• $17,9702
  • €18,285
  • 1022.8
  • 2989.72
17 Şubat 2015 Salı

Yediğinden çok attıkça devam...

Dün gece Galatasaray için erken bulunacak bir gol, başka maçtaki erken atılan gollerden bile daha önemliydi. Çünkü Balıkesir puan tablosunun da haykırdığı gibi ligin en kırılgan takımı. Geçen sezon PTT 1. Lig’de kolektif açıdan gayet iyi ve kompakt oynayıp Karikari ve Reis gibi bireysel yetenekleriyle fark yaratarak Süper Lig’e çıkmışlardı. Ancak Balıkesir yönetimi akıl almaz şekilde 2010-11 sezonunda Bucaspor’un yaptığı hatayı tekrarlayıp kadroyu silbaştan yapacağım diye hem parayı hem de eldeki iyi kolektif yapıyı adeta çöpe attı. O yüzden dün gece de ilk golü yedikleri birçok maçta olduğu gibi anında dağıldılar. Galatasaray farkı 3’e çıkartana kadar Balıkesir’in tek tehlikesini de Galatasaray’ın sağ bek Tarık hiç yoktan yarattı, kendi kalesine vurduğu “Hakan Şükür kafası” üst direkten döndü!

Farkın kısa sürede 3’e çıkmasının başrolünde Sneijder’ın orkestra şefliği ve etrafında şekillenen hızlı duvar pasları vardı. Akıllara hemen Sneijder’ın geçen sezon bazı takım arkadaşlarına yaptığı “Topu ayaklarında çok tutuyorlar, topa bir kez dokunmaları gereken yerde topu 3-4 kez fazladan dürtüyorlar” eleştirisi geldi. Sneijder, o günkü eleştirisinde çok haklıydı, dün geceki gollerde haklılığı daha somut şekilde katmerlendi. Dünya Kupası’nda bu eleştiriye Hamza hocanın yaptığı anlık karşı eleştiriden hareketle “Sneijder ile Hamza hoca arasında sıkıntı çıkar mı?” diye soranlar ters köşeye yattılar. Sneijder, Galatasaray’a geldiğinden beri açık ara en iyi performansını Hamza hoca yönetiminde sergiliyor. Dün gece de ilk 30 dakikada Ajax’ın Zlatan İbrahimoviç-Van der Meyde’li forvet hattının ardındaki genç 10 numara Sneijder’ı hatırlatan türden bir performansına şahit olduk. Bu tabii ki Balıkesir’in “aşırı” yeni transfer ve silbaştan kadro dengesizliğinden kaynaklanan takım savunması kalitesizliğinden de kaynaklandı. Ancak rakipler bunlar, lig kalitesi bu kadar, 30 dakikalık Sneijder da o lig ortalamasının çok üstünde.

Hamza hoca geldiğinden beri Galatasaray ligdeki 9 maçın 8’inde ilk 20 dakikada gol attı. Bu sayede de kötü başlanan bir sezonda öyle ya da böyle şampiyonluk iddiasını sürdürüyor. Balıkesir 10 kişi kaldıktan sonra verilen pozisyonlar ve yenilen gol ise bu iddiayı daha güçlü sürdürebilmek adına Galatasaray’ın en önemli zaafı. Bursa, Eskişehir ve 10 kişilik Balıkesir karşısında verilen pozisyonları üst üste koyunca ortaya şöyle bir tablo çıkıyor: Kısa vadede takım savunmasını düzeltmektense her maçta “yediğinden çok atma A planı”na devam etmek daha az zor olabilir.

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Bakan Koca son hazırlıkları inceledi! Türkiye'nin en büyüğü olacak

36 yıl garajda sakladı! Yolun 2 metre altında duran otomobil görenleri şaşırtıyor

Tarihi yapılarıyla Mahkemeağcin köyü! Yerli ve yabancı turistler büyük ilgi gösteriyor