• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
29 Ekim 2013 Salı

Zor Test’ten ikmale kalmak

Trabzonspor, Kasımpaşa deplasmanına kadar ligde oynadığı son 5 maçta da hiç yenik duruma düşmemişti. Ligin en çok şut çeken takımı Kasımpaşa, Kerem Şeras’ın jenerikleri süsleyecek kalitedeki golüyle öne geçince Bordo-Mavililer için büyük bir test başladı. 5 maç sonra Akçay’ın takımının öne geçtikçe daha da efektifleşen kontratak futbolundan farklı boyutta bir futbol oynaması gerekiyor, oyunu sete dönüştürerek rakibini geriden yakalaması gerekiyordu. 

Trabzon kısa süre sonra beraberlik golünü buldu ama gol organize bir set oyunu sonucu gelmedi. Malouda’nın iyi şutundan sonra oluşan karambolde Henrique inadı golü getirdi. Sonrasında Adem Büyük’ün Kasımpaşa’yı tekrar öne geçiren golünde sadece savunmadaki değil takımın tamamındaki eksikliklerin Trabzon’u nasıl negatif etkilediğine şahit olduk. 
Adrian’ın yokluğunda set oyununda azami pas isabetini dahi sağlayamayan Trabzon orta sahası, Polonyalı’nın çapraz pasları olmayınca kanatları da hiç efektif kullanamadı. Hem Adrian, hem de Colman yokken sadece orta sahada pas trafiği değil, tek pasla hızlı çıkışlar ya da ortadan dikeylemesine driplingler de çok eksik kaldı.
Bu yüzden Mustafa Reşit Akçay 2. yarıda orta sahanın ortasını tamamen pas geçip orta 2’lide Malouda’nın da yer aldığı bir 4-2-4’le başladı. İngilizlerin “Route 1” yani 1. kestirme yol olarak tabir ettiği kalecinin direkt pivot santrfora attığı degajlarla gol aradı. Janko bu oyun tarzına yatkın bir santrfor ancak Kasımpaşa karşısında geriden gelmek için yetmedi. Çünkü 45 dakika boyunca Janko’ya kenarlardan neredeyse tek bir isabetli orta dahi gelmedi. Olcan ile Yusuf daha çok içeri kat ederek oynayıp Janko’yu ortayla beslemek yerine Janko’nun indirdiği toplardan beslenmeye çalıştılar. Açıklardan orta gelmeyince devreye beklerin girmesi gerekiyordu. Tam da o kritik dönemeçte sol bekte ikame edilen stoper Aykut, 30 saniyede (haklı ya haksız) 2 sarı kart görünce diğer kanat beki Bosingwa da ofansif açıdan devreye giremedi. Trabzon 90 dakikayı Legia maçındakinden de düşük bir isabetli pas yüzdesi olan % 70 ile bitirdi. 
Sorunlar belli: Trabzon ara transferde mutlaka Colman’ın yaptıklarını yapabilecek 2. bir alternatif oyuncu bulmalı. Ya da kaleci Onur her maçta Legia karşılaşmasındaki kadar süper oynamalı! Sanki birincisi daha mümkün gibi…

<p>Şişli Ermeni Kabristanındaki anmaya Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kartoğlu ve Kült

Markar Esayan'a vefa... 'Bugüne kadar geri adım atmadı, Markar yalnız değildir'

Sel felaketinin çevre sorunlarına da yol açan izleri 3 aydır silinemedi

Cevizi 1 gece suda bekletip içerseniz... Faydasını bir bilseniz

4 bin yıllık gizem çözüldü! Çığlık atan mumyanın sırrı ne?