• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
14 Aralık 2014 Pazar

‘Yusuf Şaş‘tı bu işe...

Hamza Hamzaoğlu öncesinde Galatasaray, (en kibar tabirle) yeteri kadar iyi oynamayıp kazanırken maç fazlasıyla lider olunca çok kişi şaşırıyordu. Birincisi iyi oynamazken kazanmak, iyi oynarken kaybetmekten daha az kötüdür. Kafalarda en azından "İyi oynamadan kazanıyor, peki ya iyi oynamaya başlarsa?" umudunu muhafaza ettirir.

Galatasaray iyi oynamadan kazanıp maç fazlasıyla lider olduğu dönemde ligde 15 gol atarken bu gollerin 9’unu duran toptan bulmuştu. Dün gece de yine bir duran top sonrası gol perdesini açtı. Son vuruş Umut’tan ama Chedjou’nun yarattığı "ofansif fark" da daha önceki maçlarda olduğu gibi ekstra değerli. Sonuç olarak ilk golü Galatasaray, formsuz Prandelli döneminde bile atıyordu. O yüzden dün geceyi daha net analiz etmek için diğer gollere geçelim...

Mesela 2. Gol, Fatih Terim döneminin izlerini taşıyan bir gol. Terim döneminde bir maçta 2 güzel şutla 2 gol atıp ilk 11’e göz kırpan Emre’nin attığı gol öncesi pas, Selçuk’un bu sezonki 3. asisti. Lakin bu asistinde hızlı düşünüp hızlı oynarken topu tam da Emre’nin en iyi vurabileceği ölçüde havalandırması, pasın şiddetini ustalıkla ayarlaması Galatasaraylıların özlediği Selçuk kalitesinden bir esintiydi.

3. gol, "Konya stoperi Selim Ay bu kadar iyi durdurucu-kesiciyken neden bir üst seviyeye yükselemiyor?" sorusunun en net cevabı.

Gecenin en flaş anı olan 4. gol ise Hamza Hamzaoğlu’nun kısa sürede saha içinde yarattığı farkın yansıması. Dün gece öncesinde ligde hızlı tempoda geliştirdiği organize hücumlardan sadece 1 gol atabilen Galatasaray, Konyaspor’a 4. golü atarken bu sezonki en başarılı "takım golü"nü attı. Maçı Hasan Şaş ve Galatasaray altyapısında oynayan 10 yaşındaki oğlu Yusuf Şaş ile izledim. Belki de en manidar yorumu sevgili Yusuf yaptı: "Baba, takım değişiyor baksana: Sabri güzel orta yaptı hatta Hamit gol attı!"

Yusuf sol kanatta oynuyormuş. "Rakibe ve o gün bizim takımın ihtiyacına göre bek de oynarım, açık da..." diyor. Hepsinden önemlisi modern futbolun en belirleyici sırrını şimdiden çözmüş: Bir takım son tahlilde en az güçlü halkası kadar güçlüdür.

İstanbul'un fethinin 569. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Okçular Vakfı tarafından düzenlenen 10.

150 yıl sonra dikilen ilk menzil taşı

7 bin yıllık buğday Diyarbakır'da boy gösterdi! Çiftçiler 'Buğday sorunu kalmayacak' dedi

Lamborghini Sian FKP 37 modeli İstanbul'da! LEGO'ları kullanarak yaptılar

Azerbaycan'da TEKNOFEST heyecanı! Başkan Erdoğan festivalde konuşma yaptı