• $13,5513
  • €15,1222
  • 777.583
  • 1983.18
24 Mart 2014 Pazartesi

Veli Toure ve Gökhan Franco

Akhisar bütçesinden çok daha iyi bir takım ama savunmadan top çıkarma dalında ligin en kötülerinden birisi. Bu yüzden Beşiktaş için 3 puan ve 2.lik kapısını açacak olan anahtar, hücum presti. SlavenBiliç biraz da bu yüzden ilk 11’de Kerim Frei yerine Holosko’yu tercih etti. Yoksa Biliç, Holosko hayranı falan değil. Hırvat hocanın sezon başında sağ bekte denediği, maalesef iyi niyetli olduğunun 10’da biri kadar Beşiktaş’ta banko oynamak için yetenekli olmayan Slovak oyuncu ile ilgili planlar daha çok kısa vadeli. Kısa vadede maç maç, satranç tarzı oynayarak ulaşılabilecek Şampiyonlar Ligi hedefinde gerekli olan, oyuncuların bireysel yeteneklerinin toplamından daha yetenekli bir takım performansı sergilemek.

Dün gece ilk 10 dakikada atılan 2 golde de bu stratejik gereklilikten izler gördük. Beşiktaş oyuncularının maçtan önce “Kim daha çok koşacak?” diye aralarında iddiaya girmeleri güzel. Bu çok koşma sürecini kaptırdıkları topların peşinden geriye doğru değil de rakip topu ayağına alır almaz ileriye doğru başlatmaları daha da güzel bir sonuç verdi.
Holosko ile Olcay arı gibi koştuklarının 10’da biri kadar da “bal verimi” sergileselerdi, maç daha ilk yarıda biterdi. İlk geldiğinde bazıları tarafından yeteri kadar hızlı olmamakla eleştirilen PedroFranco’nun oyunu kendisi yazmış gibi okuma ve kurma hızı,Beşiktaş Altın Çağı’nın vazgeçilmezi Gökhan Keskin’i hatırlatıyor. Hem günü kurtarıyor, hem de gelecek için umutlandırıyor. Genç Kolombiyalı stoperden bahsetmişken bir kez daha Beşiktaş’ın gönüllü genç scout’larına teşekkür etmek lazım.

Beşiktaş’ta mücadele ruhu güzel anlamda bulaşıcı. Veli demek mücadele demek, attığı gol ise ekstradan bir “Veli Toure”anı! Kafası yarılan, Terry Butcher’ın efsane “Kanımın son damlasına kadar” fotosuna selam gönderircesine maça ve “o kafa”yla kafa toplarına çıkmaya devam eden Mustafa Pektemek konusunda Mustafa Denizli bir kez daha haklı çıktı.
Pektemek’in Beşiktaş’a transfer olduğunu öğrendiğimde Beşiktaş’ı son şampiyonluğuna taşıyan Mustafa Denizli ustanın yanındaydım, sadece “Şampiyonluk sonrası sezonda böyle bir yerli forvetim olsaydı, her şey çok farklı olurdu” demişti.

Maçı 2-0’dan 3-0’a getiren ve skoru tutan süreçte yedek kulübesinden gelen katkı da çok önemli. Kulübede “olduğunda” Biliç de 4’te 4 sürecinde olduğu gibi kulübeyi efektif kullanmayı başarıyor.

<p> </p>

Muhalefet liderleri neden Sedef Kabaş'ı savundu?

Lahiti açan öldü! Firavunun mezarında lanet mi var?

Türkiye'den vize istemeyen ülkeler hangileri? Vizesiz kaç gün kalınabiliyor

Her gün yumurta yerseniz ne olur? İşte cevabı