• $15,9669
  • €16,8178
  • 932.411
  • 2393.61
6 Aralık 2011 Salı

Socrates, Baba Hakkı, Ernst

Pazar gecesi 'Brezilya'nın Beşiktaş'ı' Corinthians şampiyon oldu. Şampiyonluğu 'Che Guevera'nın 'kramponlu versiyonu' rahmetli Socrates'e adadılar. Ernst'in de ilham kaynaklarından olan Socrates, Corinthians'ın bir nevi Baba Hakkı'sı, Terzi Fikri'siydi!
Rahmetli dedem, 'Socrates ruhlu ideal takım'ı şöyle anlatırdı: 'Futbol, 11 kişinin beraber yarattığı kolektif bir sanat eseridir! Top ayağa gelince Socrates, Baba Hakkı gibiler kalem yerine kramponla şiir yazan Yahya Kemal'e dönüşürler. Onlar oyunu sanki kendileri yazmış gibi okuyan başlı başına birer takımdır!'
Beşiktaş'ın şu anda bir Socrates'i, bir Baba Hakkı'sı yok belki ama Beşiktaşsever'i hayata tutunduran 'yaşayan siyah-beyaz efsane' Ernst var. Keşke Vedat Okyar yaşasaydı da Beşiktaş tarihinin en büyük futbol zanaatkarlarından Ernst'i onun harika betimlemeleriyle okusaydık!
Bir de kendisini 'Ernst'in çırağı' olarak niteleyen Necip var tabii... Necip'in yeri skorlar ötesinde apayrı: Beşiktaş'ın en yetenekli oyuncusu değil ama Metin-Ali-Feyyaz'lardan sonra son 15 yılda çöle dönen bir zamanların harika altyapısının son kalesi!
FABIAN ERNST RUHU!
Ya Ernst? Yaşayan 'siyah-beyaz profesyonellik belgeseli', sanki Necip'le beraber Beşiktaş altyapısında yetişmiş gibi takımı sahipleniyor; sırtında, ruhunda taşıyor. Ernst, 'Baba Hakkı'nın 2011 versiyonu' edasıyla Beşiktaş'a hayat, ruh, nefes veriyor.
Ordu, son haftalarda, ilk maçlarındaki Sindrella performansına göre düşüşe geçmişti. Rakiplerinin baskısı altında top çıkarmakta zorlanıyordu. Ancak dün nedense Beşiktaş'ta Necip ve Ernst'in kazandığı toplar dışında Orduspor'a gerekli baskıyı yapan 3. bir oyuncu yoktu.
47. dakikada Almeida'nın pozisyonunda ise hata, formsuz Portekizli'den çok hücumda bir türlü çoğalamayan 'takım hücumu'nun 'zorlama kurgu'sundaydı. Futbolun tek ve nihai doğrusu 4-3-3 değil. 4-3-3'ün en iyi uygulayıcısı Barcelona bile sakatlıklar ve cezalar nedeniyle bu sezon birçok maçta 3-1-3-3 gibi farklı dizilişlerle eksik oyuncuların yokluğunu hissetmedi, hissettirmedi. Beşiktaş'ta ise Ernst tek başına bir takım gibi... O yüzden Ernst varken her türlü diziliş mümkündür. Ernst'in kendisi başlı başına bir futbol stratejisidir!

<p>Sadakatsiz dizisi Doctor Foster dizisinden uyarlanmış ve özellikle ilk sezonu ile ekrana damgasın

Sadakatsiz'de finale giderken 3 muhtemel senaryo

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister