• $17,8923
  • €18,2974
  • 1033.02
  • 2785.16
2 Şubat 2015 Pazartesi

Serdar'ı ayakta alkışlamak gerek!

Serdar Kurtuluş, Aybaba – Önder Özen – Biliç geçiş sürecinde Beşiktaş’a geri dönmüştü. Eski takım arkadaşı kaleci Runje, “Serdar saha dışında biraz ihtiyarlamış ancak saha içinde gençleşmiş gibi” yorumu yapmıştı. Bu “ihtiyarlarken gençleşme” çelişkisinde Bursa’dan yetenekli genç sağ bek olarak gelip Tigana döneminde önliberoya geçince o mevkiden Milli Takım’a seçilme sürecini de hesaba katmak gerek.

Serdar, Tigana tarafından önliberoya dönüştürülünce, pozisyon alma özelliğini geliştirmişti ancak Ertuğrul Sağlam-Mustafa Denizli geçiş döneminde geçirdiği sakatlık, oyun hızına sekte vurmuştu. Geçen sezon Biliç yönetiminde tekrar Beşiktaş sağ beki olan oyuncu 5. haftadaki Galatasaray derbisindeki ilk yenilgide Bruma pozisyonu yüzünden günah keçisi haline geldi. O maçta Serdar’ın hatası vardı ama tüm faturayı Serdar’a kesmek büyük haksızlıktı.

Serdar öyle ya da böyle Beşiktaş yönetimi-teknik heyeti 6 ay boyunca sağ bek ararken bir kez bile profesyonel çalışma disiplininden taviz vermedi. Şampiyonlar Ligi ön eleme maçlarının bazılarında sol bek İsmail bile sağ beke geçti. Serdar yine kafayı öne eğmedi. Dün gece Beşiktaş’ın en iyilerinden birisi Serdar’dı. Tüm bu süreçte Serdar’ın ayakta kalma, formayı tekrar alma mücadelesi sadece ayakta alkışlanır. Dün gece savunmanın sağı dışında öne gelip yaptığı pres, önündeki Gökhan Töre ile uyumu da etkileyici.

Sol tarafa geçersek Serdar’ın sağda geçirdiği gelişim sürecinin tam tersini Motta negatif anlamda geçirdi. İlk geldiğinde daha derli toplu, daha dengeliydi. Ancak dün gece Mersin sağ beki Serkan’ın ortası çizgiyi geçti mi geçmedi mi? Pozisyon halen kafamda soru işareti. Top ortadan önce çizgiyi geçse de geçmese de öncesinde Motta’nın savunmakla yükümlü olduğu kanatta bir antrenman kukasıymışçasına kolay geçilmesi de Servet’ten yediği bacak arası da büyük soru işareti. Sol bekte Motta’nın alternatifi İsmail’in Sarıyer maçındaki hali zaten hem soru işareti hem ünlem hem de bir yerden sonra sözün tükendiği yer...

Motta-İsmail 2’lisi ya kısa sürede toparlanacaklar ya da Biliç kadro içinden geçen sezonki 3-3’lük Fenerbahçe derbisinde olduğu gibi Atiba’yı oraya yamayacak. Yerine de Tolgay, Veli’nin yanına gelebilir. Tolgay demişken, Oğuzhan geçen haftaki kadar da kötü değildi. Ancak o potansiyel yeteneğe göre performansı daha yüksek olmalı. Acele oynamak ile hızlı oynamak arasındaki farkı daha iyi anlayıp oyununa yansıtması gerek. Sahanın bir başka potansiyel yeteneğinin altında performans sergileyen ismi de maçın hakemi Mete Kalkavan’dı.

Sonuç olarak Demba Ba oynadıkça Beşiktaş her maçta bir şekilde skor bulmaya devam edebilir. Attığı golde şans faktörü de var ancak maç 1-1 olur olmaz reaksiyon gösterip o gol iştahını sergilemesi, Olcay’ın golündeki hareketi gibi ekstra değerli!

<p>Akşam Gazetesi Spor Yazarı Aydın Türkmen <span style='font-size: 1.6rem;'>ve Akşam Gazetesi Spor

G.Saray'ın Antalyaspor performansı nasıl?

Kim der iki çocuk annesi diye... Meryem Uzerli mayolu pozuyla sosyal medyayı salladı

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor