• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
12 Mart 2013 Salı

(Schalke 04 - Galatasaray) Ali Ece yorumladı

Bir takımda Sneijder, Drogba ve Burak varsa o takımdan optimum verim alabileceğiniz 2 diziliş vardır. Özel yeteneklerle bezeli çift santrfor artı dünya klasında bir 10 numarayla ya 3-5-2 ya da 4-3-1-2 oynanabilir. Galatasaray 2013 model Bülent Korkmaz tadındaki Semih'e rağmen ön tarafın yarı klasında 2 stoperi zar zor bir araya getirebildiği, 2 stoperden birisi sakatken yerini doldurabilecek 3. bir stoperi dahi zar zor sahaya sürdüğü için 3-5-2 opsiyonu kafadan mümkün değil.

Lakin stoper opsiyonları daha geniş olsa bile takımın başında 4-3-1-2 ile Türkiye'ye UEFA Kupası'nı getirmiş, Galatasaray tarihinin en başarılı teknik direktörü Fatih Terim var. Yani Schalke'yi eleyebilecek "Futbol Voltranı"nı oluşturabilecek her şey zaten vardı, tek gereken Fatih Terim'in "Taktiksel açıdan fabrika ayarları"na dönmesiydi.

Neyse ki dün gece ilk yarıda hepsi oldu. Tabii en belirleyici faktörlerden birisi de İstanbul'da Galatasaray'ın oynamak zorunda kaldığı tarihinin en kötü çim zemininden sonra UEFA Kupası yolundaki Ali Sami Yen zeminini anımsatan Veltins Arena zemini. Galatasaray forması giyen oyuncular arasında bu stada en fazla aşina olan Hamit'in şutu direğe bile çarpsa direği kırıp yine gol olurdu: O vuruşta inanç ve tekniğin sentezi o derece kudretliydi. Hamit'in şanssızlığını yetiştiği yerde kırması ise tesadüften öte, tıpkı Selçuk İnan'ın yeteneklerini % 100 sergileyebileceği zemini bulunca 'Galatasaray'ın Pirlo'suna dönüşmesi gibi...

ZAMANINDA 4-4-2'YE...

Maça 4-3-1-2 ile başlamak ne kadar doğruysa 2. yarının ortasında Amrabat'ı oyuna alarak 4-4-2'ye dönmek de o kadar doğru ve yerinde bir stratejik hamleydi. 1988'de Monaco maçlarında Simoviç, 2000 UEFA zaferinde Taffarel ne kadar fark yarattıysa dün gece de Muslera o kadar önemli ve tarihi bir fark yarattı. Semih'e çok geçmiş olsun, Galatasaray'ın 1.5 yıl içindeki tarihinin en kötü performansından en iyilerinden birine dönüşmesinin gizli kahramanlarından birisi Semih. Bir dahaki tur kuraya bakar ama seneye Semih'in yanına bir de 2013 model Popescu gelirse fabrika ayarlarına dönen Fatih Terim'le bu oyuncular daha da fazlasını başarabilirler.

GALATASARAY KASASINI DA DOLDURDU

SIRADAKİ GELSİN! ASLAN'I DEVLER BEKLİYOR

MAÇTAN KARELER İÇİN TIKLAYIN

ALİ ECE İLK YARIYI DEĞERLENDİRDİ

RONALDO KAÇIYOR BURAK YILMAZ YAKALIYOR

HAMİT ALTINTOP'U BU KEZ DİREK DURDURAMADI

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor