• $8,4726
  • €10,0611
  • 493.47
  • 1413.8
14 Ekim 2014 Salı

Yeni format eski hacamat

Malum, Letonya’nın futbol tarihindeki tek başarısı Euro 2004 play-off’unda bizi elemiş olması. Letonya tarihinde en çok Litvanya’yı yendi ama 2014 Dünya Kupası eleme grubunda Litvanya’nın da gerisinde kalıp sadece Liechtenstein’ın üstünde bitirdi. Dün, en iyi oyuncuları Rudnevs de kart cezasından dolayı yoktu. 8 yıl İngiltere’de oynayan Gorkss da şu anda hiçbir kulübe transfer edilmeyecek seviyede gerilemiş durumda.

“Gerileme” demişken biz “en gerilediğimiz dönem”de miyiz? Dönemi iyi analiz etmezsek, dün geceyi bile mumla arayabiliriz. Halimiz, okulda Osmanlı’nın 230 yıl süren Yükselme Dönemi’ni bir okul yılında toplam 60 derste anlatırken, 226 yıl süren Duraklama-Gerileme Dönemi’ni 12 derste geçiştiren çarpık müfredatın futbol versiyonu!

İlk 20 dakikada Umut, 2 tane % 100’lük pozisyonda golü kaçırdı. Çünkü Umut bu maçların ideal santrforu değil: Bizden daha az güçlü ve geriye gömülerek oynayan takımlara karşı çilingir olacak santrfor sayımız yok denecek kadar az. Artık Hakan Şükür formsuzsa yerine gözümüz kapalı koyabilecek İlhan Mansız’larımız yok! Hadi, en son Avrupa Şampiyonası elemelerinde bu kadar kötü başladığımız dönem (Euro 92 elemeleri) üzerinden düşünelim: Tanju cezalıysa Aykut Kocaman, Aykut Kocaman yoksa Feyyaz Uçar vardı; Saffet Sancaklı formayı kapmak için pusudaydı! Olmadı santrfor arkasından Hami Mandıralı çıkar, uzaktan perdeyi açardı.

Dün gece ise kilidi 31 yaşındaki Bilal açtı. Bilal 21 yaşındayken Malatya’da da aynı Bilal’di! Ancak 10 yıldır yetenekleri heba edenbol virüslü, malware’li bir futbol işletim sistemimiz var! Varsa yoksa anlamının içi boşaltılmış, “feci hormonlu” bir marka değeri… Parasından başka özelliği olmayanların “marka” satmak adına gerginlikten beslendiğini zannederken sürekli yeni format eski hacamat!

Dün gece Letonya rakibe gücü yetmeyen birçok takım gibi gereğinden fazla sert oynadı. Ancak biz penaltı öncesi ve anında olduğu gibi gereğinden çok daha fazla gerildik. Takım olarak gol atmak için sergilediğimiz iştahın yarısını oyunun diğer an ve alanlarında hissetmedik, sergilemedik. Tempomuz da bizim ligin hormonlu temposundan halliceydi!Maçın hakemi de en fazla bizim ligin hakemlerinin % 90’ı kadar “hakem”di!

<p class='MsoNormal'>Yusuf Güney, geçtiğimiz gün Antalya Manavgat'ta Çardak  Mahallesi Balamut mevki

Yangın söndürme görevlileri ile tartışıp gözaltına alınan Yusuf Güney olay anının görüntülerini paylaştı

Tarihi değiştiren araştırma: Machu Picchu'nun bilinenden daha eski olduğu ortaya çıktı

Kemerköy Termik Santrali'ne yaklasan yangin havadan görüntülendi

Evsel atıklar burada elektrik enerjisine dönüşüyor