• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
4 Nisan 2013 Perşembe

Real'i durdurmak mı vurmak mı daha zor?

Tabii ki o esnada Khedira, Real forması giymeseydi! Bernabeu'da Real aleyhine penaltı verilmesi, Eboue'nin bu sezon kademe hatası yapmaması kadar zor! İspanya'da Real Madrid veya Barcelona haricinde bir takım tutanlar ne demek istediğimi daha net anlayabilirler!
Norveçli hakem kötüydü. Ama Galatasaray'ın yenilmesinde hakem kadar kendi hataları da belirleyici rol oynadı. Maç öncesi taktik analizime muhalefet eden Mustafa Doğan ve Orhan Uluca haklı çıktı: Galatasaray, Dortmund'un yaptığını yapamadı.
Bunun başlıca sebebi, Dortmund'da Lewandowski'nin başardığını Galatasaray'ın Drogba özelinde başaramaması. Drogba kötü değildi ama takımın kalanı Drogba'yı 9.5 numara mevkisinde "Lewandowski etkinliği"nde kullanmakta başarısızdı.
Galatasaray, Real'in diğer zaaflarından da pek faydalanamadı. Ramos hava toplarında yerden etkili olduğu kadar efektif olamasa da "Real Madrid'in Semih'i" Varane mükemmele yakın bir performans sergiledi. Galatasaray, Real Madrid'i vurmak adına ne kadar zorlandıysa durdurmak bağlamında da o kadar zorlandı.
Alonso ve Mesut orkestra şefliğindeki Real kontratak gücünü pasifize etmenin en etkili yolu bu 2 pasörün pas kanallarını kapatmaktı. Ancak Galatasaray orta sahası pas kanallarını tıkayıp pas arası yapmak yerine bu ikiliden ısrarla topu almaya çalıştı, alamadı. Sonuç olarak da Real'e çabuk ve direkt oynama imkânı verdi. Real'in pas mesafelerini kısaltamadı.
2. yarıda 3-5-2'ye dönüş teorik olarak doğruydu ama pratikte geç ve yetersiz kalınmıştı. Mesut % 86, Alonso % 74 pas isabetiyle oynarken "Ronaldo ve etrafı"nın coşmaması futbolun mantığına ters! Dany'nin Real'lilerden 7 kez top kapıp sahanın bu dalda en başarılısı olması da sonucu etkileyemedi. Belki Mesut'un babası zamanında Türkiye'de madenci olmanın zor şartlarından etkilenip Almanya'ya göç etmese Mesut, Zonguldak'tan Galatasaray'a gelse dün gece böyle olmazdı.
Yine de son tahlilde Galatasaray'ın 2 yıl içinde bu kadar toparlanıp Devler Ligi'nde Real'e rakip olması bile başlı başına bir başarı. Bu gelişim ivmesi devam ederse 1-2 yıl sonra Galatasaray Real'i Madrid'de bile zorlayabilir.

<p>Duygu Gecü Yüzseven'in sunduğu Sağlık Raporu programında Prof. Dr. Gürkan Arıkan sağlıklı doğumda

Kök hücre tedavisi hangi hastalıklara çare oluyor?

Binlerce yıllık oluşum yok olma sürecini yaşıyor

''Tuz Gölü'nü 30 yıla kadar kaybedebiliriz'' Korkutan açıklama!

Kaş'ta 'yakıcı denizanası' istilası