• $17,988
  • €18,2978
  • 1023.22
  • 2750.49
2 Temmuz 2012 Pazartesi

Yeniköy'den hürmetlerle!

Bu İtalya, 'hatice şampiyonluğu'nda 1974 Hollanda ve 1982 Brezilya'nın yanındaki yerini aldı. Güzel oynadı, güzel kaybetti. Üstelik Prandelli bunu daha önceleri defansif futbolla eş anlamlı hale gelmiş İtalya ile başardı. O yüzden İtalya yenilse de 'futbol meleği' Prandelli gönüllerin şampiyonu.
Düne kadar resmi maçlarda Prandelli'nin İtalya'sı hiç yenilmemişti. Barzagli-Bonucci-Chiellini 3'lüsü geçen sezon İtalya Milli Takımı'na çok benzer bir şekilde oynayan Juventus'un savunmasında Serie A'da kalelerinde sadece 20 gol görmüştü. İşte Del Bosque'nin İspanya'sı böyle bir İtalya'yı yendi! Yani aslında sıkıcı olan İspanya'nın oynadığı futbol değil, aynı futbolu oynayarak sürekli kazanması!
İspanya tarihte üst üste 3 büyük turnuvayı kazanan ilk takım olmayı başarırken Del Bosque tarihin hem Avrupa Şampiyonası, hem Dünya Kupası, hem de Şampiyonlar Ligi'ni kazanan-kazandıran ilk teknik direktörü oldu. En son Almanya'nın efsane hocası Helmut Schön, Del Bosque gibi hem Avrupa Şampiyonası (1972) hem de Dünya Kupası'nı (1974) kazanan-kazandıran teknik adam olmuştu.

2. DERWALL OLABİLİRDİ
Derwall uzun yıllar Schön'ün asistanlığını yapmış, bizzat Schön, Euro 72 ve 1974 Dünya Kupası'nda Almanya'ya tarihi dublesini yaşatırken onun sağ kolu olmuştu. Derwall'in Türk futbolunun orta çağdan kurtulmasında oynadığı aydınlatıcı rol ise hepimizin malumu. Türkiye'den İspanya'ya ise bizzat Schön'ün dengi Del Bosque geldi. Kovulmaktan beter edildi. Eğer Türkiye olarak Euro 2012'ye sadece hakem ve izleyici olarak katıldıysak, bunda Del Bosque'yi kovmaktan beter edenlerin gitgide yükselmesi ve çoğalmasının hiç payı yok mu? Sahi bir de Del Bosque'yi kovmaktan beter eden futbol zihniyetsizliğine göre en büyük sorun Türk hakemleriydi değil mi? Türk hakemleri en azından 1 aydır gecelerimizi aydınlatan yıldızları en yakından izleme fırsatı buldu. Ülkemizde görmediği saygıyı dünyanın faal en iyi futbolcularının çoğundan gördü. Del Bosque'yi kovmaktan beter edenler 'yabancı hakem' istiyordu değil mi? Biz de o yüzden yıllardır yabancı yönetici istiyoruz. Onlar ne kadar yabancı olurlarsa olsunlar Türk futboluna Türk futbolunu bu hale düşürenlerin yarısı kadar bile futbolumuza 'yabancı' kalmazlar!

SIKICI DER MİYDİNİZ!..
'İspanya çok pas yapıyor bir yerden sonra sıkıcı oluyor' eleştirilerine bir de şu açıdan bakmak lazım. Türkiye aynı İspanya gibi oynayarak üst üste 2 Avrupa Şampiyonası ve Dünya Kupası'nda şampiyon olsaydı yine 'sıkıcı' der miydiniz?

<p>TRT1'in 3 bölümü geride bırakan dizisi Mükemmel Eşleşme'nin Darıca'daki setinde, dizinin başrolle

Mükemmel Eşleşme'nin Meral'i Goncagül Sunar: “Komedi oyuncusu benim için iyi oyuncudur”

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor

Toplu balık ölümlerinin nedeni belli oldu! Kızılırmak'ta endişelendiren görüntü