• $17,9331
  • €18,4099
  • 1039.38
  • 2864.25
26 Ekim 2015 Pazartesi

Skoru korumak mı arttırmak mı?

Derbilerde deplasman ekibi taraftarının stada gelmesi anlamsızca yasaklandığından beri ev sahibi olmak artık bir avantajdan çok daha ötesi. Fenerbahçe yine bu avantajla başladı. Tribünlerden atılan konfetiler 1978 Dünya Kupası finali atmosferini anımsatan cinstendi halbuki ligin bitmesine 24 maç var! Ancak Fenerbahçe’de özellikle teknik direktör Pereira için final niteliğinde bir maçtı. Ne de olsa 16 yıldır Kadıköy’de Galatasaray’a kaybetmeyen bir Fenerbahçe, dün gece 22. resmi maçta kaybederse teknik direktörü Pereira değil Mourinho bile olsa yerden yere vurulurdu! Bunu gayet farkında olan Portekizli hoca takımını kendisine Kayseri ve Ajax karşılaşmalarında hem maç hem de zaman kazandıran diziliş ve oyun stratejisiyle sahaya sürdü. Galatasaray’da ise Hamza hoca ligde bu sezon en iyi 45 dakika ve Devler Ligi’nde en iyi 90 dakikayı oynayan ilk 11’le başladı.

Tansiyon yüksek, tempo daha az yüksekti. Çünkü maçın başında Fırat Aydınus bu kez derbinin kontrolünü yitirmemek için oyunu gereğinden fazla durdurdu. Galatasaray ilk yarıyı tek isabetli şut atamadan bitirirken golü tam da oyunu dengelediği bölümde yedi. Sürekli değişen ofsayt kuralının son haline göre hakemin gol kararı doğru mu, yoksa ofsayt kararı mı vermeliydi? Sonuç olarak Galatasaraylılara göre ofsayt, Fenerbahçelilere göre gol olarak tartışılacak...
İlk yarının sonlarında Van Persie’nin klas yeteneklerin ölçüsünde değerlendiremediği pozisyon ve Markoviç’in 2. yarıda kaçırdığı gol fırsatı maçın son bölümündeki dengeleri değiştirdi. Galatasaray maçın bitmesine 15 dakika kala sadece 2. isabetli şutunu çekebilmişti. Ancak Pereira’nın oyuncu değişiklikleri bir süre içgüdüsel olarak 1-0’ı korumaya çalışan futbolcuların geri çekilmesiyle birleşince Galatasaray duran toptan bulduğu golle maça ortak oldu. Özellikle Diego’nun çıkması çok tartışılır çünkü Nani ile Markoviç driplingçiler olsa da o driplingçileri paslarıyla koşturan, kontratakları geliştiren/oluşturan Diego’ydu. Skoru korumanın en kestirme yolu skoru arttırmaktı. Ancak Pereira bunu tercih etmedi.
Fenerbahçe – Galatasaray derbilerinin en acayip tarafı beklenmedik gollerin atılması. Maçtan önce kim “Bugün yedek sol bek olarak oyuna giren 1.76’lık Olcan kafayla beraberlik golünü atar” dediyse zamanında “Johnson frikikten galibiyet golünü atar” da demiştir. Öyle bir kişi gerçekten varsa yarından itibaren pembe pelerin takıp gezse yeridir!

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

İbrahim Kendirci panikledi: Annemden saklıyordum!

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?