• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
26 Eylül 2011 Pazartesi

SİZCE?

Yumurta mı tavuktan çıkar yoksa tavuk mu yumurtadan?' diyalektiğinin futbol versiyonu nedir? Oyuncuya göre sistem mi kurulur, sisteme göre oyuncular mı seçilir?  Lig tarihi, imza atmaya gelirken 4-3-3 oynatacağını açıklayıp 3 ay sonra kovulan hocalarla dolu maalesef! İdeal olan Alex Ferguson'un her fırsatta altını çizdiği gibi sistem ile eldeki oyuncular arasındaki sentezi yakalamak.
Her zaman ilk 11'de çok hücumcu oynatınca çok iyi hücum yapılmıyorsa, aynı çelişki sahanın diğer alanları için de geçerli. Çok defans oyuncusu oynatınca Bursa-Beşiktaş maçının ilk yarısında da gördüğümüz gibi gol yememe garantisi yok!

ERNST REİSE RAĞMEN!
Carvalhal yönetimindeki Beşiktaş 7. resmi maçına da bolca orta saha oyuncusu ile çıktı. Ancak yine orta sahada rakibine bir türlü üstünlük kuramadı. Üstelik bu sefer siyah-beyaz orta sahanın 'istikrar ve emek abidesi Ernst Reis'in varlığına rağmen Antalya gibi ligin vasat orta sahalarından birine sahip bir takıma karşı bir türlü oyunun inisiyatifini ele geçiremedi.
Beşiktaş'ın Şeref Bey'deki bir lig maçında 1-0'a razı oynadığı başka maç var mı diye düşünüyorum. Hatırlamak için tribünlere bakıp 'Guti pankartı'nı fark ederken skordan daha önemli siyah-beyaz bir duyguya bir kez daha şahit oluyorum.

NE ZAMAN ARTIK?
Kimse Beşiktaş taraftarına 'Para ver, şunu al bunu al onu da al!' diye ders vermeye kalkmasın! Taraftar 'Barcelona misali harika oynuyormuş' gibi destek veriyor. Ama oyuncuların çoğu ve Carvalhal da taraftara biraz 'güzel futbol desteği' vermeli. Ancak tam aksi oluyor malesef! Bitime 15 dakika kala Carvalhal takımı o kadar geri çekiyor ki, Beşiktaş'ın en önde basan oyuncusu Necip oluyor, ona da skoru korumak yerine ofansif bir hamle yaptığı için fırça atıyor.
 Mehmet Özdilek Beşiktaş'ı, Carvalhal Antalya'yı çalıştırsa bambaşka bir maç izlemez miydik? Tek tesellimiz, bu kadar kötü oynarken 3 maçta 9 puan alındıysa, iyi oynamaya başlayınca en azından lig yarışından geri kalınmamış olur. Peki, ne zaman iyi oynamaya başlanır sizce?

<p>Nijerya açıklarında Türk gemisine yönelik bir saldırı gerçekleşti. Saldırıda bir denizci hayatını

Türk gemisine saldırının arkasında Fransa mı var?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Jason Statham Antalya'da kurşun geçirmez camlı villada kalıyor

Rusya'da binlerce kişi sokaklara döküldü!