• $17,9296
  • €18,3234
  • 1031.29
  • 2795.06
21 Kasım 2012 Çarşamba

Riera dersi

Fatih Terim'in kulübedeki vücut dili 'İlk yarıyı göz göre göre çöpe attık' diye bas bas bağırıyordu. Haklıydı Terim. 'Yedek'ten çok 'iyi alternatifler' olarak değerlendirebileceğimiz oyuncuların ağırlıklı olduğu bir ilk 11'le başlayan Man Utd her 2 kanatta1'er kişiyle başladı. Türk futbolunda baklava olarak tabir edilen Ferguson'un bu sezon sık sık 'Elmas formasyonu' adıyla kullandığı bu sisteme karşı fark yaratacak hücum aklı,çoğulcu kanat varyasyonlarından geçiyordu.
Bunu en çok farkında olan Galatasaray oyuncusu,'Alman menşeili taktik tecrübesi' üst düzey olan Hamit'ti. Son 3haftadır Galatasaray formasıyla rakip ceza alanı çevresinde driplingleri ve paslarıyla fark yaratan Hamit ilk 45 dakika boyunca ısrarla Eboue'nin bindirmesini veya iki santrforundan birinin sağ kanada açılmasını bekledi. Ama taktiksel açıdan zaruri olan 'tek kanat bekine karşı ofansif açıdan kanatlarda sayısal ve pozisyonel üstünlük kurma' düşüncesi sadece Hamit'in kafasında kaldı, sahaya gerektiği kadar yansıyamadı. Hamit de mecburen Man Utd'ın defansif açıdan en kalabalık olduğu ortaya doğru kat etmek zorunda kaldı. Ancak topa gitmek yerine sürekli topu ayağına bekleyen formsuz Elmander yüzünden Galatasaray ortadanda etkili olamadı.
ÇIKIŞ YOLU AÇIK
Sol kanatta ise Amrabat sürekli gereksiz yere kendini ispat etme çabasıyla takımın kalanından kopuktu. Riera defalarca Amrabat'a desteğe geldi ama Faslı oyuncu gereksiz ötesi zorlamalarıyla sol kanatta hareketin çok ama bereketin hiç olmasına sebep oldu. Galatasaray en ilk yarıdaki en tehlikeli pozisyonunu Riera'nın Amrabat'ı by-pass edip 0'a indiği anda yakaladı.
Bu konjonktürde Galatasaray'ın golü çalışılmış bir duran top organizasyonundan geldi. 1-0 öne geçtikten sonra Elmander'i oyundan alıp merkez orta sahayı güçlendirme stratejisi, Ferguson'un karşı hamlelerini baştan pasifize etti. Cluj deplasmanından sonra Man Utd ağlarını da kafayla sarsan Burak, daha önce en az güçlü olduğu alan olan kafa toplarını geliştirmek için ne kadar çalıştırıldığını herkese gösterdi. Riera'nın sol bekte verdiği mesleğe saygı-hakiki profesyonellik dersi ise kitap olarak okutulmalı.

<p>TRT1'in 3 bölümü geride bırakan dizisi Mükemmel Eşleşme'nin Darıca'daki setinde, dizinin başrolle

Mükemmel Eşleşme'nin Meral'i Goncagül Sunar: “Komedi oyuncusu benim için iyi oyuncudur”

Kim der iki çocuk annesi diye... Meryem Uzerli mayolu pozuyla sosyal medyayı salladı

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor