediğimiz bir noktada olduğumuzu üzülerek belirtmek zorundayım.
Siz dahil olmak üzere seksenden fazla ülkenin yardım elini uzatma isteği bizlere cesaret veriyor. Bu içten desteklere minnettarız.

 Birçok FIVB üyesinden ve FIVB'ye bağlı federasyonlardan baş sağlığı ve geçmiş olsun mesajları aldık. Size de çok teşekkür ediyoruz.

İçinde bulunduğumuz durumu aşağıda kısaca özetlemek isterim:
1.
Güneyden kuzeye 500 km ve doğudan batıya 200 kilometre alanı kapsayan 9.0 şiddetindeki deprem dünya tarihinin en büyük depremlerinden biriydi. Dev dalga hareketleri birer birer şehir ve kasabaları tahrip ederek ölçülmesi şimdilik imkansız hasarlara yol açtı.

2. Her bir vatandaşımızın bundan sonra ne yapılabileceğini düşündüğü şu noktada gerek yerel, gerekse ulusal, tüm medyamız 24 saat boyunca tek bir reklam dahi yayınlamaksızın depremle ilgili yayın yapmakta, halkımızı aydınlatmaktadır.

3. Japon halkının tüm ilgi ve enerjisi depreme maruz kalanlara ne gibi yardımda bulunabileceğine yönelmiştir ve tüm faaliyetler (Spor faaliyetleri dahil) hasarı asgariye indirmek için yeniden planlanmak üzere askıya alınmıştır.

4. Darbenin en şiddetli hissedildiği tsunami bölgesinde, voleybol camiamızın üyelerine halen ulaşamamış, kendilerinden sağlıklı bilgi alamamış olmanın endişelerini yaşıyoruz.
5. Japon Voleybol Birliği çalışanları geçici olarak Tokyo Metropolitan Spor Salonu'na sığınmış vaziyetteler. Ben ve ailem güvendeyiz.

6. Kesin olarak bir kez daha gördük ki insanoğlu ve bilim, doğa karşısında güçsüzdür. Japonya, şimdi bu hissiyatı yaşamakta, bugüne kadar verdiği sınavların en zorunu vermektedir. Şu an için tek bildiğimiz, asla pes etmeyeceğimizdir diyebilirim.
 Durumumuz ve eğer olursa yeni gelişmeler konusunda sizi bilgilendirmeyi sürdüreceğim.
Saygılarımla
Mr. Masao Tachiki
JVA Başkanı'
Nasıl?  Teşekkür ederken dört dörtlük bilgilendiriyor ve müphemiyete yer vermeden, 'Şu an için tek bildiğimiz, asla pes etmeyeceğimizdir, diyebilirim. Yeni gelişmeler konusunda bilgilendirmeyi sürdüreceğim' notuyla mektubunu noktalıyor. Kendinizi Mr. Masao'nun yerine koyun. Nasıl bir cevap verirdiniz? Ben, kriz anında verilen, bu kadar açık ve temiz ifadeli, bu kadar güzel bir mesaj görmedim. Japonlar dünyaya ders vermeye devam ediyor.

***
Real Madrid'in Olimpik Lyon maçına çıkarken, karaciğerinde ortaya çıkan tümör nedeniyle ezeli rakibi Barcelona S.C.'nin ünlü oyuncusu Abidal'e geçmiş olsun dileklerini iletmesi ve Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde tüm maçların, 'Seninleyiz Japonya' mesajıyla, saygı duruşuyla başlaması, çocuklarımıza, dünya spor tarihindeki bütünleşmenin ve gelişmiş toplumsallık duygusunun örnekleri olarak kalacaktır. Gözümüz bu akşamki Galatasaray- Fenerbahçe maçında... Bakalım bu akşam Japonya'nın yanında ne kadar varız?

<p>Astrolog Özlem Recep, 'Kadro bekleyenler alanları ile ilgili olumlu olan süreçlerin içerisindeyiz

11 Mayıs Boğa Burcu Yeniayı'nın burçlara etkisi

Demir yoluyla taşınan bor, seramik ve mermer miktarı arttı

Bakan Karaismailoğlu, Trabzon'da inceleme ve ziyaretlerde bulundu

Osmaniye'de tarlada bulunan yaban kedisi yavruları bakıma alındı