• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
3 Aralık 2010 Cuma

Sahadaki teknik direktör Guti

Guti'nin sanat eseri iki pası ve Cenk'in Buffonvari mükemmel kurtarışı, Adile Naşit'in masallarını anımsatan ilk yarıya damgasını vurdu. Geriye kalan ilk 42 dakikada ise Schuster'in 'futbol kafası'ndan geçenleri naçizane zekam yettiğince okumaya, anlamaya çalıştım. Beşiktaş'taki ilk 10 maçında evrensel futbol standartlarına uygun, kısa paslara dayalı hücuma dönük futbol oynatmaya çalışan Schuster, son iki maçtır frene basmış gözüküyor.
'Frene basmak' derken tabii ki Q7 ve Bobo gibi Beşiktaş hücum hattının 'maestro'su ve eldeki 'tek iyi bitirici'si olan iki yıldızın sakatlığını mutlaka hesaba katmak lazım. Schuster'in G.Saray ve CSKA maçlarındaki 'daha az ofansif' balans ayarının geçici olması, kalıcı olmasından daha yüksek ihtimal gibi gözüküyor.

2011 GÜZEL OLABİLİR
Schuster, Beşiktaş kalitesinden uzak olan yabancı oyuncuları değiştirmek istiyor. O yüzden eğer Q7, Guti, Sivok, Ernst dışındaki yabancılara müşteri çıkarsa, 2011'de Schuster'in idealindeki futbolu çok daha iyi oynayabilecek bir Beşiktaş izleyebiliriz.
Açıkçası Schuster adına geçiş süreci olarak nitelendirilebilecek bu dönemde, üstelik de bu kadar çok sakat oyuncu varken Beşiktaş'ın tarihinde ilk kez UEFA Ligi'nde gruptan çıkabilmesi çok önemli. Bu süreçte Schuster'in en büyük yardımcısı 'saha içindeki teknik direktör' edasıyla takımı yöneten Guti ustadan başkası değil! Guti'nin tempoyu 'metronom muntazamlığı'yla ayarlaması ve kritik anlarda senaryosunu kendisi yazmış gibi oyunu okuması Beşiktaş için paha biçilmez bir futbol zenginliği. Necip, Ersan, Ali, Cenk, İsmail, Onur gibi genç yetenekler Guti'yle oynayarak geliştikçe ve Q7'nin yanına Guti-Ernst 'kalite aralığı'nda yabancılar eklendikçe Schuster, idealindeki Beşiktaş'ı yaratmayı başaracak yetenekte.

<p>Akşam Gazetesi Yazarı Kurtuluş Tayiz, 'Markar'ı çok erken kaybettik. Markar hayat, yaşam doluydu.

'Anıları ve geride bıraktıkları bize ışık tutacak nitelikte'

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi