• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
6 Nisan 2015 Pazartesi

Ya kalede Waterman olsaydı?

YA KALEDE WATERMAN OLSAYDI?
İlk 45’te Galatasaray’ın isabetli pas oranı da isabetli pas sayısı da Hamza Hamzaoğlu döneminde bir ilk yarıdaki en düşük olduğu üç maçtan birisiydi.

İlk 10 dakikada iştahlı ve baskılı başlayan Galatasaray, Karabük’ün sahasından çıkarken yaptığı pas hatalarından faydalanarak üst üste pozisyonlar buldu. Ancak ilk golü oyun üstünlüğü kurduğu dakikalarda değil de oyunun dengelendiği dakikalarda rakip kalecinin çok büyük hatası nedeniyle buldu. Önünde o topu karşılayacak 2 stoperin varken kaleci ceza alanının dışına çıkarak o topa kafayla vurma riskine girmez. Girip hatayı yaptığı anda da Galatasaray gibi kazanınca liderlik koltuğuna oturacak takım affetmez!

Ligde en çok gol atan oyuncusu Burak sahada olmamasına ve Umut Bulut en az 3 gol fırsatını adeta kramponunun tersiyle itse de Galatasaray 4 gol atarak liderlik koltuğuna oturmayı başardı. Ancak takım savunması sorununu bir türlü halledemeyen sarı-kırmızılılar, üst üste 9. maçta da gol yedi. 22’de maç 0-0’ken Ahmet İlhan-Fatih ikilisi birgün önce Arsenal deplasmanındaki Markoviç-Sterling’in pas zamanlaması-koşu zamanlaması senkronizasyon hatasını tekrarlamasalar, Galatasaray yenik duruma da düşebilirdi. İlk yarının son dakikasında Erdem’in frikiğinde Muslera çok kritik ve zor bir kurtarışa imza atarak skorun 1-1 olmasını engelledi.

2. yarının hemen başındaysa Sneijder usta işi bir frikikten farkı 2’ye çıkardı. Gol % 50 oranda Sneijder ustalığından geldiyse % 50 oranda da kaleci Abdulaziz’in hatasından kaynaklandı. Şut Sneijder’ın ayağından çıkan şutların çoğu gibi güzeldi fakat uzak çaprazdan yerden artı kapadığı köşeye gelen bu şutta kalede Waterman olsaydı yine de bu kadar kolay gol olur muydu? Ajax altyapısında yetişmiş PSV ve AZ gibi Hollanda Ligi’nde şampiyon olmuş iki takımın kalesini korumuş Waterman ne kadar formsuz olursa olsun Abdulaziz’in en formda halinden bile daha klas ve daha güvenilirdir.

Asıl hata çok sevdiğim bir kişi olan ama göreve geldiğinden beri beklenen teknik adamlık performansının altında kalan Yılmaz Vural hocada. Galatasaray deplasmanında 2 gol ve bir sürü pozisyon bulup 2 farklı yeniliyorsan, % 51 hocanın kaleci tercihi hatasından kaynaklanıyor. “Muslera Karabük, Abdulaziz Galatasaray kalesinde olsaydı?” sorusunun cevabı sarı-kırmızılıların 3-0 öne geçtikten sonra maçın 3-2’ye gelmesi ve stadı sezon ortalamasının üstünde dolduran taraftarına döktürdüğü soğuk terde saklı. Haftalardır yazdığım gibi Galatasaray % 51 Muslera, Sneijder, Burak 3’lüsünün yarattığı bireysel fark ve Hamza hocanın insani yönetim (en somut örnek Yasin’deki düzelme) dokunuşuyla şampiyonluk yarışında iddialı. Öne geçtikten sonraki paniğe bağlı düşüş ve takım savunması zaafları ise şampiyonluk yolundaki aşil tendonu!

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kültür ve  Turizm Bakanlığınca tarihi,  kültürel, mimari, ekonom

Beyoğlu dünya sahnesine çıkıyor

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi