• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
12 Ekim 2012 Cuma

TORJE'ye ekstra dikkat!

Hagi-Popescu'lu altın çağında FIFA sıralamasında 4.'lüğe kadar yükselen Romanya, Mayıs 2012'de Ermenistan ve Gabon'un arkasında 52. sıraya kadar düşmüştü. Yakın tarihinin en başarısız 10 yılından sonra yeniden çıkış arayan Rumenler, Hagi sonrası katılabildikleri tek büyük turnuva olan Euro 2008'de de takımın başında olan Victor Piturca'yı 3. kez göreve getirdi.

PİTURCA'NIN GAZINA GELMEYELİM!..
Dünkü basın toplantısında milli takımımızı öve öve bitiremeyen Piturca'nın klasikleşmiş maç öncesi taktiği rakibe övgüler dizerek yaptığı akıl oyunları. Euro 2000'de grubun kader maçından önce de İngiltere'yi öve öve bitiremeyen Piturca'nın ertesi gün yaptığı acı sürprizi İngilizler halen unutamıyor. Dış görünüşü 1986'da Avrupa'nın en büyüğü olan Steaua Bükreş'te oynadığı döneme göre hiç değişmeyen Piturca'nın maç öncesi taktikleri de hiç değişmemiş gibi, aman dikkat! Sonuçta milli takım hocası olarak koskoca Lucescu'nun oğlu, selefi Razvan'ı bile Litvanya yenilgisi sonrası akıl oyunlarıyla anında yıkmış bir kurt adam Piturca! Piturca yönetimindeki Romanya'nın son 14 maçının sadece 2'sini kaybettiğini ve onların da hazırlık maçları olduğunu unutmamak lazım!

HAGİ'NİN KEŞFİ TORJE ÇOK FORMDA
Piturca, milli takımımızı överken bir yandan da zaaflarımızdan faydalanacak bir kontratak stratejisi üzerine çalışıyor. 9 yıldır Shakhtar'da 6 şampiyonluk yaşayan ve Lucescu'nun da vazgeçilmez isimlerinden olan kaptan Razvan Rat'ın solbekten ani bindirmeleri bu kontratak planının kilit noktası. Bu kontra hücumlarda Romanya'nın en tehlikeli hücum silahı ise Gabriel Torje olacak. Timişoara'yı çalıştırırken altyapıdan Hagi'nin keşfettiği Torje, oyun tarzıyla Barcelona'lı Alexis Sanchez'i hatırlatan bir isim. Bizzat Alexis Barcelona'ya gittiğinde onun yerini doldurması umuduyla Udinese'ye transfer edilen 22 yaşındaki yetenek, İtalya'da iyi başlamasına rağmen 'Mutu Sendromu'na tutularak gerisini getiremedi ve İspanyol ekibi Granada'ya kiralandı. Son 2 milli maçta 2 gol 2 asistle oynayan Torje forma giydiği son 2 İspanya La Liga maçında da 2 gole imza attı. Özellikle bir başka kontra hücumcu Schalke'li Marica ile kombinasyonları en önemli gol silahları.

PİTURCA'NIN BAŞAĞRISI: KALE VE SAVUNMA
SAKATLIĞI nedeniyle forma giyemeyecek Lobont yerine kalede kimin oynayacağı Romanya basınında en çok tartışılan konu. Transfer olduğu dönemde Premier Lig'in en uzun oyuncusu olan M.City'li Pantilimon geçen sezon Arsenal'le oynanan Lig Kupası çeyrek finalinde maçın adamı seçildi ama önünde Ada'nın en iyi kalecisi Joe Hart olduğu için müzmin yedek konumunda. Steaua kalecisi Tataruşanu ise Bükreş ekibine ilk transfer olduğunda Robinson Zapata'yı kesemeyince kiraya verilmişti. Son zamanlarda toparlamış olsa da bir Lung, Prunea hatta eski Samsunsporlu Stelea bile değil!
Savunmada Gabriel Tamaş G.Saray dönemi kadar tartışılmasa da West Brom'da sıradan bir performans sergilemeye devam ediyor. Kadroda Rat ve Mutu'dan sonra en fazla Tamaş'ın forma giydiğini belirtirsek 'tecrübe-yetenek dengesi'nde Romanya'nın şu andaki gücünü daha net analiz edebiliriz. Piturca'nın savunmada kaptan Rat'la beraber en çok güvendiği isim 22 yaşındaki Chirices. Goian ise artık İtalya Serie B'de Spezia'da forma giyiyor.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak