• $8,4705
  • €10,2921
  • 501.151
  • 1441.33
21 Haziran 2014 Cumartesi

Zidane‘laştırılmış Benzema!

Maçın hemen başında Von Bergen’in sakatlanmasından sonra yerine “tecrübeli” Senderos girdi. Senderos’un CV’sine bakarsak gerçekten de kâğıt üzerinde “tecrübeli” bir oyuncu. Ancak kariyerinin son 6 yılı “kötü tecrübe”lerle dolu. Senderos, Arsenal’in aşil tendonu olduktan sonra ne Everton’da Neill’in yerini doldurabildi ne de Valencia ve Milan’da kalıcı olabildi. 4. goldeki hatasının benzerlerini bu takımlarda da yapmıştı. Sakatlanıp çıkan Von Bergen ise İsviçre’nin en zayıf noktası olan stoper tandemini en azından organizatörlüğü ile ayakta tutan isimdi. Kurt hoca Hitzfeld, İsviçre’nin stoper tandemi yeteri kadar güçlü olmadığı için (bakınız Djourou’nun sebep olduğu penaltı) takımın merkez savunmasını güçlendirmek adına Gökhan İnler-Behrami’yi çift önlibero olarak oynatıyor. Ancak dün gece Fransa, forvetin bir kanadında aslen bir 10 numara olan Valbuena’yı, diğer kanadında da iki santrforu Giroud ile Benzema’yı değişmeli kullanıp bu oyuncular da sık sık ortaya doğru kat ederek oynayınca, İsviçre merkez savunmasının dengesi tamamen dağıldı.

Kaleci Benaglio da ilk iki golde “1.5 hata” yaptı. Giroud’nun kafasından yediği ilk golde hadi kafa vuruşu eşine az rastlanır cinstendi diyelim, yarım (0.5) hata sayalım. Ancak 2. goldeki hata, İspanya’nın Casillas-Lopez (hatalı) kaleci tercihini hatırlatan cinstendi. Benaglio tıpkı Casillas-Lopez denklemindeki gibi alternatif kaleci Sommer’den çok daha fazla milli olmuş olabilir. Ancak geçen sezon Benaglio, Wolfsburg’da en iyi dönemini yaşamazken, Sommer ligde şampiyon, UEFA Ligi’nde de önce yarı final bu sezon da çeyrek final oynayan Basel’in yıldızlarındandı. Dünya Kupası başlamadan önce Barcelona’ya giden Ter Stegen’in yerine Gladbach’a transfer oldu. Tabii ki Fransa ile İsviçre arasındaki asıl fark sadece stoperler ve kaleciden ibaret değil. Fransa’nın oyuncuları hem bireysel açıdan daha kaliteli hem de “iyi anlamda” daha tecrübeli.

Deschamps da Monaco, Marsilya ve Juventus’tan sonra milli takım hocası olarak da başarısını sürdürecek gibi. Dün gece Benzema’yı “Zidane’laştırması” bir yana elemelerdeki bocalamadan sonra Nasri’siz toparlanma diğer yana… Şakası yok, Fransa 1998’de şampiyon olduğundan beri ilk kez Dünya Kupası’nda üst üste 2 maçta en az 3 gol attı. Üstelik bu İsviçre ne olursa olsun 1998’deki Güney Afrika ve Suudi Arabistan’dan çok daha kaliteli.

<p>Bedir Acar: </p><p>'Kur'an'da iki yerde geçen ve Hz. Ya'kūb'un ikinci adı veya lakabı olan İ

Vicdan öldüğünde geriye ne kalır?

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı

İşgalci İsrail, içlerinde hamile bir kadınında bulunduğu ailenin tüm fertlerini öldürdü

Mehmetçiğin dikkati Doğu Akdeniz'de faciayı önledi