• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
16 Eylül 2015 Çarşamba

Yenilir ama bu kadar basit yenilinmez

Galatasaray, henüz 18. dakikada “çok basit” bir şekilde gol yedi. Atletico Madrid, Galatasaray ceza alanına yaklaşır yaklaşmaz bir çizgiye bir de çizgiden içeriye toplamda 2 “basit gözüken” yerden pas yaptı. Sezon başından beri Atletico’nun en etkili gol silahı olan Griezmann “antrenman plasesi”yle takımını erkenden öne geçirdi. Golü ve onu hazırlayan 2 pası bu kadar “basit” gösteren Galatasaray takım savunmasının kötü ötesi yerleşimiydi.

Acaba Melo’dan sonra kadrosunda maalesef Şampiyonlar Ligi kalibresinde orjinal önliberosu olmayan Hamza hoca, Hakan Balta’yı bu yaştan sonra önliberoya dönüştürme sancısını yaşa(t)maya mecbur muydu? Hakan Balta en son zorluk derecesi yüksek bir maçta bu mevkiye devşirilmeye çalıştığında Galatasaray’ın teknik direktörü Hagi’ydi! Eğer Hamza hoca 5 yaş daha da yaşlanmış ancak o +5 yıllık tecrübeyle hem Galatasaray hem de Türkiye Milli Takımı’nda kariyerinin en iyi stoper performanslarını sergileyen Hakan Balta’yı direkt Semih-Denayer’in yanında görevlendirip çift santrforlu Atletico karşısında 3-5-2 denese, Galatasaray ilk 45’te bu kadar kötü oynar mıydı?

Hakan Balta önliberolaştırılmaya çalışılınca sadece o değil, Sneijder, Emre Çolak, Podolski de maça en verimli olmadıkları pozisyonlarda başladılar. Bana inanmıyorsanız faal en başarılı 5 teknik direktörden birisi olan Guardiola’nın sözünü hatırlayın: “Bir takımın savunma kurgusu ve geometrisi o takımın hücum kurgusu ve geometrisinde de ana belirleyici faktördür”

Atletico, 2. golü boş kaleye attı. Guardiola, Simeone, Hamza hoca fark etmez; tüm teknik direktörler boş kaleye atılan golü taktiksel açıdan “mükemmel gol” olarak nitelendirirler. Guardiola’nın sözünü hatırlayıp madalyonun diğer yüzüne bakarsak, o zaman boş kaleye golü yiyen takımın savunması nasıl nitelendirilebilir? Boş kaleye yenilen gol, taktiksel açıdan yenilebileek en kötü goldür. Geometrik yerleşim, adam markajı, alanın savunulması ve mücadele-oyun aklı dengesinden oluşan takım savunmasının 4 ana unsuru boyutunda da zaafiyetin büyüklüğünü gösterir. Sakatlık, kırmızı kart yoksa ilk yarıda erken değişiklik yapan teknik direktör zaten hatalı 11 ve taktikle başladığını itiraf ediyor demektir.
2. yarıda Galatasaray bilinçli, organize bir baskı kurdu mu? Dünkü İstanbul trafiği rezaletini aşıp Arena’ya gelen taraftarın desteği ve statta yarattıkları atmosfer “asıl baskı”yı yaratandı. Yoksa Atletico zaten Simeone yönetiminde hep böyle oynuyor. Özellikle 2 farklı öne geçtikten sonra topu rakibe bırakıp geçiş oyunuyla istediğini alıyor. La Liga’da bir tek Messi’ye yenilen Simeone’nin takımının İspanya’da topa sahip olma ortalaması zaten % 50’nin altında (%43.4) O yüzden Galatasaray teknik heyeti 2. yarıda baskının taraftar faktörüyle değil de değişiklikler faktörüyle olduğunu düşünürse, maça başlangıç hatası kadar büyük bir maç sonu değerlendirme hatası yapmış olur.

<p>Türkiye'nin birçok bölgesinde çıkan orman yangınlarını göz önüne alarak İstanbul'da ormanlık alan

Orman yangınlarına karşı denetim

Fransa'da 400 evsiz Vosges Meydanı'nda çadır kurdu

Nizip sabunu yurt içi ve dışından yoğun ilgi görüyor

Milas'taki yangında zarar gören 80 hektarlık ormanlık alan havadan görüntülendi