• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
9 Kasım 2014 Pazar

Speranza Di Prandelli

Sezon sonunda Galatasaray 4. yıldız hedefine ulaşırsa Prandelli “Speranza...” diyerek anlatmaya başlayacaktır. Kariyerinde oyuna sonradan dahil olduğu son 20. maçtaki 6. golünü atan Umut’un İtalyancası “Speranza”. Umut kaç maçtır Galatasaray’a golleriyle hayat veriyor, Prandelli’yi kurtarıyor onu siz hesaplayın ancak Umut kariyerinin bu döneminde mecburen “Solksjaer”leşmeye devam edecek. Solksjaer de uzun süre ilk 11’de başladığı maçlarda sonradan oyuna girdiği maçlardaki gol yüzdesinden uzak kalmıştı. Umut da ilk 11’de başladığı son 20 maçında sadece 2 gol atabildiği için maçlara yedek kulübesinde başlıyor.

Maça Umut’suz başlayan Galatasaray henüz 3. dakikada bulduğu golle maça adeta önde başladı. Galatasaray, Prandelli’nin elindeki kadroya en uygun biçimde çizgi 4’lü savunmayla sahada olunca Chedjou neden Fransa’da Yılın Savunmacısı seçildiğininden örnekler sergilemeye devam etti. Fransa’da gerçekten de çok kaliteli savunmacılar var. Mesela 2013’te Türkiye’de dünya şampiyonu olan Fransa U-20 Milli Takımı’nın sol beki Digne alınırken bonservisine 13 milyon euro ödenmesine rağmen PSG’de müzmin yedek! O yüzden geçen sezonki Terim-Mancini geçiş dönemi, “3-5-2 mi 4’lü savunma mı?” karmaşasında Chedjou’nun bonservisi bizim ülkede çok konuşuldu. Ancak Chedjou bu sezon Galatasaray savunması, oyun profillerine uymayan 3 stoper karmaşasına gömülmediğinde, hem Ujfalujivari bir savunma liderliği sergiliyor hem de Galatasaray’ın skor yükünü de omuzluyor.

Anderlecht maçının sonlarında Chedjou’nun “ofansif isyan”ı ve inadı sayesinde Galatasaray bu sezon Devler Ligi’ndeki tek puanını aldı. Bizim ligi de hesaba katarsan Chedjou’nun bu sezon toplam 2 gol 2 asistlik bir ekstra hücum katkısı var. Türkiye liginde her zaman gol katkısı da yapan stoperler (Luciano, Ronaldo, Götz gibi) sezonun akışı ve takımlarının kaderinde belirleyici rol oynamıştır. Chedjou bu açıdan da Umut’la beraber Prandelli’nin can simitlerinden bir tanesi. Chedjou sadece golüyle değil özellikle ilk yarım saatteki lider oyuncu karakterini sahaya yansıtarak da önemli bir katkı yaptı. Dakikalar 30’u gösterdiğinde Chedjou 21 kez topla buluşmuş paslarının % 100’ünü isabetli atmış ve hava topu mücadelelerinin tümünden üstün çıkmıştı.

Kolektif oyun üstünlüğünden çok bazı oyuncularının üstün performanlarıyla 3 puanı alan Galatasaray, şu anda ne Prandelli’nin hedeflediği ne de taraftarının özlediği seviyede futbol sergileyemiyor. Ancak beklentilerin altında oynarken ligde bu hafta itibarıyle son 2 şampiyonluğun geldiği sezonlardan bile çok puan toplamak önemli. Galatasaray dün belki çok iyi değildi ama oyun planı daha oturaklı, stratejisi daha derli topluydu.

<p>Şişli Ermeni Kabristanındaki anmaya Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kartoğlu ve Kült

Markar Esayan'a vefa... 'Bugüne kadar geri adım atmadı, Markar yalnız değildir'

Sel felaketinin çevre sorunlarına da yol açan izleri 3 aydır silinemedi

Cevizi 1 gece suda bekletip içerseniz... Faydasını bir bilseniz

4 bin yıllık gizem çözüldü! Çığlık atan mumyanın sırrı ne?