• $16,6618
  • €17,5782
  • 976.64
  • 2526.74
13 Ağustos 2012 Pazartesi

Umut ve Kuyt

4'lü çizgi savunmalar çağında, defansın ortasında belirleyici olan stoper tandeminin kimyası. Kimyadan kastımız 2 stoperin benzer özellikte oyuncular olmasından çok birbirinden farklı profilde ama birbirini tamamlayan oyuncular olması. Bekir de Egemen de iyi stoperler ancak F.Bahçe gibi birçok kulvarda başarı hedefleyen bir takım ölçeğinde birbirlerini tamamlayamayacak kadar benzer özellikte oyuncular. Bu yüzden Aykut Kocaman, Yobo veya Yobo profilinde başka bir stoperi takıma katmak için bu kadar inat etti. Aykut Kocaman'ın idealindeki kontrole dayalı oyun stratejisi, Yobo + Egemen ya da Bekir tandemini zaruri kılıyor.
Fatih Terim ise kendi kalesine mümkün olduğu kadar uzakta hücum prese dayalı oyun stratejisine son derece uygun stoper kimyalarına sahip. Ujfalusi-Semih zaten geçen sezonun fark yaratan tandemiydi. Dany-Semih tandemi de 3 kulvarda mücadele için ideal sinyaller verdi. Stoperlerin önünde ya da zaman zaman aralarına karışarak şampiyonluğun kilit ismi olan Melo da forma giydiğinde G.Saray rakiplerine daha az pozisyon verecek bir potansiyele sahip.
YENİ BİR EMRE LAZIM!
Orta sahaları karşılaştırırsak maç 11'e 11 oynanırken Melo'suz G.Saray orta saha formatı, Emre Belözoğlu'suz F.Bahçe orta sahasına ağır bastı. Emre gibi defansif-ofansif açıdan eşit ağırlıklı oynayabilen ve rakibe tempo dikte etme konusunda fark yaratan bir merkez orta saha F.Bahçe'nin en büyük eksiği.
Hele Cristian geçen sezonun 2. yarısındaki gibi değil de dün geceki gibi risk almayan 2. ön libero edasıyla oynayacaksa Fenerbahçe'ye mutlaka Belözoğlu profilinde 'enerji jeneratörü' bir merkez orta saha lazım. Bu tip bir oyuncuyla Kuyt orta sahasına daha da eklemlenerek F.Bahçe tarihinin en verimli forvetlerinden birisi olur. Kuyt'ın yerli versiyonu edasında bizim sahaları şereflendiren en çalışkan forvetlerden birisi olan Umut Bulut, 2012-13 model Galatasaray'ın gizli kahramanı olabilecek potansiyel ve form durumunda.

<span style='font-size: 1.6rem;'>Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan, temasında darbe, direniş ve özgü

On5Sıfır7 Film Haftası'nın basın toplantısı gerçekleşti

İşte haftanın yalanları! Hepsi tek tek deşifre edildi

Çölün altında Türk mucizesi! Neredeyse Çin Seddi kadar uzun...

Dünyanın gözü bu fuarda! SEDEC 2022'nin açılı yapıldı