• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
22 Mart 2015 Pazar

The Manager 2015 sürümü

Hollanda – Türkiye maçının arefesinde Sneijder’a, Babel’e, Kasımpaşa’nın yeni hocası Euro 88 şampiyonu Wouters’a çok bir şey ifade etmiyor olabilir. Ancak 2015’te biz Türklere maalesef çok şey ifade ediyor: Saha zemini “sahiden” güzel, “sahici futbol” oynamaya elverişli.
Peki, ilk yarıda “sahici futbol” ne kadar ve ne seviyede oynandı? Galatasaray’ın yediği 2. gol, ilk yarıda değil misal 85. dakikada 2-0 yenikken çok risk alıp hurra yüklendiğinde yenebilir. Bu sezon Şampiyonlar Ligi’ne katılmış, maçı kazanırsa lider olabilecek kadar ligde güçlü şampiyonluk iddiası olan bir takımın savunması, 43. dakikada İsviçre Ligi gol kralı Oscar Scarione’yi o pozisyonda o kadar rahat dripling, top istopu yapıp o al da at pası verecek kadar boş ve rahat bırakmaz!
İlk 45’te topu alan elini kolunu sallaya sallaya rakip kaleye indi. İlk 45’te santrforda Umut yerine Burak olsaydı ve ilk yarıda Galatasaray’ın çektiği 10 şuttan 2’sini bile Burak çekseydi zaten daha ilk yarı sonunda bambaşka bir skor olabilirdi.
2. yarıda Burak girdi, tam da böyle oldu! Yenikken kontrataktan gol atabilmek, maçı kolayca çevirebilmek takımınızın hücum gücünü gösterir. Hamza hoca geldiğinden beri Galatasaray bu hücum potansiyelini fazlasıyla gösterdi. Lig yetenek ortalamasının üstündeki Burak-Sneijder-Selçuk 3’lüsüne Yasin Öztekin de eklenince Galatasaray maçların % 90’ında gol atmakta hiç zorlanmıyor.
Lakin takım hücumu ne kadar etkiliyse takım savunması da aksine bir o kadar etkisiz, son zamanlarda da halsiz. Bu açıdan Melo önemli bir eksik ancak bu takım savunmasındaki aşırı organizasyon bozukluğu “Melo yok” diyerek geçiştirilemez. Son düdükten sonra Chedjou’nun etrafında alevlenen tartışmaya dikkat!
Galatasaray Melo varken de çok pozisyon veriyordu, dün de verdi: Son 40 resmi maçında kalesinde birçok maçta Muslera gibi kulüp tarihinin en iyi kalecilerinden birisi varken 58 gol yiyen bir Galatasaray söz konusu. O yüzden 4. yıldız için Galatasaray sezonun kalanında maç başına azami 2 gol atmalı. Hamza hoca bu sezon “sadece” şampiyon yaparsa değil, bu takım savunması sorununu çözerek şampiyon yaparsa kariyerindeki en büyük atılımı yapar. Bunun için sadece savunmanın hatalarını değil orta sahanın pozisyon alma hatalarını da düzeltmesi gerekiyor. Maç çok uzun süre orta sahasız oynandı. Bilgisayarlardaki ilk sanal teknik direktörlük oyunlarından birisi “The Manager”dı. O dönemde teknolojik imkanların sınırları nedeniyle 1 MB’lık “The Manager”da orta sahalar bu kadar kolay ve hızlı geçilirdi. Hamza hoca dün gece “The Manager”ı gerçek hayatta oynadı, rakibini yendi. Ancak sezonun kalanında her maç bu şekilde kazanılabilir mi? Galatasaray’ın 3 öğün orta saha-savunma eklemlenmesi üstüne kurulu takım savunması çalışması yapması, sezonun kalanı için büyük önem taşıyor.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı

Yumurtayı sirkenin içinde bekletirseniz! Sonucu sizi çok şaşırtacak

Duvarın içinden gelen seslerin kaynağını öğrenince gözlerine inanamadı