• $13,5368
  • €15,4377
  • 787.609
  • 2069.47
1 Ağustos 2011 Pazartesi

Türkiye'nin rakibi Türkiye

Gruptaki derbiden hasarsız çıkabiliriz ancak önemli olan Macaristan ve Romanya maçları. 1998 elemelerinde Hollanda'ya iki maçta da yenilmedik ama elendik. Allah korusun aynı şey başımıza gelebilir!

ASIL DERDİMİZ KRONİK DURAN TOP SAVUNMAMIZ

Kuralar çekilir çekilmez, birçok kişi 'Güzel kura, Hollanda'nın ardından 2. oluruz, play-off'ta Allah Kerim!' tezinde birleşti. Gerçekten de  3. torbadaki ekiplerden en düşük FIFA sıralamasında olan Macaristan'ın gelmesi, Belçika, Ukrayna, İsviçre gibi 'başımızın tarihi belaları'ndan birisiyle eşleşmemizden daha iyi. Ancak 9 gruptan en iyi 8 ikincinin play-off oynayacağını unutmamak lazım çünkü G ve H grupları hariç gruplarda 2. sırayı alabilecek birçok takımın bizden fazla bir eksiği yok!

HOLLANDA'YI YENEBİLİRİZ DE!
BU süreçte eğer gerçekçi ihtimalde ikincilik hedefliyorsak, asıl rakiplerimiz Macaristan ve Romanya'dan çok kendimiz ve kronik duran topları savunamama sorunumuz! İşin aslı iki maçtan birinde Hollanda'yı yenme ihtimalimiz, gruptaki diğer rakiplerimizi her iki karşılaşmada da yenme ihtimalimiz kadar var.

BU TAKIMLA HER ŞEY MÜMKÜN
AZERİ yenilgisi ile bir kez daha ortaya çıktığı gibi millilerle her şey mümkün! Allah korusun, 1998'de olduğu gibi Hollanda'ya iki maçta da yenilmememize rağmen Dünya Kupası'nı elimizde kumanda imrenerek izlediğimizi unutmamak lazım!

1. belli, 2. kim olur?

Hollanda'nın lider olarak 2014 Dünya Kupası finallerine gitmesine kesin gözüyle bakıyor. Milli Takımımız, ikincilik içinse Romanya ile çekişecek

Brezilya'da düzenlenecek 2004 Dünya Kupası kuralarında Milli Takım'ın yanı sıra Hollanda, Macaristan, Romanya, Estonya ve Andorra'nın da bulunduğu D Grubu'nun daha fikstürü bile çekilmeden maçların sonucu tahmin edilmeye başlandı. Gruptaki bütün takımlar, şimdiden Hollanda'yı grup lideri ilan etti. Romanya Futbol Federasyonu Başkanı Mircea Sandu, şu yorumu yaptı: 'Dengeli bir grup. Hollanda kesin favori. Türkiye ve Macaristan ile ikincilik için ölüm kalım savaşı vereceğiz. Euro 2012'ye gitme şansımız zayıf ama kalan 4 maçımız Dünya Kupası elemelerinin provası olacak'.

Zor gruba düştük
Hollanda'nIn Teknik Direktörü Bert Van Marwijk, 'Zor bir kura çektik, kurayı değiştiremezsiniz bu yüzden tüm rakipleri yenmek zorundayız' dedi.
MARWİJK, 'Euro 2012 elemelerinin ortasındayız, o yüzden burada bulunmam biraz tuhaf. 2012 elemeleri bittikten sonra burada olan biten hakkında düşünecek vaktim olacak' diye konuştu. Marwijk, Real Madrid'e transfer olan Nuri Şahin'i dünya futboluna kazandıran isim.

Yeni barıştılar
Hiddink, 2010 Dünya Kupası sırasında Hollanda teknik direktörü  Bert Van Marwijk'i ağır bir dille eleştirdi, oynattığı futbolu beğenmediğini söyledi. İki teknik adam küstü. Marwijk'in geçen yıl Amsterdam'da oynadığımız hazırlık maçında Hiddink'in elini sıkmayacağı öne sürülmüştü. Ancak iki teknik adam maç öncesi samimi pozlar vermişti.

Gruptan çıkarız
Romanya Teknik Direktörü Victor Piturca da Bert Van Marwijk gibi 'Zor bir grup' yorumu yaptı. Rumen teknik adam, 'Rakipler tanıdık, eski dostlarla oynayacağız. En kötü ihtimalle bu gruptan ikinci olup Dünya Kupası finallerine gideriz' diye de umut dağıttı.

Hagi, Piturca'ya akıl verdi
G.Saray'In eski teknik direktörü Gheorge Hagi, Romanya adına grubu değerlendirdi: 'Daha iyisi de daha kötüsü de olabilirdi. Hollanda'ya karşı bir moral üstünlüğümüz olduğunu düşünüyorum. Çünkü onları daha önce yendik. Piturca bu işi başarmıştı yine yapabilir. Türkiye de bizim gibi yeniden yapılanma döneminde. Piturca iyi bir kadro seçimi yapmalı ve iyi bir taktik yerleştirmeli.'

Rafael oldu Rafet el roman!
Bİr dönem Samsunspor ve Manisa'da forma giyen Rafael, Türk vatandaşlığından vazgeçiyor. Rafet ismini alan Rafael, Japan Times'a 'Türkiye'de milli takımda oynama sözü verildi, Türk yapıldım. Ama milli takıma alınmadım. Şimdi de Japon Milli Takımı'nda oynamam için yapılan teklifi hem Türk hem de Brezilya pasaportum nedeniyle değerlendiremiyorum. Türk pasaportumdan vazgeçeceğim' diye konuştu.

Total Kontrol'cüler İspanya gibi zorlu!
HOLLANDA - FIFA sıralaması: 2
2010 Dünya Kupası finalisti Hollanda, uzun yıllar, Euro 88 hariç hep 'hatice şampiyonu' olmuştu. Ancak son yıllarda, tüm dünyadaki taraflı tarafsız herkesi büyüleyen estetik hücum futbolu ekolünden biraz ödün verip Total Futbol'dan Total Kontrol'a geçtiler ve daha netice odaklı bir futbol sergilemeye başladılar.

GÜZEL FUTBOL ÜLKESİ Mİ!
2010 elemelerinde %100'lük bir galibiyet oranı yakalayan Hollanda, Euro 2012 elemelerinde de şu ana kadar oynadıkları tüm maçları kazandı ve 6 maçta 21 gol atmayı başardı. Bert van Marwijk yönetiminde tarihin en güzel futbol oynayan Hollanda'sı olduğu fazlasıyla tartışılır ama şu anda Avrupa'nın İspanya ile beraber en zorlu takımı oldukları aşikar!

Piturcalı Romanya yara saracak gibi
ROMANYA - FIFA sıralaması: 53
HAGİ'NİN futbol kariyerini sonlandırmasından bu yana, Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonaları'nda ses getiren Hagi'li Popescu'lu Romanya'nın kötü bir karikatürüne dönüştüler. Son 5 büyük turnuvadan sadece Euro 2008'e katılmayı başaran onda da turnuvanın en kötü futbolunu oynayan takımlardan birisi olarak ilk turda elenen Rumenler, 4. torbaya kadar gerilediler. 1990'ların sonunda FIFA sıralamasında 3. sıraya kadar yükselmeyi başaran Romanya, yeniden toparlanmak için Mircea Lucescu'nun Shakhtar'daki misyonunu tamamlamasını beklerken oğlu Razvan'ı göreve getirmişti.

PİTURCA YENİDEN GELDİ
ANCAK Euro 2012 elemelerinde üst üste alınan başarısız sonuçlardan sonra sadece %33'lük düşük bir galibiyet oranı yakalayan Razvan'ın yerine eski teknik direktörü Piturca yeniden göreve getirildi. Süper sorunlu yıldızları Mutu, milli takımdan emekli olan Inter'li Chivu'nun yerine kaptanlığa getirilmiş ve Bosna karşısında alınan 3-0'lık zaferde tamamen bitmediğini herkese göstermişti.

Son 30 yılın en iyi Macaristan'ı geliyor
MACARiSTAN - FIFA sıralaması:  47
31 maç üst üste kimsenin bileğini bükemediği efsane Ferenç Puşkaş'lı takımını babadan dededen şimdiki Barcelona'nın 50'li yıllardaki milli takım versiyonu olarak dinleyip büyüdüğümüz Macaristan, ne yazık ki 1986'dan beri Dünya Kupası, 1972'den beri de Avrupa Şampiyonası finallerine kalmayı başaramadı. 

HAVALARI ARTIK OLUMLU
YİNE DE son yıllara baktığımız zaman ilk kez uzun yıllar sonra 30 maçlık periyotlarda en azından galibiyet ve yenilgi sayılarını eşitlemeyi başardılar. Bu da son yıllarda Macar futbol kamuoyunda olumlu bir hava yarattı. Euro 2012 finalleri için şansları zor olsa da 2014 Dünya Kupası'na katılmayı asıl hedefleri olarak görüyorlar.

Sırbistan'dan puan aldı Uruguay'ı yendi
ESTONYA - FIFA sıralaması: 79
SON hazırlık maçında Uruguay'ı yenerek herkesi şaşırtan Estonya, 2000'li yılların başında yakaladığı çıkış ivmesiyle son torba takımı olmaktan kurtulmuştu. Kendi evleri Le Coq Arena'da ateşli taraftarının desteğiyle daha iyi maçlar çıkartan Baltık temsilcisi Euro 2012 elemelerindeki son maçında Sırbistan ile berabere kaldı. 2010 Dünya Kupası elemelerinde de kendi evlerinde bizden puan almayı başardıklarını unutmayalım.

Grubun 'MORAL' takımı Katalanlar
ANDORRA - FIFA sıralaması: 203
TÜRKİYE'NİN 4. büyük golü olan Eğirdir kadar yüzölçümüne sahip bu mikro ülkenin milli takımı 15 yaşında. 98 maçta 86 yenilgi gören Andorra, resmi tek galibiyetini Makedonya'dan almıştı. En az nüfusa sahip ilimiz Bayburt'tan biraz daha fazla bir nüfusa sahip Andorra 2010 Dünya Kupası ve Euro 2012 elemelerindeki tüm maçlarını kaybetti. Önümüzdeki en az 10 turnuvanın finaline katılmak gibi bir umudu yok.

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Yeni taşındığı evde gizli geçit buldu! Kapağı açınca hayatının şokunu yaşadı

Para yerine taş kullanıyorlar! İşte ülkeler hakkında ilginç bilgiler...

Dünyayı alarma geçirdi! Yanardağ felaketinde adalar tamamen battı